Pre motoristov - Česko


V ČR je nulová tolerancia na prítomnosť alkoholu v krvi vodiča. Platí aj pre cyklistov. Denné svietenie je povinné po celý rok. 
  • Je povinná autolekárnička, výstražná vesta (odporúčame pre každého v aute) a výstražný trojuholník.
  • V ČR nie je povolené používať pneumatiky s hrotmi.
  • Cyklista mladší ako 18 rokov je povinný za jazdy použiť ochrannú prilbu. Deti mladšie ako 10 rokov smú ísť na bicykloch len v sprievode osoby staršej ako 15 rokov.
  • Chodec alebo cyklista pohybujúci sa po neosvetlenej komunikácii alebo po komunikácii mimo zastavaného územia pri zníženej viditeľnosti musí mať na sebe reflexný prvok.
  • Navigácia, kamera alebo podobný prístroj nesmie byť umiestnený na čelnom skle a prekážať vo výhľade vodiča.

Nízkoemisné zóny (LEZ)

V Prahe je vyhlásená ekologická nízkoemisná zóna len pre automobily nad 3,5 tony (nákladné). Informácie a ekologickú známku možno kúpiť tu. Kúpiť si ju musíte s predstihom, expresné príplatky sú vysoké.
 

Rýchlostné limity

  • v zastavaných oblastiach 50 km/h
  • ostatné komunikácie mimo zastavanej oblasti 90 km/h (na obchvate 80 km/h)
  • na diaľniciach 130 km/h 

Deti

  • Deti musia byť prepravované v zodpovedajúcom detskom zádržnom systéme (sedačke či podsedáku) do 150 cm výšky alebo hmotnosti 36 kg.
     

    Cestné dane a mýto

    Diaľničná sieť v Česku je spoplatnená. Používajú sa len papierové diaľničné známky, ktoré sa lepia na čelné sklo podľa návodu na kupóne. Kupón má dva diely. Ten diel, ktorý nelepíte na sklo, máte povinnosť uchovať a prípadne predložiť na kontrolu. Na oboch častiach kupónu musí byť perom napísané EČV, inak je neplatný.
    Existujú iba verzie 10-denná, mesačná a ročná. Známky kúpite na čerpacích staniciach aj pobočkách pošty. Známku musia mať vozidlá s tromi a viac kolesami. Motocykle ich teda mať nemusia, ale ak máte sajdkáru alebo trojkolku, tak áno.
    Tip: pred lepením známku najprv opatrne obtlačte na látku (napríklad na nohavice), znížite tým lepivosť lepidla. Inak budete známku zo skla ťažko odstraňovať.
     

Ďalšie predpisy

V aute nemusíte voziť náhradné žiarovky a poistky. Použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, pokiaľ sú nimi sedadlá vybavené. Jazdí sa vpravo. Vodič aj spolujazdec na motocykli s objemom nad 50 ccm musia mať ochrannú prilbu. Minimálna hĺbka vzorky pneumatiky je 1,6 mm. Používanie pasívnych radarových detektorov nie je zakázané, používanie aktívnych antiradarov je zakázané.
Rezervné koleso nie je povinné v týchto prípadoch: máte v automobile prostriedky na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky (lepidlo s kompresorom). Nemusia ho už mať vozidlá so samoopravnými pneumatikami, ktoré indikujú defekt a súčasne umožňujú dôjsť (tzv. runflat). Alebo vám tiež stačí zaistená 24/7 asistenčná služba, ktorá to urobí za vás.
 

Zimná výbava

Platí povinnosť používať zimné pneumatiky v období od 1. novembra do 31. marca pre osobné vozidlá v prípade, keď je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, ľadu alebo námrazou. Toto je mierne kontroverzné nariadenie, každopádne je lepšie na zimu prezuť. V prípade, že je niekde značka „Zimná výbava“, musíte mať na tomto úseku v zimnom období prezuté za každého počasia.
Minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík je 4 mm.
 

Dôležité telefónne čísla

Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 150
Polícia: 158
Mestská/obecná polícia: 156
Záchranná služba: 155

 

Share this article: