Spojené štáty americké

Spojené štáty americké tvorí 50 štátov

Je to tretia najľudnatejšia krajina sveta (vyše 310 miliónov obyvateľov).
Ich ekonomika je najsilnejšou národnou ekonomikou sveta.


 

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

New York
New York
Najväčšie, najľudnatejšie a tiež najrušnejšie mesto Spojených štátov. Leží pri ústí rieky Hudson do Atlantického oceánu a skladá sa z piatich častí: Brooklyn, Manhattan, Queens, Bronx a Richmond. Najnavštevovanejšou časťou je Manhattan, kde nájdete aj symbol celých Spojených štátov – Sochu slobody, týčiacu sa na Liberty Island.
 
Niagarské vodopády
Niagarské vodopády
Najznámejšie severoamerické vodopády nájdete na rieke Niagare spájajúcej Erijské jazero s jazerom Ontario. Tvoria prírodnú hranicu medzi Kanadou a USA.
Národný park Yellowstone
Národný park Yellowstone
Najstarší národný park na svete sa rozkladá na severozápade štátu Wyoming. V roku 1872 sa stal národným parkom, svoje meno získal po rieke Yellowstone, ktorá ním preteká. Rozhodne tu stoja za pohľad známe horúce pramene, bahnité jazierka, gejzíry a kaňony s vodopádmi.

 
Washington, DC

Hlavné mesto USA. Nájdete tu množstvo parkov, múzeí aj galérií. Zo zaujímavých budov uvádzame náhodne Biely Dom (White House), sídlo parlamentu US (Capitol) či 169 metrov vysoký Lincolnov Monument

Los Angeles
Druhé najväčšie mesto Spojených štátov leží v Kalifornii a je tak najväčšou metropolou na západnom pobreží. Turisti sa vydávajú do Los Angeles, aby na vlastné oči videli kilometre dlhé piesčité pláže, ktoré mnohokrát videli v televízii.
Las Vegas
Najväčšie centrum zábavy a hazardu na svete nájdete v štáte Nevada a spoznáte ho vďaka gýčovitej architektúre, ktorá sa v niektorých prípadoch snaží napodobniť známe svetové stavby ako pyramídy alebo Eiffelovu vežu. Za návštevu stojí aj slávny národný park Grand Canyon a údolie Death Valley, ktoré nájdete neďaleko Vegas.
San Francisco

Kalifornské mesto je špecifické hlavne svojou polohou v zálive Golden Gate, cez ktorý vedie slávny červený most Golden Gate Bridge. Ďalšími typickými prvkami San Franciska sú kopcovitý terén a na ňom „rozsypané“ malebné domčeky viktoriánskej architektúry.

New Orleans

Jazz a blues, woodoo a slávna historická štvrť French Quarter. Stačí vysloviť tieto tri charakteristiky a je jasné, o akom meste hovoríme. Prístavné mesto New Orleans leží pri rieke Mississippi a jazere Pontchartra v Južnej Luisiane, pôvodne tu bola francúzska kolónia.

Orlando

Obrovské množstvo návštevníkov prichádza celoročne do tohto floridského mesta kvôli veľkému počtu zábavných parkov, ktorých tunajšia koncentrácia je úplne ojedinelá. Nikde inde na svete nemôžete v jednom meste navštíviť dva parky Walt Disney, dve zábavné centrá Universal Studios, vodné parky, ZOO Gatorland, Sea world a mnoho ďalších. Navyše si odtiaľ po hodine jazdy môžete prezrieť Kennedy Space Center a mys Canaveral.

Havaj

Súostrovie v Tichom oceáne sa skladá z 18 ostrovov a atolov. Najznámejšie z nich sú ostrovy Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Kahoolawe, Maui a Hawaii. Sú tu ideálne podmienky na potápanie a šnorchlovanie, pretože okolo ostrovov sa rozkladajú koralové útesy.

Grand Canyon

Jeden z najväčších prírodných divov sveta a tiež jeden z prvých národných parkov v USA, slávny Grand Canyon, nájdete v štáte Arizona.

Yosemitský národný park

Patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v USA a nájdete tu jedno z najkrajších horských údolí vytvorené ľadovcom. Veľkou atrakciou tohto parku sú tiež obrovské sekvoje, najstaršie stromy nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Niektoré z nich majú až 3 200 rokov.

Čo ochutnať
Čo ochutnať
donut – šiška
pancakes – lievance poliate javorovým sirupom
home fries – osmažené korenené plátky zemiakov
hash browns – nastrúhané osmažené zemiaky
BLT Burger – hamburger so slaninou, šalátom a paradajkou
steaky – grilované hovädzie mäso
bagel – žemľa z kysnutého cesta, s otvorom uprostred, vnútri sa skrývajú najrôznejšie náplne. Klasikou je bagel s krémovým syrom.
hotdog – pozdĺžne rozkrojený rožok s párkom, kečupom, horčicou a s rôznymi prísadami – najobľúbenejšie z nich sú kyslá kapusta, osmažená cibuľka a tzv. relish – nakladaná sladká uhorková drvina.
cheesecake – jemný tvarohový koláč
Špečifiká
Boats
Špečifiká

Nákup cigariet je povolený osobám od 18 rokov, nákup alkoholu od 21 rokov. Alkohol je zakázané konzumovať na verejnosti mimo miest na to vymedzených.
 
V USA je rozdielne napájacie napätie – 110/60 Hz (v SR 220/50 Hz), zásuvky a zástrčky elektrických spotrebičov sú preto odlišné. V špecializovaných obchodoch si môžete kúpiť transformátor napätia aj nadstavec na európsku zástrčku.
 
Tiež vás môže prekvapiť miestny imperiálny systém jednotiek, nie nám známy metrický. Teda napríklad pivo sa čapuje v pintách, vzdialenosť sa uvádza v yardoch a míľach a pod.

Zvyklosti

Nikdy si nesadajte k stolu, pri ktorom už niekto sedí, považuje sa to za veľmi neslušné.
Opaľovanie aj kúpanie na verejne prístupných miestach bez plaviek je porušením zákona. Pri kúpaní sa vyžaduje, aby deti vrátane batoliat mali plavky.

Zdravie

Zdravotníctvo v USA je síce na dobrej úrovni, ale tiež finančne náročné. Preto odporúčame, aby ste ešte pred odjazdom uzavreli zdravotné poistenie na dostatočnú výšku. 
Vďaka skvelým podmienkam a bezbariérovým prístupom takmer kamkoľvek sú Spojené štáty ideálnym miestom na pobyt pre invalidné osoby.

Bezpečnosť
Bezpečnosť

V turistických oblastiach a veľkých aglomeráciách USA je nebezpečenstvo lúpežných útokov. Odporúča sa nechodiť do neznámych štvrtí, predovšetkým po zotmení. Všeobecne platí, že v amerických mestách je rádovo vyššia kriminalita ako v Európe.
 
Miestna polícia, vzhľadom na vysokú zločinnosť a časté ohrozenie policajtov, používa všeobecne tvrdšie metódy, ako sme zvyknutí u nás.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiálnou menou je americký dolár (USD).  

K cenám tovaru a služieb vrátane ubytovacích (výnimku tvoria základné potraviny a lieky) sa pripočítava pri platení spotrebná daň 3 – 12 % (na cenovkách sa uvádza cena bez dane).
 
PREPITNÉ
V reštaurácii 15 – 20 % z celkovej ceny, pri jazde taxi obdobne, za odnos batožiny v hoteloch a na letiskách 1 – 2 USD za každú batožinu.
Šport
Šport

Ako svoj najobľúbenejší šport uvádzajú Američania nasledujúce kolektívne športy:
●      Americký futbal 38,8 %
●      Basketbal 15,3 %
●      Baseball 14,8 %
●      Futbal 8,2 %
●      Ľadový hokej 3,8 %
 
Ďalšími obľúbenými športmi sú golf, tenis a lov.

Doprava autom
Boats
Doprava autom

Jazdí sa ako u nás vpravo.
 
Rýchlostné limity
V každom štáte USA je rýchlostný limit iný.
Obvykle je maximálna povolená rýchlosť 104 km/h (65 mph), ale na niektorých diaľniciach (freeway) je možné ísť rýchlosťou až 110 km/h (70 mph).
 
Cestné dane a mýta
Na niektorých mostoch, v tuneloch a frekventovaných úsekoch diaľnic sa platí mýto. Informácia o vjazde vozidla na spoplatnený úsek diaľnice nemusí byť viditeľne označená. Prebieha elektronicky. Žiadosť o úhradu poplatku sa zasiela majiteľovi vozidla, teda napr. požičovni áut, ktorá jeho úhradu následne preúčtuje osobe, ktorá si vozidlo požičala.
Porovnanie cien autopožičovní aj informácie o platených úsekoch nájdete tu.

Požičanie automobilu
Požičanie automobilu je možné, pokiaľ vlastníte kreditnú kartu a medzinárodný aj slovenský vodičský preukaz. Najrozšírenejšími celoštátnymi autopožičovňami sú napr. Avis, Alamo, Dollar, Budget, Enterprise, Hertz, Thrifty. K cene požičovného je nutné pripočítať poistenie vozidla a poistenie zodpovednosti za zdravie osôb, ktoré odporúčame uzavrieť. Ďalšie náklady môžu vzniknúť, pokiaľ chce auto viesť vodič mladší ako 25 rokov. Niektoré autopožičovne dokonca odmietajú požičanie vozidla vodičom mladším ako 26 rokov.
Sviatky a slávnosti
Sviatky a slávnosti

3. pondelok v januári: Birthday of Martin Luther King, Jr. – Američania si v tento deň pripomínajú najvýznamnejšieho vodcu afroamerického hnutia za občianske práva a baptistického kazateľa Martina Luthera Kinga mladšieho.
3. pondelok vo februári: President´s Day – Tretí februárový deň si celé Spojené štáty pripomínajú všetkých amerických prezidentov.
február/marec: Mardi Gras – New Orleans ožije farbami, hudbou a maskami. Koná sa tu totiž veľkolepý karneval Mardi Gras.
posledný pondelok v máji: Memorial Day – Američania spomínajú na padlých vojakov v zahraničných vojnách.
4. júla: Independence Day – Ide o najvýznamnejší americký sviatok, ktorý prežíva aj to najmenšie mestečko v USA. Ide totiž o výročie podpísania Deklarácie nezávislosti z roku 1776.
prvý pondelok v septembri: Labor Day – teda sviatok práce sa v Amerike oslavuje v septembri.
31. októbra: Halloween – Na sviatok Všetkých svätých sa deti prezlečú do strašidelných kostýmov a v susedstve koledujú a dostávajú sladkosti. Klasickou dekoráciou sprevádzajúcou tento sviatok je vydlabaná tekvica.
druhý pondelok v októbri: Columbus Day – Oslavuje sa výročie objavenia Ameriky Krištofom Kolumbom
11. novembra: Veterans Day – Američania v tento deň vzdávajú poctu všetkým veteránom americkej armády
štvrtý štvrtok v novembri: Thanksgiving Day – Ďalší významný sviatok – Deň vďakyvzdania, počas ktorého sa zídu pri jednom stole najbližší aj priatelia, dávnejšie sa počas večere ďakovalo za bohatú úrodu.
25. decembra: Christmas Day – Vianoce ako každé iné. Američania si však darčeky rozdávajú až ráno po Štedrom dni.