Slovinsko - krajina úchvatných jazier

Cestovné poistenie do Slovinska

Polovicu Slovinska zaberajú lesy, čo robí túto krajinu po Fínsku a Švédsku tretím najzalesnenejším štátom v EÚ.

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

Hrad Predjama
Hrad Predjama
Bol vybudovaný pod previsom skalnej steny, ktorá je vysoká 123 m. V preklade znamená „hrad pred jaskyňou“ a vyzerá, akoby bol vrastený do skaly. Nachádza sa 10 km od mestečka Postojná, známeho sieťou jaskynných chodieb.
.


 
Piran
Piran
Najzachovanejší stredoveký benátsky prístav hneď po Benátkach. Často označovaný za najkrajšie mesto Slovinska. Leží na výbežku slovinského pobrežia a jeho pôsobivá starobylá atmosféra je umocnená zákazom vjazdu áut do centra mesta.
Ptuj
Ptuj
Čo sa týka počtu pamiatok, jedno z najbohatších slovinských miest. Centrum mesta tvorí spleť červených striech a stredovekých ulíc s kostolmi, vežami a múzeami. 
 
Jazero Bled

Najväčšia turistická atrakcia Slovinska. Krištáľovo priezračné jazero s ostrovčekom, na ktorom je kostol a v pozadí Julské Alpy. 

Jaskyňa Postojna

Druhá najväčšia sprístupnená jaskyňa v Európe a jediná jaskyňa na svete, ktorá ponúka jazdu jaskynným vláčikom. Ten vás zavezie 2 km do vnútra jaskyne, ďalej pokračujete pešo. Prehliadkový okruh je dlhý 5 km, celková dĺžka chodieb je vyše 20 km.

Škocjanské jaskyne

Rozsiahly jaskynný systém na juhozápade Slovinska. Nájdete tu takmer 6 km jaskýň, 26 vodopádov a nespočetné množstvo jaskynných útvarov.

Čo ochutnať
Čo ochutnať
Blejska kremna rezina – sladký zákusok, ktorý sa skladá z plátkov lístkového cesta, vrstvy vanilkového pudingu a šľahačkového krému.
Jota – polievka zo zmesi zemiakov, fazule a kyslej kapusty. A rovnako ako pri našej kapustnici sa môžete stretnúť s variantom s kúskami údeného mäsa alebo klobásy.
Štruklji – existuje nespočetné množstvo variantov. Ide o malé rolády z cesta, ktoré sa plnia podľa chuti – makom, orechmi, syrom, vajcami, tvarohom a pod.
Žlikrofi – cestovinové knedličky podobné talianskym raviolám, plnia sa podľa chuti napríklad mäsom, zemiakmi alebo zeleninou.
Žganci – vyrába sa väčšinou z pohánky, má kašovitú štruktúru a trochu sa podobá talianskej polente. Podáva sa s mliekom či jogurtom alebo ako príloha k mäsu. Môže sa vyrábať aj z kukuričnej, ovsenej alebo pšeničnej múky.
Zdravie a špecifiká
Boats
Zdravie a špecifiká

Každé dieťa musí mať svoj vlastný cestovný doklad. Zápisy detí v cestovných dokladoch či občianskych preukazoch vodičov sa neakceptujú. Rodičom hrozí pokuta vo výške až 400,– €.
 
Zakázaný je dovoz tzv. „chladných zbraní“, medzi ktoré patria gumové obušky, teleskopické tyče a podobné predmety, ktoré by mohli slúžiť na napadnutie. Za porušenie zákazu dovozu je pokuta vo výške 500 – 1 500,– € a predmet sa zabavuje bez možnosti vrátenia.
 
ZDRAVIE
Zdravotná starostlivosť je na dobrej úrovni, pomoc sa poskytuje v súlade s predpismi EÚ. Je potrebné cestovať s Európskym preukazom zdravotného poistenia, cestovným pasom či občianskym preukazom. V Slovinsku je na zdravotnú starostlivosť nutná spoluúčasť pacienta, preto odporúčame uzavrieť komerčné cestovné poistenie.
 
Skontrolujte si svoje očkovanie proti osýpkam a tetanu. Kliešte môžu prenášať vírusovú encefalitídu.

Bezpečnosť
Bezpečnosť

Bezpečnosť je v Slovinsku na vysokej úrovni. Tradične buďte opatrnejší na svoje veci v turisticky navštevovaných oblastiach.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiálnou menou je euro (EUR). 
Ceny v Slovinsku sú na prijateľnej úrovni.  

Nocľah v hoteli alebo penzióne strednej kategórie: 30 eur
Obedy a večere v kvalitných reštauráciách: 30 eur
Vlakové/autobusové lístky: 10 eur
Vstupné do múzeí/atrakcií: 10 eur
 
PREPITNÉ
Dávať prepitné nie je v Slovinsku veľmi bežné. V reštauráciách môžete nechať prepitné vo výške približne 10 %. V taxíku je obvyklé cenu zaokrúhľovať a poskytnúť malé prepitné.
Ceny za vybrané potraviny
  ceny v eurách
1,5 l vody 0,60
1 l mlieka 0,85
chlieb 0,5 kg 1,04
zemiaky 1 kg 0,67
káva v reštaurácii 1,35
pivo v reštaurácii 2,50
Šport
Šport

Medzi najobľúbenejšie športy patrí tenis, cyklistika, jachting, windsurfing, lov, rybárčenie, golf, jazda na koni, rafting, kanoistika, jazda na kajaku a pešia turistika.
 
Lyžovanie 
Najväčšie a najznámejšie lyžiarske strediská sú Kranjska Gora, Krvavec, Bovec-Kanin, Bohinj, Maribor-Pohorje, Rogla a Bled.

Doprava autom
Boats
Doprava autom

Jazdí sa vpravo ako u nás.
Pokiaľ dostanete pokutu a zaplatíte ju na mieste či do 8 kalendárnych dní, je potrebné uhradiť len 50 % sumy. Keď nezaplatíte na mieste, môžu vám ako zálohu odobrať osobné doklady ako vodičský, technický preukaz, prípadne aj cestovný pas.

Rýchlostné limity
v zastavaných oblastiach 50 km/h
ostatné komunikácie mimo zastavaných oblastí 90 km/h
na diaľniciach 130 km/h
 
Cestné dane a mýta
Na diaľniciach sa platí mýto formou kúpy diaľničnej známky. Viac informácií tu. Vodičom vozidiel bez diaľničnej známky sa môže uložiť pokuta vo výške 300 až 800 eur.
 Cestovanie so zapožičanými vozidlami a vozidlami na lízing
Pokiaľ vchádzate na územie Slovinska so zapožičaným vozidlom či vozidlom na lízing, musíte mať tzv. splnomocnenie vlastníka vozidla na používanie vozidla v danom období. To by malo byť v slovinčine alebo angličtine a obsahovať minimálne údaje o vlastníkovi, vodičovi, vozidle a období trvania zapožičania.

Svátky a slavnosti
Svátky a slavnosti

február: Kurentovanje
Fašiangový karneval v Ptuji. Postavy oblečené do huňatých kožuchov vyháňajú ducha zimy a vítajú jar.
Laufarji je karneval v Cerkne. Laufarji sú strašidelne vyzerajúce drevené masky.
 
11. marca: sviatok sv. Juraja
Na Goreňsku je zvyk púšťania lodičiek so sviečkami ako symbol jari, oslava predlžovania dňa.
 
máj: Druga godba
Festival svetovej hudby v Ľubľane.
 
jún – júl: Lent
Letný multikultúrny festival v Maribore, ktorý je vďaka návštevnosti okolo pol milióna ľudí a viac ako štyristo rôznym akciám jedným z najväčších festivalov v Európe.
 
september: Vinobranie
V Guinnessovej knihe rekordov je vinič z Mariboru zapísaný ako najstarší vinič na svete.