Nórsko - krajina fjordov

Cestovné poistenie do Nórska

Takmer polovica Nórska leží za polárnym kruhom.Nórsko patrí ku krajinám s najlepšou kvalitou života.
V Nórsku sa môžete v stane ubytovať takmer kdekoľvek.

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

Lofoty
Lofoty
Súostrovie preslávené hlavne rybolovom nájdete takisto na severe. Dojmú vás malebné rybárske domčeky a všadeprítomné sušiaky rýb, ale hlavne nádherné hory vystupujúce priamo z mora.
Oslo
Oslo
História nórskeho hlavného mesta siaha až do obdobia Vikingov. Dá sa preskúmať celkom ľahko pešo alebo na bicykli, navyše sa radí medzi jedno z najzelenších miest na svete. Nečakajte ani tak množstvo veľkolepých pamiatok, ako skôr rýchlo rastúce moderné veľkomesto.
Nordkapp
Nordkapp
Najsevernejšie miesto Európy. Teda aspoň pre turistov, to skutočne najsevernejšie je totiž Kinnarodden. Nordkapp však zasa ponúka magické výhľady z 300 m vysokého útesu. Pod vami je Barentsovo more a ďalej už nič.
Nórska príroda
Tunajšia krajina je veľmi rozmanitá – obdivovať môžete rozľahlé hory, údolia, fjordy, vodopády a jazerá, ľadovce a ďalšie prírodné krásy. To všetko väčšinou bez návalu turistov.
Zaujímavosťou sú ľadovcové údolia v tvare písmena U (tzv. trog), ktoré sa vo svete dajú vidieť len veľmi zriedka. Nachádza sa tu tiež najväčší pevninský ľadovec v Európe, Jostedalsbreen.
Polnočné slnko
Jav vyskytujúci sa za polárnym kruhom je najlepšie pozorovateľný práve na severe Škandinávie. Je súčasťou tzv. polárneho dňa, v letných mesiacoch sa tu zotmenia nedočkáte. Polnočné slnko sa dá vidieť v nasledujúcich časových obdobiach:
 
North Cape (71° 2N) ................ od 14. mája do 29. júla
Hammerfest (70° 7N) ................ od 16. mája do 27. júla
Tromsø (67° 7N) ......................... od 20. mája do 22. júla
Narvik (68° 8N) .......................... od 25. mája do 18. júla
Bodø (67° 3N) ........................... od 4. júna do 8. júla
Čo ochutnať
Čo ochutnať

Nórska kuchyňa je veľmi jednoduchá, stojí hlavne na veľmi kvalitných surovinách s minimálnym množstvom korenia. Mäso (napríklad losie alebo sobie) sa najčastejšie podáva so zemiakmi a dusenou zeleninou.
Skvelé sú, samozrejme, ryby, skúste nórske rybie guľky Fiskeboller. Ďalšia miestna špecialita je Lutefisk – sušená treska naložená v náleve a neskôr ešte uvarená.

Špečifiká
Boats
Špečifiká
Alkohol
Požívanie alkoholu na verejnosti je zakázané. Väčšina turistických ubytovní tiež nepovoľuje predaj a pitie alkoholu. Nórsko má monopol na produkciu, import a distribúciu alkoholu. Kvôli vysokým daniam sú v celej krajine alkoholické nápoje veľmi drahé. Ďalšie obmedzenia sa vzťahujú na fajčiarov, ktorí nesmú fajčiť v uzavretých verejných priestoroch a reštauráciách.

 
Stanovanie
Nórsko je známe svojou slobodou pohybu vo voľnej krajine. Po prírode sa môžete pohybovať voľne, s výnimkou poľnohospodárskej pôdy, záhrad, lesných škôlok a pod. Stan môžete postaviť kdekoľvek, pokiaľ sa v okruhu 150 metrov nenachádza žiadne obydlie. Inak musíte vlastníka domu či chaty požiadať o povolenie na táborenie na jeho pozemku.
Bezpečnosť
Bezpečnosť

Aj keď je Nórsko relatívne bezpečné, neodporúča sa vydávať na vlastnú päsť do rozsiahlych a neosídlených lesných oblastí. Riaďte sa základnými pravidlami ostražitosti: sledujte si svoje batožiny, doklady a peniaze, ktoré si ideálne rozdeľte a uložte na viacero miest.

Zdravie
Nórske počasie sa dokáže rýchlo meniť a nachytať vás nepripravených, nepodceňujte preto náročné klimatické podmienky a ich premenlivosť. Preto odporúčame uzavretie komerčného cestovného zdravotného pripoistenia. V určitých oblastiach vás môžu nemilo prekvapiť aj nasledujúce zvieratká. Proti nim najlepšie fungujú miestne veľmi účinné repelenty.
 
Komáre
V období od polovice júna do konca júla panuje v Nórsku vlhké a teplé podnebie, ktoré sa komármi len tak hemží. Najmä pokiaľ plánujete kempovať v lese. Množstvo otravného hmyzu rastie smerom na sever krajiny.
Čierne muchy
Pri veľmi teplom počasí sa okolo vodných plôch a tokov množia čierne muchy, ktorých uhryznutie veľmi svrbí.
Pakomáre
Hojne lietajú okolo jazier a močiarov, najviac za súmraku a počas zamračených dní.
Ceny
Boats
Ceny

Oficiálnou menou Nórska je nórska koruna – krone (NOK), ktorá je rozdelená na 100 øre.
Zmenárne sa nachádzajú na letiskách, staniciach, v hoteloch a niektorých turistických kanceláriách. Najvýhodnejšie výmenné kurzy ponúkajú väčšinou banky.
 
Ceny v Nórsku sú na naše pomery celkom vysoké.
Dvojlôžková izba v hoteli strednej kategórie stojí okolo 90 – 175 eur za deň. Prenájom auta sa pohybuje od 75 eur za deň.

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v eurách
1,5 l vody 2,13
1 l mlieka 1,78
chlieb 0,5 kg 2,60
zemiaky 1 kg 1,95
káva v reštaurácii 4,07
pivo v reštaurácii 8,42
Prepitné
Pokiaľ chcete, môžete sumu zaokrúhliť hore na najbližšiu 10 alebo 100.
Pre taxikárov je možné zaokrúhľovanie ceny na najbližšie párne sumy.
Šport
Šport

Turistika
Nórsko je ideálnou krajinou na pešiu turistiku. Miestne úrady vydávajú publikáciu „Horská turistika v Nórsku“, ktorá obsahuje podrobné informácie o odporúčaných trasách a ďalšie užitočné rady.
 
Ostatné športy
Vo väčších mestách nájdete tenisové kurty a po celej krajine sa nachádza viac ako 60 golfových ihrísk.
 

Lyžovanie

Lyže sa využívajú na bežkárskych územiach aj ako dopravný prostriedok. K dispozícii sú stovky kilometrov lyžiarskych trás. V strediskách v centrálnom horskom pásme je tiež možné prevádzkovať tzv. letné lyžovanie (jún až september).

Vodné športy
Voda vo fjordoch a jazerách je ideálna na windsurfing, vodné lyžovanie, plachtenie, kanoistiku atď. Populárny je tiež rafting na divokej vode, účastníci zjazdov musia mať viac ako 18 rokov. Pozdĺž západného a južného pobrežia je obľúbené potápanie, nájdete tu potápačské centrá s vynikajúcim zázemím.
Doprava autom
Boats
Doprava autom

Jazdí sa vpravo ako u nás.

Rýchlostné limity
v zastavaných oblastiach 50 km/h
ostatné komunikácie mimo zastavaných oblastí 80 km/h
na diaľniciach 90 – 100 km/h
 
Stav ciest
Niektoré cesty (vrátane hlavných ťahov), ktoré vo vnútrozemí vedú cez pohoria a náhorné plošiny, bývajú v zime uzavreté a sú zjazdné prakticky len v období jún – september.
 

Cestné dane a mýta

Vzhľadom na horský terén a množstvo fjordov sa v Nórsku nachádza veľa mostov a tunelov, na ktorých sa vyberá mýto. Platiť je možné v hotovosti alebo elektronickou formou, s výnimkou mýta na mestskom okruhu mesta Oslo, ktoré je automatizované. Vozidlá bez elektronickej jednotky môžu platiť na staniciach Esso v Osle a Akershus do 3 dní od prejdenia mýtnou bránou.
Viac info o platených úsekoch a cenách tu.

Sviatky a slávnosti
Sviatky a slávnosti

január: Nordlyfestival
týždenný festival na počesť vítania slnka (v meste Tromso)
23. júna: Oslavy letného slnovratu (Sankt Hansaften)
Predvečer noci svätojánskej sa oslavuje po celej krajine prostredníctvom tisícov ohňov, ktoré sa zapaľujú pozdĺž nórskych fjordov.
august: Olsokfest
open air predstavenia po celej krajine