Taliansko - krajina kultúry a gastronómie

Cestovné poistenie do Talianska

Ročne ho navštívi až 105 miliónov turistov
Je štvrtým najviac zaľudneným štátom v Európskej únii
 

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

Rím
Rím
Hlavné mesto Talianska je zároveň jedným z najstarších miest v Európe. Na jeho prehliadku si nechajte aspoň 3 dni, vidieť sa tu toho dá veľmi veľa.
.
Národný park Gran Paradiso
Národný park Gran Paradiso
Prvý taliansky národný park pôvodne slúžil ako kráľovský lovecký revír. Počas jeho návštevy budete obdivovať krásne alpské lúky, horské hrebene a ľadovce, hlboké údolia s horskými potôčikmi aj vodopádmi.

 
Benátky
Benátky
Legendárne Benátky pretkané stovkami kanálov a mostov sú od roku 1987 na zozname UNESCO. Turisti obdivujú miestnu architektúru – mesto okrem kanálov tvorí okolo 15-tisíc domov stojacich na dubových koloch, ktoré sú zarazené do morského dna.

 
Janov
Janov bol kedysi významným stredomorským prístavným mestom, dnes je hlavným mestom severotalianskej oblasti Ligúria v provincii Genova.
Cinque Terre
Chránená krajinná oblasť Cinque Terre nesie názov podľa piatich dediniek (Montorosso al Mar, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore) na vrcholkoch tunajších útesov. Dnes sú obľúbeným cieľom turistov, v minulosti boli odstrihnuté od okolitého sveta. Túto malebnú krajinu so skalnatým pobrežím nájdete na zozname svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.
Miláno
Miláno, medzinárodná módna metropola, obchodné centrum krajiny a druhé najväčšie mesto Talianska. Okrem luxusných butikov rozhodne stojí za návštevu aj gotická katedrála a slávna opera La Scala.
Verona
Slávu severotalianskemu mestu s prekrásnym historickým centrom dal predovšetkým anglický spisovateľ William Shakespeare, ktorý práve do Verony dosadil svoju najznámejšiu drámu – Rómeo a Júlia. Aj keď ide o fiktívny príbeh, jedným z turisticky najnavštevovanejších miest je Júliin balkón.
Lago di Garda
Najväčšie talianske jazero sa rozkladá na severe medzi Alpami a Pádskou nížinou a svojou rozmanitou prírodou láka aktívnych aj príležitostných športovcov na rôzne aktivity. Užijete si tu tak vodné športy, horskú turistiku, ferraty aj horolezecké trasy pre začiatočníkov aj pokročilých.
Dolomity
Dolomity sú súčasťou alpského pohoria a ležia v severovýchodnej časti Talianska. Táto horská oblasť patrí medzi najkrajšie v krajine, okúzli vás rozoklanými skalnými hrebeňmi, zaujímavo tvarovanými vrcholkami, a to tak počas letnej pešej túry, ako aj v zime pri chytaní bronzu na zjazdovke.
Florencie
Historické centrum toskánskej metropoly je už od roku 1982 na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Florencia významnými pamiatkami doslova praská vo švoch. Bol by hriech tu nenavštíviť niektoré z múzeí, historické kostoly, galérie alebo paláce.
Siena
Krásne stredoveké mesto leží medzi riekami Arbie a Elsou v samom srdci Toskánska. Impozantnú architektúru s dominantnými tehlovými budovami si zamilujú všetci. A preto nie div, že historické centrum Sieny je zapísané na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Pompeje
Čo všetko zostane po výbuchu sopky, uvidíte v slávnych Pompejach. Práve zúriaca sopka tu pred takmer dvoma tisíckami rokov pochovala prekvitajúce rímske mesto.
Čo ochutnať
Čo ochutnať
Pizza – netreba opisovať
Risotto (rizoto) – taliansky pokrm je pripravený z ryže orestovanej na oleji či masle a potom povarenej vo víne a vývare. Pripravuje sa s rôznymi druhmi mäsa, rybou alebo len so šafranom a syrom.
Polenta – tradičná kukuričná kaša sa hlavne servíruje ako príloha k mäsu alebo zelenine, podáva sa však aj ku gorgonzole a vínu.
Minestrone – hutná zeleninová polievka, do ktorej sa pridávajú cestoviny a niekedy aj ryža. 
Cestoviny
Spaghetti (špagety) – v Taliansku sa podávajú hlavne s paradajkovou (bolonskou) omáčkou s bazalkou, mletým mäsom a parmezánom. V talianskych domácnostiach sa pre svoju jednoduchosť najčastejšie pripravujú spaghetti alla carbonara. Hlavnými ingredienciami sú vajcia, syr pecorino romano, neúdená slanina guanciale a čierne korenie.
Penne – podávajú sa s rôznymi druhmi omáčok, Taliani ich však majú radi aj v šalátoch. Pripravte si napríklad jednoduché penne all´arrabbiata: okrem cestovín potrebujete len paradajky, cesnak, čili, olivový olej a bazalku. Medzi najobľúbenejšie recepty patria fettucine alfredo, podávané s maslom, parmezánom a pod. V obchodoch narazíte aj na 2 – 3 centimetre široké rezance, ktorým sa hovorí pappardelle.
Lasagne – výdatné zapekané jedlo z plátov cestovín, medzi ktoré sa dávajú rôzne omáčky, bešamel a syr, hovädzie mäso alebo napríklad špenát. Na juhu talianska sa lasagne podávajú hlavne s mäsovým ragú, na severe sa pripravujú s bešamelom.
Gnocchi – gnocchi sú v podstate mäkké knedličky z pšeničnej múky, krupice, zemiakov a ďalších ingrediencií. Servírujú sa s paradajkovou omáčkou, bazalkovým pestom alebo len tak s maslom a parmezánom.
Ravioli – obľúbené taštičky sa najčastejšie plnia mäsom, zeleninou alebo ricottou. Servírujú sa s omáčkou, ale nájdete ich občas aj v polievke.
Tortellini – zaoblené cestoviny sa väčšinou plnia mäsom alebo syrom. Podávajú sa najčastejšie s mäsovým vývarom.
Ďalšie pokrmy
Carpaccio – obľúbený predkrm sa pripravuje z tenkých plátkov surového mäsa (hovädzie, teľacie, zverina i ryby). Naskladané plátky sa na tanieri pokvapkajú citrónom a olivovým olejom, okorenia a posypú sa parmezánom a fantastické, ľahké a rýchle jedlo je na svete.
Acquacotta – výdatná pikantná polievka pochádza z Toskánska a pripravuje sa zo zeleniny. Na záver sa na oko aj chuť pridáva vajce natvrdo.
Saltimbocca – teľacie rezne alebo závitky s plátkami prosciutta a so šalviou, ktoré sa marinujú vo víne, oleji alebo slanom náleve.
Tiramisu – jeden z najobľúbenejších múčnikov, a to nielen v Taliansku, sa skladá z dvoch vrstiev – piškótovej a krémovej. Lahodný krém sa pripravuje z mascarpone, cukru, žĺtkov, silného espressa, masla a kakaa.
Špečifiká
Boats
Špečifiká
V prípade akéhokoľvek nákupu si musíte od predavača vziať potvrdenku – môže sa totiž stať, že vás na jej predloženie vyzve finančná polícia. Pokiaľ tak neurobíte, hrozí vám vysoká pokuta. Účtenku nedostanete napríklad za benzín a noviny.
 
V Taliansku platí zákon na boj proti obchodu s falošnými výrobkami. Podľa neho môžete dostať pokutu za nákup tovaru od pouličných predavačov, a to sumou v maximálnej výške 10-tisíc eur.
 
Na verejných miestach platí zákaz fajčenia.
Zdravie
Zdravie

Zdravotná starostlivosť je na veľmi dobrej úrovni, pomoc sa poskytuje v súlade s predpismi EÚ. Lekárska starostlivosť sa poskytuje v rámci tzv. prvej pomoci v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Ďalšie liečenie v nemocniciach sa poskytuje len za úhradu, a to vo výške od 300 eur na deň, podľa typu zariadenia a poskytovanej starostlivosti. Odporúčame pred cestou uzavrieť komerčné cestovné zdravotné poistenie.

Bezpečnosť
Boats
Bezpečnosť

Bezpečnosť je v Taliansku na pomerne vysokej úrovni. Tradične buďte opatrnejší na svoje veci v turisticky navštevovaných oblastiach.


 
Ceny
Ceny
Oficiálnou menou je euro (EUR). 
Na vidieku, predovšetkým na juhu Talianska, je nutné mať hotovosť vždy pri sebe, bankomaty sa tu objavujú veľmi zriedka a menšie hotely a reštaurácie karty neprijímajú.

Dvojlôžková izba v hoteli 80 – 180 eur
Obed a večera v miestnej reštaurácii 25 – 45 eur
Raňajky v bare (brioche a káva) 3 – 5 eur
Pizza a cestoviny 6 – 12 eur
 
PREPITNÉ
Prepitné je zahrnuté v účte v reštauráciách, obvyklou praxou je však zaokrúhliť uvedenú sumu smerom hore. Rovnako zaokrúhľujte v taxíku.
Ceny
  ceny v eurách
1,5 l vody 0,38
1 l mlieka 1,11
chlieb 0,5 kg 1,48
zemiaky 1 kg 1,17
káva v reštaurácii 1,34
pivo v reštaurácii 4,50
Šport
Boats
Šport
Futbal a cyklistika sú najpopulárnejšie talianske športy. Horolezectvo a prevádzkovanie vodných športov je tiež veľmi obľúbené.
 
Lyžovanie
Nový zákon vyžaduje, aby lyžiari a snoubordisti schádzajúci svahy mimo vyznačených tratí mali pri sebe zariadenie na sledovanie (lavínový vyhľadávač). Nosenie prilby je povinné pre deti do 14 rokov. 
 
Rybolov
Na rybolov na talianskych riekach a jazerách sa vyžaduje licencia, ktorú vydáva talianska rybárska federácia. Rybárčenie v blízkosti pláží je zakázané.
 
Lov
Je populárnym športom v niektorých oblastiach Talianska. Dovoz zbraní a streliva sa prísne kontroluje. Všetci lovci vrátane návštevníkov musia mať špeciálne poistenie.
Doprava autom
Doprava autom

Jazdí sa vpravo.
Povolený limit alkoholu v krvi vodiča je 0,05 %.
Na cestách mimo obývaných centier sú vozidlá povinné mať zapnuté stretávacie svetlá počas jazdy.

Rýchlostné limity
v zastavaných oblastiach 50 km/h
ostatné komunikácie mimo zastavaných oblastí 90 km/h
na diaľniciach 130 km/h

Cestné dane a mýta
Väčšina diaľnic v Taliansku je v súčasnosti spoplatnená. Poplatky za prejazd sa vyberajú v mýtnych bránach. Výška poplatku sa odvíja od skutočne prejdenej vzdialenosti a kategórie vozidla. Hotovosťou je možné platiť v eurách a akceptuje sa väčšina platobných kariet. Viac informácií tu.
Svátky a slavnosti
Boats
Svátky a slavnosti

Benátky - kdo by neslyšel o místním karnevalu s typickými škraboškami a oslnivými kostými.
Viareggio - další slavný karneval, který se od toho benátského výrazně liší; karnevalové veselí trvá celý měsíc a každou neděli vyráží do ulic alegorické vozy s obřími sochami.
 
Karnevaly
Benátky – kto by nepočul o miestnom karnevale s typickými škraboškami a oslnivými kostýmami.
Viareggio – ďalší slávny karneval, ktorý sa od toho benátskeho výrazne líši; karnevalová oslava trvá celý mesiac a každú nedeľu vyrážajú do ulíc alegorické vozy s obrími sochami.
Svätý týždeň (veľkonočný týždeň)
Veľká noc sa v Taliansku oslavuje celý týždeň – od Kvetnej nedele do Veľkonočnej nedele.
Pápežov príhovor (Veľkonočná nedeľa), Rím
Pápež tradične prednáša požehnanie z balkóna Baziliky sv. Petra a Pavla vo Vatikáne.
Scoppio del Carro (Veľkonočná nedeľa), Florencia
Vo Florencii pred dómom zapáli mechanická holubica impozantný ohňostroj.
Kvetinové slávnosti
V máji a júni sa v rôznych mestách po celom Taliansku konajú kvetinové slávnosti, počas ktorých sa na chodníky kladú koberce zo živých kvetín ako pocta miestnym patrónom a tiež na sviatok Božieho tela.
Bienále (jún – september), Benátky
Najvýznamnejšia a tiež najväčšia výstava súčasného umenia sa usporadúva každý nepárny rok v Benátkach.
Calcio Storico Fiorentino (24. 6.), Florencia
Koncom júna budete vo Florencii cestovať časom. Koná sa tu totiž veľký historický sprievod v kostýmoch zo 16. storočia. Večer potom vyvrcholí ohňostrojom.
Il Redentore (3. víkend v júli), Benátky
Sprievod nádherne ozdobených lodí a ohromujúci ohňostroj. Tak si v rámci historickej slávnosti Il Redentore Benátčania pripomínajú koniec morovej epidémie v roku 1577.
Sienske palio (2. júl), Siena
Preteky na hlavnom námestí medzi reprezentantmi mestských štvrtí Sieny v jazde na neosedlaných koňoch. Ide o najväčšiu toskánsku slávnosť, ktorá býva otvorená sprievodmi v tradičných krojoch.
Festa del Mare (15. 8.), Diano Marina, Ligúria
V preklade „slávnosť mora“ býva zavŕšená nezabudnuteľným ohňostrojom.
Regata storica (1. nedeľa v mesiaci), Benátky
Jednou z najvýznamnejších talianskych slávností je slávnosť gondol, ktorá sa, samozrejme, koná v Benátkach. Slávnosť býva otvorená sprievodom Benátčanov v dych vyrážajúcich kostýmoch na historických lodiach. Následne nato sa odštartujú preteky gondol a ďalších lodí na Canal Grande.
Sagra dell’Uva (začiatok septembra), Rím
Vinobranie s lacným predajom hrozna a poriadnou tradičnou veselicou.
Chianti – Toskánsko
Druhý týždeň v mesiaci prebiehajú v Toskánsku slávne vinárske slávnosti.
Festa dell’Uva (premenlivý dátum), Bolzano, Južné Tirolsko
Víno tečie prúdom aj v Toskánsku. Zvlášť počas vinárskych slávností, ktorých vrcholom je sprievod v historických kostýmoch a s alegorickými vozmi.
Sviatok vďakyvzdania (21. 11.), Benátky
Veľkolepá mariánska slávnosť sa každoročne usporadúva na uctenie pamiatky odvrátenia moru v roku 1630.