Pre motoristov - Chorvátsko


Chorváti nainštalovali novú generáciu rýchlostných kamier vyvinutých pôvodne pre ruskú armádu a od augusta 2019 niekoľkonásobne zvýšili niektoré pokuty. V prepočte až 70 000 Kč môžete zaplatiť napríklad za prekročenie rýchlostného limitu 50 km/h, jazdu na červenú, odmietnutie testu na drogy alebo alkohol, šoférovanie pod vplyvom, šoférovanie bez platného vodičského preukazu a ďalšie. Polícia vám môže za priestupky po novom auto aj zabaviť.

Pozor na:

  • Vozidlá s prívesom musia mať 2 výstražné trojuholníky. Všeobecne všetky motorové vozidlá (okrem motocyklov) vrátane tých registrovaných v zahraničí musia mať výstražný trojuholník.

  • V aute musíte mať náhradné žiarovky, pokiaľ vaše vozidlo nie je vybavené xenónmi, neónmi alebo LED svetlami. Lekárnička je povinná vo všetkých vozidlách, okrem motocyklov.

  • V zime musíte mať svetlá na aute vždy zapnuté aj počas dňa (obdobie od 1. novembra do 31. marca). Motocykle a skútre musia používať svetlá vo dne aj v noci po celý rok.

  • Reflexná vesta je povinná len pre vodičov motorového vozidla.

  • Nízkoemisné zóny (LEZ)

  • Európske ekologické zóny zatiaľ nie sú v Chorvátsku zavedené. Nepotrebujete vylepovať europlakety ani auto registrovať v databáze.

 

Rýchlostné limity

  • v zastavaných oblastiach 50 km/h

  • ostatné komunikácie mimo zastavanej oblasti 90 km/h

  • rýchlostné komunikácie 110 km/h

  • na diaľniciach 130 km/h

  • noví vodiči do 2 rokov platnosti ich VP majú znížené limity: cesty: 80 km/h, rýchlostné cesty 100 km/h, diaľnice 120 km/h

Svietenie
Vozidlá musia mať zapnuté svetlá (stretávacie) v lete len pri zlej viditeľnosti, v zime musia svietiť stále (od poslednej nedele v októbri do poslednej nedele v marci).
 

Bezpečnosť

Pre motorové vozidlá platí, že použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, ak sú nimi sedadlá vybavené.
 

Stav ciest

Chorvátske cesty bývajú často veľmi klzké, obzvlášť za dažďa. Za to môže vápencový prach v kombinácii s nie príliš kvalitným materiálom na povrchu vozoviek.
 

Cestné dane a mýto

Diaľničné poplatky sú vyberané formou mýta, vždy za konkrétny prejdený úsek diaľnice. Mýto sa platí aj za prejazd mosta na ostrov Krk a za rýchlostné cesty na Istrijskom polostrove (tzv. istrijský Ypsilon) vrátane tunela Učka.
Mýto na bránach je možné platiť hotovosťou alebo kartou, alebo aj pomocou elektronického mýtneho zariadenia (škatuľky). Pri jej zaobstaraní ušetríte až 20 % z ceny mýta. Zariadenie využijete aj vo Francúzsku, Poľsku, Španielsku, Grécku a Taliansku.
Informácie o aktuálnej výške poplatkov (cestarina) na väčšine diaľnic je možné nájsť na:
 

Chorvátsky autoklub (Hrvatski autoklub): HAK. Ich aplikácia o aktuálnom stave ciest je tu.

Chorvátske diaľnice (Hrvatske autoceste): HAC
Diaľnica Záhreb-Macelj (Autocesta Zagreb-Macelj – AZM): AZM
Diaľnica Rijeka-Záhreb (Autocesta Rijeka-Zagreb): ARZ
Bina-Istra (diaľnica na Istrijskom polostrove): Bina-Istra
Ministerstvo mora, dopravy a infraštruktúry (Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture): MMPI
 

Ďalšie predpisy

Mobilný telefón môžete používať za jazdy len s handsfree. Hasiaci prístroj musí mať v povinnej výbave len vozidlá kategórie N (úžitkové vozidlá). Jazdí sa vpravo. Motorkári a cestujúci na motocykloch či mopedoch sú povinní nosiť ochrannú prilbu. Deti do 16 rokov na bicykli musia nosiť prilbu. Min. hĺbka dezénu je 1,6 mm pri osobných vozidlách na letných pneumatikách a aspoň 4 mm na zimných pneumatikách. Na motocykli či mopede nie je povolené prepravovať deti do 12 rokov.
 

Parkovanie

V Záhrebe sú k dispozícii 3 parkovacie zóny: červená, žltá a zelená. Červená zóna je najbližšie centru mesta, žlté a zelené zóny siahajú ďalej od centra. Najďalej od centra je sadzba za parkovanie najlacnejšia.
 

Alkohol

Povolená hranica obsahu alkoholu v krvi je 0,5 ‰. Toto neplatí pre vodičov mladších ako 24 rokov a pre vodičov z povolania, u ktorých je nulová tolerancia alkoholu v krvi.
 

Zimná výbava

Všeobecne sa odporúča mať zimné pneumatiky od začiatku novembra do konca apríla. Použitie pneumatík s hrotmi je zakázané pre všetky vozidlá na všetkých komunikáciách. V zime je povinné mať snehové reťaze vo vozidle. Snehové reťaze musia byť použité v prípade potreby podľa počasia, najmenej však pri 5 cm snehu alebo v prípade poľadovice. Medzi povinnú zimnú výbavu patrí aj lopata. V regiónoch Lika a Gorski Kotar sú snehové reťaze povinné bez ohľadu na typ pneumatík.

Dôležité telefónne čísla

Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 93
Polícia: 92
Záchranná služba: 94/112
Cestná asistencia: 987
 
Share this article: