Holandsko - krajina veterných mlynov

Cestovné poistenie do Holandska

Holandsko je známe svojím liberálnym postojom voči psychoaktívnym drogám, prostitúcii, eutanázii a homosexualite.

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

Amsterdam
Amsterdam
Kozmopolitné hlavné mesto ležiace na rieke Amstel pretkané sústavou splavných kanálov a historických budov. Môžete ho prejsť na bicykli, loďou alebo sa len tak prechádzať.

 
Haag
Haag
Je sídelným mestom kráľa a okrem jeho rodiny tu sídli aj medzinárodný súdny dvor, vďaka ktorému je mesto známe po celej Európe. Za videnie tu stoja morské kúpele Scheveningen s možnosťou prechádzok po krásnej pláži lemovanej promenádou s atrakciami nielen pre deti.
Keukenhof
Keukenhof
Najväčší kvetinový park Európy, často tiež známy ako výstava tulipánov. Tulipány síce pôvodne pochádzajú z Turecka, ale preslávilo sa nimi Holandsko. V jarných mesiacoch sa Keukenhof otvorí na zhruba 2 mesiace verejnosti. Vykvitne tu 6 – 7 miliónov cibuľovitých kvetín. Kvetiny sa sadia v 5 vrstvách, aby bolo zaručené kvitnutie po celý čas výstavy.
 
Zaanse Schans

Obývaný skanzen v Zaandane, ktorý vás vráti asi o 150 rokov späť. Okrem typických drevených domčekov tu nájdete aj mlyny na lisovanie oleja, horčičného semienka či trenie farieb.

Alkmaar
Niekdajšia rybárska osada v západnej časti krajiny, kde od konca 16. storočia prebiehajú syrové trhy. Od apríla do septembra tu každý piatok od 10.00 do 12.30 hod. môžete vidieť syrársku súťaž, ktorá tu prebieha rovnako ako pred storočiami.
Umělecká muzea
Spolu ich je v Holandsku viac ako 50 a pokiaľ ste obdivovateľmi diel Van Gogha, Rembrandta, Vermeera a množstva ďalších umelcov, prídete si tu na svoje.
Madurodam

Keď nemáte čas prejsť celé Holandsko, stačí si prezrieť Madurodam. Na ploche 18 000 m2 nájdete modely všetkých najdôležitejších zaujímavostí Holandska v pomere 1 : 25

Čo ochutnať
Čo ochutnať
Syry – v Holandsku sa ich ročne vyrobí asi 650 miliónov kg a viac ako ¾ sa vyvážajú. Medzi najznámejšie patrí Gouda (nemá ochrannú známku, ale skúste ochutnať originál), Leerdammer, Maasdammer a Edam (u nás známy ako Eidam).
Herynek (haring) – je syrový sleď obyčajný naložený na niekoľko dní do slaného nálevu (bez hlavy a vnútorností). Podáva sa väčšinou s cibuľou a uhorkou, v žemli alebo bez a stojí za ochutnanie.
Hranolčeky (patat, friet) – sú širšie ako tie naše, podávané s majonézou v papierovom vrecúšku s drevenou vidličkou a sú tak nejako zemiakovejšie.
Zdravie a špecifiká
Boats
Zdravie a špecifiká

Holanďania sú veľmi priateľskí. Liberálny prístup k všetkému novému (najmä u mladšej generácie) je asi najcharakteristickejšou vlastnosťou tohto národa. Ľahko sa všade dohovoríte anglicky.
S hustotou 400 ľudí na km2 je Holandsko jedným z najhustejšie osídlených štátov v Európe, napriek tomu, že je všade plno zelene a nebudete mať pocit preľudnenia.
Pokiaľ ste peší, dajte si pozor na obrovské množstvo často veľmi rýchlo jazdiacich cyklistov, obzvlášť vo veľkých mestách.
 
ZDRAVIE
Ako držiteľov Európskeho preukazu zdravotného poistenia by vás mali v akomkoľvek štátnom zdravotníckom zariadení neodkladne ošetriť. Počítajte však s tým, že vám poisťovňa niektoré služby uhradí len čiastočne. Preto pred cestou nezabudnite na cestovné zdravotné poistenie!

Bezpečnosť
Bezpečnosť

Aj keď je Holandsko bezpečné, všeobecne sa odporúča, aby ste boli predovšetkým na turistických miestach obozretnejší. Takisto radšej nenocujte v prírode na miestach, ktoré nie sú na tento účel určené.

Ceny
Boats
Ceny

Hotovosť je možné zameniť na hlavných poštách a v bankách. Poplatky a výmenné kurzy používané v menších zmenárňach (väčšinou v Amsterdame) sa značne líšia, preto odporúčame kontrolu výmenných kurzov a provízií pred vykonaním transakcie.
 
Ceny v Holandsku sú vyššie ako u nás, ako už je v krajinách západnej Európy zvykom.
obedové menu: 18 eur

PREPITNÉ
Prepitné sa pripočítava automaticky k účtu v reštauráciách, hoteloch a taxi. Pokiaľ ste so službami spokojní, môžete, samozrejme, niečo pridať. 

Ceny za vybrané potraviny
 
  ceny v eurách
1,5 l vody 0,83
1 l mlieka 0,96
chlieb 0,5 kg 1,21
zemiaky 1 kg 1,17
káva v reštaurácii 2,60
pivo v reštaurácii 4
Šport
Šport

Cyklistika
Holandsko je rovinaté, najvyšší bod leží vo výške 321 metrov nad morom. Ideálne sa tu dá teda pohybovať na bicykli. V Holandsku je asi 20-tisíc km cyklistických chodníkov. Požičovne bicyklov nájdete väčšinou pri vlakových staniciach. Cena za deň požičania je cca 6,50 eura plus počítajte so zálohou. Viac informácií o cyklodoprave v Holandsku nájdete tu.

Lode a korčuľovanie
Okrem cyklistických trás je krajina tiež husto pretkaná vodnými tokmi – riečkami a kanálmi (tzv. grachty). Loďou sa dostanete aj do centier veľkých miest, a to lepšie ako autom. Navyše v Holandsku nepotrebujete mať kapitánske skúšky, stačí si len urobiť jednoduchú prípravu. Po celej krajine je možné si požičať pri jazerách malé kanoe alebo plachetnicu – oblasť Loosdrechtse Plassen v provincii Utrecht je ideálnym miestom. 
Najlacnejšie si požičiate loďky zvané botter, staré rybárske člny s dlhými, úzkymi lopatkami a kajutami na spanie s kapacitou až osem osôb, na ktorých sa dá plávať po holandských kanáloch.

Korčuľovanie
Holandsko je raj pre milovníkov in-lineového korčuľovania. Región Achterhoek (východná časť Gelderlandu) spája nerušené korčuľovanie s rozmanitou prírodou. V oblasti Graafschap na severozápade je vyznačených sedem korčuliarskych trás s celkovou dĺžkou 200 km.
Doprava autom
Boats
Doprava autom

Jazdí sa vpravo ako u nás.
Max. povolený limit alkoholu v krvi vodiča je 0,05 %
Špeciálny limit: 0,02 % alkoholu v krvi, platný pre:
- nových vodičov: počas prvých 5 rokov po získaní vodičského preukazu
- vodičov mopedu: až do veku 24 rokov
Holandsko je krajinou, kde sa neplatia diaľničné poplatky.
Rýchlostné limity
v zastavaných oblastiach 50 km/h
ostatné komunikácie mimo zastavaných oblastí 80 km/h
hlavné komunikácie mimo zastavaných oblastí 100 km/h
na diaľniciach 130 km/h
Chodec má prednosť
Pokiaľ chodec vykazuje úmysel použiť priechod pre chodcov, má absolútnu prednosť pred všetkými vozidlami vrátane električiek.

Sviatky a slávnosti
Sviatky a slávnosti

27. apríla: Koningsdag (deň kráľa)
Kráľ Willem-Alexander má narodeniny a celá krajina sa sfarbí do oranžova a oslavuje. Ide o najväčšiu udalosť roka, počas ktorej sú okrem múzeí takmer všetky turistické atrakcie zatvorené.
jún (celý mesiac): Holland Festival
Najväčšia hudobná, divadelná a tanečná slávnosť v Holandsku, prevažne v Haagu a Amsterdame.
jún (začiatok): Slávnosť púšťania drakov vo Scheveningene
júl: najväčší trojdňový jazzový festival na svete pod strechou v kongresovej hale v Haagu
2. sobota v septembri: Deň otvorených dverí múzeí a historických pamiatok so vstupom zadarmo  

Největší náboženské svátky

7. leden - Koptské vánoce
pohyblivý svátek - Qurban Bairam - svátek poutníků
pohyblivý svátek - muslimský Nový rok
pohyblivý svátek - Mulid an-Nabi - Prorokovy narozeniny
pohyblivý svátek - koptský Velký pátek a velikonoce (duben)
pohyblivý svátek, první pondělí po koptských velikonocích - Šam an Nessim (Národní den jara)
pohyblivý svátek - Ramadan Bairam - konec postního měsíce ramadánu
Mezi muslimské slavnosti patří vedle Ramadánu například tzv. Chaban - tichý, rozjímavý muslimský svátek , který se slaví večer před začátkem Ramadánu.

Světské státní svátky

1. leden - Nový rok
8. březen - státní svátek
25. duben - Den osvobození Sinaje
1. květen - Svátek práce
18. červen - Den nezávislosti - odchod Britů a vyklizení zóny Suezského průplavu
23. červenec - Den revoluce - výročí revoluce z roku 1952
6. říjen - Den ozbrojených sil
24. říjen - Den města Suez
23. prosinec - Den Vítězství - vstup do Port Saidu