Grécko - krajina antického dedičstva

Cestovné poistenie do Grécka

Grécko patrí medzi ekonomicky najslabšie krajiny EÚ.

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

Athény
Athény
Hlavné mesto Grécka je modernou metropolou, kde sa mieša bohatá história so súčasnou architektúrou. Symbolom Atén je Akropolis, opevnený pahorok s najznámejším chrámom Parthenonom. V historickom centre nájdete veľa zaujímavých pamiatok, ako sú pozostatky Diovho chrámu, Kerameikos – antický cintorín atď.
 
Delfy
Delfy
Archeologický areál patrí pod záštitu UNESCO a zahŕňa množstvo cenných pamiatok a nálezov.


 
Olympia
Olympia
Rozsiahly areál zahŕňajúci obrovitý Diov chrám, kde stával jeden z divov antického sveta – socha boha zo zlata a slonoviny.

.
Solún

Druhé najväčšie mesto Grécka. Nájdete tu hlavne byzantské pamiatky, chrámy a pevnosti.

Meteora
Pamiatka v severnom Grécku zapísaná do UNESCO – byzantské kláštory vybudované na ťažko prístupných skalných vežiach.
Peloponéz
Polostrov, ktorý je z celého Grécka najbohatší na množstvo antických pamiatok.
Mykény

Jeden z historicky najvýznamnejších mestských štátov, sídlo rodu Atreovcov. Je tu opevnený pahorok s pozostatkami chrámu a kupolové hroby, z ktorých najznámejšia je Atreova pokladnica.

Korint

Mestský štát, nájdete tu veľa pamiatok pochádzajúcich prevažne z rímskeho obdobia.

Kréta

Grécky ostrov, miestna najznámejšia archeologická lokalita je palác Knossos – zachovalý minojský palác opradený mnohými povesťami a legendami.

Santorini, čiže Théra

Súostrovie 6 ostrovčekov na rozhraní Egejského a Krétskeho mora, ktoré vznikli sopečným výbuchom. Nájdete tu pôvabné biele domčeky s modrými strechami a okenicami rozostavené na útesoch vysokých až 300 metrov nad morom, ruiny starovekej Théry, kúzelné pláže aj bohatý nočný život.

Čo ochutnať
Čo ochutnať
gyros – tenké plátky mäsa, ktoré sa odrezávajú z kusa mäsa napichnutého na zvislom grile
moussaka – v rúre zapečené vrstvy baklažánu, zemiakov a mletého mäsa
souvlaki (špíz) – mäso na ihle, opekané alebo grilované
chalva – múčnik z múky, tahini (pasta zo sezamových semienok), oleja, medu a orechov
baklava – múčnik z lístkového cesta s medom a orieškami
gemistes – zapečené paradajky alebo zelené papriky plnené ryžou a mletým mäsom
gopes – malé smažené rybičky
keftedes – guľky z mletého hovädzieho mäsa
tzatziki – strúhaná uhorka v jogurte s cesnakom
Zdravie
Boats
Zdravie

Zdravotná starostlivosť je na priemernej až horšej úrovni ako v SR, najmä na ostrovoch, pomoc sa poskytuje v súlade s predpismi . Predovšetkým tu počítajte s tým, že na hotovostnej úhrade liekov sa musíte tiež podieľať, a to vo výške 25 %. Váš prevoz, v tom horšom prípade prevoz vašich pozostatkov, nie je súčasťou neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Preto odporúčame na cestu uzavrieť komerčné cestovné zdravotné poistenie.

Bezpečnosť
Bezpečnosť

Bezpečnosť je v Grécku na pomerne vysokej úrovni. Tradične buďte opatrnejší na svoje veci v turisticky navštevovaných oblastiach.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiálnou menou je euro (EUR). 

PREPITNÉ
Pokiaľ účet v reštaurácii nezahŕňa poplatok za obsluhu, je obvyklé ponechať 10 až 20 % prepitné. Pokiaľ ste boli spokojní, môžete, samozrejme, nechať niečo navyše, aj keď už je poplatok zahrnutý v cene. Taxikári bežne prepitné neočakávajú, ale pár drobných zanechať určite môžete.
Ceny za vybrané potraviny
 
  ceny v eurách
1,5 l vody 0,78
1 l mlieka 1,14
chlieb 0,5 kg 0,85
zemiaky 1 kg 0,75
káva v reštaurácii 2,90
pivo v reštaurácii 3,50
Šport
Šport

Hĺbkové potápanie – potápanie s dýchacím prístrojom je zakázané v moriach, na všetkých gréckych jazerách a riekach, a to kvôli ochrane podmorského sveta. Existujú výnimky z tohto zákazu.
 
Či už vyplávate na jachte, člne, alebo vodnom skútri, mali by ste rešpektovať zákaz konzumácie alkoholu na plavidlách. To platí nielen pre kormidelníka, ale aj pre celú posádku.
 
Platí tu aj prísny zákaz prevozu a prechovávania drog, a to aj malého množstva. Porušenie sa často trestá dlhodobým odňatím slobody. Doma nechajte tiež nôž či slzný sprej, ich nosením by ste mohli byť obvinení z nepovoleného ozbrojovania.
 
Voľné kempovanie mimo vyhradených miest je všade v Grécku prísne zakázané. Rozhodne necestujte (a, samozrejme, nejazdite kempovať) do bývalých vojenských zón pri gréckych hraniciach.

Doprava autom
Boats
Doprava autom

Jazdí sa vpravo ako u nás.
Pri ceste do odľahlejších oblastí počítajte s obmedzenou možnosťou dotankovania paliva. Vo väčšine malých miest a dedín bývajú čerpacie stanice rodinnými podnikmi, v ktorých je možné platiť len v hotovosti. Často tiež majú v nedeľu zatvorené.
Rýchlostné limity
v zastavaných oblastiach 50 km/h
ostatné komunikácie mimo zastavaných oblastí 90 km/h
na diaľniciach 130 km/h
 
Cestné dane a mýta
Majte vždy poruke hotovosť. Tou sa tu totiž platia diaľničné poplatky pri prejazde mýtnou bránou. Okrem diaľnic zaplatíte tiež za prejazd vybraných mostov a tunelov.
Viac informácií nájdete tu.

Sviatky a slávnosti
Sviatky a slávnosti

V Grécku sa okrem štátnych sviatkov koná veľké množstvo miestnych osláv, špecifických pre konkrétnu oblasť či ostrov. Ide o folklórne festivaly, chrámové oslavy, uctievanie miestnych patrónov a pod. Z rodinných osláv patria medzi tie najväčšie oslavy menín (narodeniny už sa oslavujú menej), svadby a narodenia (krstiny).
 
Apríl
Slimačí festival na Kréte
Niekoľko dní prebieha táto slávnosť, pri ktorej sa pripravujú vo Vamose, medzi Réthimnonom a Chaniou, slimáky na rôzne spôsoby. Slávnosť sprevádza hudba a spev.
Jún – september
Aténsky festival modernej hudby na úpätí Akropolis v Odeone.
Júl – september
 V hlavnom meste Kréty Heraklione sa každoročne koná veľký multižánrový festival, ktorý ocenia milovníci baletu, opery a klasickej hudby. Okrem toho spoznáte tradičné ľudové piesne a spevy také typické pre Grécko.
Júl
Druhá polovica júla patrí Krétskemu vinobraniu v Réthimnone. Medzi ochutnávkami výborného krétskeho vína účastníci holdujú živej hudbe a gréckemu tancu.
August
Hudobný festival v Chaniá na Kréte. Pri tejto príležitosti sa okrem rôznych koncertov konajú aj výstavy.
15. august: Sviatky Márie
V Grécku je 15. august druhým najväčším sviatkom hneď po Veľkej noci. V tento deň sa vo veľkom oslavuje na všetkých ostrovoch, pre turistov je to ohromný zážitok.
 
August – september
Ďalší krétsky festival Leto v Palaiochóra tradične prebieha na prelome augusta a septembra a návštevníkom ponúka tradičnú aj klasickú hudbu. Na svoje si prídu aj najmladší účastníci, pre ktorých sú tu pripravené bábkové predstavenia.
 
Október
Udalosti 28. októbra si pripomíname aj u nás. Gréci v tento deň spomínajú na povstanie proti talianskemu diktátorovi za druhej sv. vojny (národný sviatok). Prebiehajú vojenské prehliadky a rôzne miestne náboženské slávnosti.