Portugalsko - krajina slnka a mora

Cestovné poistenie do Portugalska

V štátnych zdravotníckych zariadeniach máte na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia nárok na neodkladné lekárske ošetrenie.

 

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

Lisabon
Lisabon
Už v 13. storočí (roku 1255) sa stal Lisabon hlavným mestom Portugalska. Je zároveň najväčším mestom krajiny a žije v ňom asi 0,5 milióna obyvateľov. Rozkladá sa na rieke Tejo na západe Portugalska. Dominantou mesta je Hrad svätého Juraja postavený na vrchu v najstaršej štvrti Alfama. V zozname svetového dedičstva UNESCO nájdete z Lisabonu dve pamiatky nachádzajúce sa vo štvrti Belém: kláštor rádu sv. Hieronyma zo 16. storočia a Belémsku vežu.


 
Porto
Porto
Druhé najväčšie mesto v Portugalsku sa nachádza na severe krajiny, čo je tradičná vinárska oblasť. Je súčasťou zoznamu UNESCO, a to vďaka svojmu historickému jadru, ktoré chráni pôvodné hradby pochádzajúce z 13. storočia. Medzi najnavštevovanejšie pamätihodnosti patria Burzový palác, Veža klerikov, množstvo múzeí, kostolov a pre nadšencov botaniky aj Botanická záhrada.  
Algarve
Algarve
Portugalský región ťahajúci sa 200 km pozdĺž južného pobrežia, ktorý je najdôležitejšou turistickou oblasťou krajiny. Nájdete tu aj jedny z najlepších pláží na svete Lagoa a Luze. V architektúre je tu stále viditeľná stopa arabskej nadvlády, ktorá územie okupovala v stredoveku.

 
Alantejo

Jedna z piatich portugalských oblastí zaberajúca tretinu územia. V rímskej dobe to bola obilnica celej ríše, teraz má toto územie skôr stepný ráz, kde je vybudované veľké množstvo priehrad a nádrží. Dedinky si tu stále uchovávajú pôvodný stredoveký ráz.

Carvoeiro
Pôvodne malá rybárska dedinka sa vďaka krásnej prírode plnej jaskýň a skalných útvarov Algar Seco stáva živou turistickou destináciou.
Alvor
Pôvodne rybárske mestečko, dnes živé rekreačné stredisko s príjemnou a priateľskou atmosférou. Okrem mnohých reštaurácií, kaviarní a obchodov tu stojí za pozretie aj historické centrum s unikátnym maurským chrámom z doby rímskej.
Beiras

Mesto plné prastarých hradov, zámkov a pevností. Zo zoznamu UNESCO tu môžete navštíviť kláštory Batalha a Alcobaca.

Estremoz

Historické mestečko ležiace v oblasti Alantejo vo vnútrozemí Portugalska. Preslávilo sa predovšetkým vďaka ručne vyrábaným hlineným soškám. Rozsiahle opevnenie, ktorému dominuje mramorová veža, chráni najstaršie historické centrum.

Čo ochutnať
Čo ochutnať
Miestna gastronómia je ovplyvnená predovšetkým arabskou, španielskou a francúzskou kuchyňou. Základom je bravčové mäso, zemiaky, strukoviny a kapusta. Južná časť krajiny a pobrežie stavajú na rybách a ostatných plodoch mora, ako prílohy sa podávajú zemiaky, ryža a zeleninové šaláty s olivovým olejom.
 
Bacahau – treska, miestna najtypickejšia ryba
Pescada grelhado – grilovaný hejk
Bifé de atúm – smažené filety z tuniaka
Sardinhas assadas – grilované sardinky, ľudové jedlo
Arroz de Marico – veľká, no drahšia lahôdka, dusená ryža s plodmi mora
Cataplana – škľabky dusené v olivovom oleji v špeciálnej panvici spolu s paprikami, cibuľou, paradajkami a korením, špecialita z Algarve
Portské víno – slávne dezertné víno
Zdravie a špecifiká
Boats
Zdravie a špecifiká

Keďže požiare devastujú suché južné oblasti pomerne často, je z týchto dôvodov v zalesnených oblastiach zakázané zakladať oheň v období od 1. júna do 30. septembra. Z rovnakého dôvodu je aj na pozemných komunikáciách, ktoré sa nachádzajú v zalesnených oblastiach, zakázané fajčiť.
 
ZDRAVIE
V štátnych zdravotníckych zariadeniach máte na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia nárok na neodkladné lekárske ošetrenie. V štátnych nemocniciach sa platí pred ošetrením vstupný poplatok. Odporúčame uzavrieť si cestovné zdravotné poistenie.
 
Pokiaľ cestujete z infikovaných oblastí na Azorské ostrovy alebo na Madeiru, musíte mať potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici. Výnimkou je, ak cestujete v tranzite do Funchal, Porto Santo a Santa Maria.

Bezpečnosť
Bezpečnosť

Bezpečnostná situácia v Portugalsku je porovnateľná s inými európskymi krajinami.
Návštevníci by sa mali mať na pozore vždy v hlavných turistických oblastiach, hlavne v noci. Pri používaní verejnej dopravy majte na pamäti riziko vreckových krádeží a iných drobných zločinov. Portugalská polícia odporúča, aby motoristi zavreli okná svojho vozidla a zamkli dvere, a to najmä pri jazde v noci.
 
Niektoré pláže môžu byť nebezpečné z dôvodu silných prúdov. Červená vlajka znamená zákaz vstupu do mora, žltá vlajka vstup do mora povoľuje, je však zakázané plávanie. Za porušenie zákazu môže byť uložená pokuta vo výške 55 eur.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiálnou menou Portugalska je euro (EUR).
Kreditné karty sa prijímajú v hoteloch, reštauráciách, obchodoch a na čerpacích staniciach, čerpacie stanice si pridávajú manipulačný poplatok 0,50 eura na náklady na pohonné hmoty.
 
Portugalsko je z krajín západnej Európy pravdepodobne najlacnejšie.
Ceny jedla v supermarketoch sú len o trochu vyššie ako u nás. Cenová hladina sa odhaduje na 115 % českých cien.
 
PREPITNÉ
V reštaurácii je zvykom nechať 10 % prepitné – pokiaľ bolo jedlo dobré a personál príjemný.
V hoteli dajte vrátnikovi 1 alebo 2 eurá a chyžnej 1 euro na deň.
Taxikár očakáva prepitné okolo 10 % z ceny jazdného.

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v eurách
1,5 l vody 0,52
1 l mlieka 0,60
chlieb 0,5 kg 1,06
zemiaky 1 kg 0,76
káva v reštaurácii 1,19
pivo v reštaurácii 1,50
Šport
Šport

na pobreží: plachtenie, potápanie, windsurfing
golf
jazda na bicykli
paragliding
speleológia

Doprava autom
Boats
Doprava autom

Jazdí sa vpravo ako u nás.
V Portugalsku je zakázané mať na palube vozidla palubnú kameru umiestnenú na prístrojovej doske alebo čelnom skle vozidla.

Rýchlostné limity
v zastavaných oblastiach 50 km/h
ostatné komunikácie mimo zastavaných oblastí 90 – 100 km/h
na diaľniciach 120 km/h

Cestné dane a mýta
Na diaľniciach sa platí mýto. Zahraničným vodičom stačí vložiť do automatu na hraniciach svoju kreditnú kartu, automat potom vyfotografuje evidenčné číslo vozidla a priradí ho ku kreditnej karte. Odvtedy systém automaticky účtuje na kreditnú kartu príslušnú sumu za mýto zakaždým, keď vozidlo prejde mýtnymi bránami. Viac informácií tu.
POZOR, v prípade vozidla z autopožičovne je potrebné službu pri vrátení vozidla deaktivovať, pretože služba je zviazaná s kreditnou kartou, pozrite vyššie.
Sviatky a slávnosti
Sviatky a slávnosti

Portugalsko má podobne ako Španielsko celý rad tradičných sviatkov a slávností spätých s miestnym folklórom. Po veľkolepých oslavách Silvestra sú to vo februári karnevaly, na jar sviatky kvetín (známy je predovšetkým ten na ostrove Madeira), študentské ceremónie na záver školského roka a oslavy sviatku svätých počas celého roka. Navštíviť môžete aj niektorý z býčích zápasov, tzv. touradas, ktoré sa od tých španielskych líšia tým, že býk v závere nie je usmrtený. Spolu je v Portugalsku asi 150 arén, najznámejšia je v Lisabone.