Francúzsko - krajina elegancie a umenia

Cestovné poistenie do Francúzska

K Francúzsku patria aj ostrovy v Karibiku, Severnej a Južnej Amerike, v Indickom oceáne a Oceánii.

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

Avignon
Avignon
Jedno z najznámejších miest Provence je Avignon. Obklopený mohutnými hradbami si uchováva majestátnosť z čias svojej najväčšej slávy, keď tu bolo sídlo pápežov. Historickej časti mesta dominuje Pápežský palác založený roku 1334. 
Paríž
Paríž
Jadrom mesta je katedrála Notre-Dame. Dominantou zas Eifellova veža vysoká 319 metrov (vrátane antény). V umeleckej štvrti Montmartre nájdete nielen množstvo umelcov, ale tiež slávnu bielu baziliku Sacré-Coeur. Štvrť La Défense je, naopak, moderné obchodné centrum s architektonicky zaujímavými stavbami. Milovníci múzeí určite nesmú vynechať Louvre, jedno z najväčších múzeí na svete.
Versailles
Versailles
Zámok a záhrady Versailles ležia 17 km od Paríža. Jedna z najpôsobivejších barokových pamiatok, ktorú môžete navštíviť.

 
Azúrové pobrežie

Alebo Francúzska riviéra je vyhľadávaným miestom na letnú rekreáciu. Do miest Nice, Monaco, St. Tropez alebo Cannes jazdia tisícky návštevníkov z celého sveta. Odporúčame navštíviť St. Raphael (susedné mesto St. Tropez).

Antibes
Mestečko bolo pôvodne grécka osada Antipolis. Je plné krivolakých uličiek, pestrý nočný život hľadajte vo štvrti Juan les Pins.
Arles
Necelú hodinu jazdy od Marseille leží Arles – významné rímske mesto s množstvom zachovaných pamiatok vrátane rímskeho amfiteátra.
Camargue

Kraj v delte rieky Rhône. Tento jedinečný ekosystém je domovom veľkého počtu divokej zveri, zazrieť tu môžete veľké kŕdle plameniakov aj stáda slávnych bielych koní. Táto oblasť je chráneným prírodným parkom.

Zámky na Loire

Paláce, hrady a zámky všade, kam sa pozdĺž najdlhšej francúzskej rieky pozriete. V dávnych dobách slúžili na obranu svojich obyvateľov pred nepriateľmi, ale slúžili tiež ako pokojné útočiská a miesta na odpočinok. Dnes patria medzi najvýznamnejšie francúzske pamiatky a nechýbajú ani na zozname UNESCO.

Čo ochutnať
Čo ochutnať
Choucroute á l´Alsacienne – dusené mäso a údenina s kyslou kapustou (Alsasko)
Pieds de chochon farcis – plnené bravčové nožičky (Normandia)
Moules mariniéres – slávky varené v bielom víne so šalotkou, cibuľou a petržlenom (Bretónsko)
Crépes Suzette – sladké palacinky s pomarančovou šťavou a poliate ovocným likérom Grand Marnier (Bretónsko)
Rillettes du Mans – porciované bravčové alebo králičie mäso konzervované vo vlastnom tuku (údolie Loiry)
Coq au vin á ľancienne – kohút dusený na červenom víne s mladou cibuľkou, slaninou a hubami (stredné Francúzsko)
Bouillabaisse – hustá rybia polievka, ktorá sa asi v každej rodine pripravuje trochu inak. Nemal by v nej chýbať morský čert, úhor, parmica, paradajky a šafran. Najskôr sa je rybí vývar, až potom samotné ryby. (južné Francúzsko)
Ratatouille – dusená zmes z baklažánu, paprík, cukety a paradajok (južné Francúzsko)
 
a samozrejme francúzske vína
Zdravie a špecifiká
Boats
Zdravie a špecifiká

Zdravotná starostlivosť je na veľmi dobrej úrovni, pomoc sa poskytuje v súlade s predpismi EÚ. Máte nárok na nutnú a neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade ohrozenia života alebo zdravia. Nadväzujúce ošetrenie, repatriácia na územie ČR a v prípade úmrtia prevoz telesných pozostatkov sa nepovažuje za neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Odporúčame uzavrieť na cestu komerčné zdravotné poistenie.

Bezpečnosť
Bezpečnosť

Bezpečnosť je vo Francúzsku na pomerne vysokej úrovni. Tradične buďte opatrnejší na svoje veci v turisticky navštevovaných oblastiach.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiálnou menou je euro (EUR).
Noc v štandardnej dvojlôžkovej izbe hotela strednej kategórie vás vyjde minimálne na 60 eur, v Paríži sa ceny za takú izbu pohybujú od 70 do 160 eur.
Za obed alebo večerné dvojchodové menu v klasickej francúzskej reštaurácii zaplatíte 18 až 30 eur. 
Za požičanie bicykla na pol dňa dáte 10 až 15 eur.
 
PREPITNÉ
Reštaurácie: servisný poplatok vo výške 15 % je všeobecne zahrnutý v cene. Pokiaľ je jedlo alebo služba obzvlášť dobrá, je obvyklé pri odchode čašníkovi zanechať ďalších 1,50 eura (alebo 2 – 3 %), pri platbe účtu v hotovosti.
Hotely: Vrátnik (1,50 eura za každú batožinu), chyžné (1,50 eur na deň).
 Taxi: 10 – 15 % z meraného jazdného.
 Sprievodcovia a vodiči turistických autobusov: 1,50 – 3,00 eur v závislosti od úrovne spokojnosti.

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v eurách
1,5 l vody 0,61
1 l mlieka 0,95
chlieb 0,5 kg 1,38
zemiaky 1 kg 1,46
káva v reštaurácii 2,63
pivo v reštaurácii 5
Šport
Šport

Vo Francúzsku je k dispozícii takmer každý druh športu, či už pre divákov, alebo pre účastníkov. 
Zimné športy – Francúzske Alpy a Pyreneje majú jedny z najlepších lyžiarskych stredísk na svete.
Plachtenie a vodné športy – k dispozícii v Anglickom kanáli, Biskajskom zálive, na Azúrovom pobreží, na riekach Loire, Rhône a Saône a na mnohých jazerách.
Pešia turistika – sú tu tisíce kilometrov starostlivo označených turistických trás známych ako „sentiers de grande randonnée“.
 
Medzi ďalšie obľúbené športy patria jazda na koni, tenis, golf a petanque. Populárnymi diváckymi športmi sú rugby, futbal a dostihy.

Doprava autom
Boats
Doprava autom

Jazdí sa vpravo ako u nás.

Rýchlostné limity
v zastavaných oblastiach 50 km/h
ostatné komunikácie mimo zastavaných oblastí 80 km/h
na diaľniciach 130 km/h
 
Cestné dane a mýta
Za prejazd diaľničných úsekov musíte platiť aj vo Francúzsku. Poplatok sa v mýtnych bránach vyberá podľa prejdeného úseku a tiež kategórie vozidla alebo prívesu. Pre predstavu: diaľničné poplatky sa pohybujú okolo 9 eur na 100 km. Kalkulácia poplatkov za cestu tu.

Sviatky a slávnosti
Sviatky a slávnosti

FEBRUÁR
Karneval a Kvetinová bitka vypukne v Nice na prelome februára a marca.
V rovnakom čase, teda na konci februára a začiatku marca, v Mentone oslavujú zdravie – tradične sa tu totiž oslavuje Sviatok citrusov.
 
MAREC
Čokoládový karneval si všetci čokoholici doslova vychutnajú v Montbéliarde, kde obvykle prebieha v druhom týždni v marci.
Milovníkom jazzu odporúčame výlet do Grenoblu, kde sa od 18. do 27. marca koná Jazzový festival.
 
MÁJ
Zber špargle – pokiaľ sa práve nachádzate v okolí Loiry, využite špargľovú sezónu a zájdite si na niektorú z miestnych fariem. Čerstvá špargľa priamo z poľa chutí najlepšie, nech si ju pripravíte akokoľvek.
 
Najväčší monacký sviatok? Rozhodne Veľká cena F1, ktorá štartuje okolo ďalšieho sviatku – Nanebovstúpenia Pána.
 
Filmový festival v Cannes, jedna z najväčších filmových udalostí roka, sa koná 2. a 3. víkend v máji.
Medzinárodné preteky v plachtení sa rozbehnú v La Rochelle 3. týždeň v máji.
 
JÚN
Stredoveké slávnosti Médievales vás presunú o niekoľko storočí späť. V champagneskom historickom meste Provins zažijete stredovek na vlastnej koži.
Svätojánsky večer (Fête de St-Jean, 24. 6.) – vo všetkých kútoch Francúzska sa na konci júna rozhoria svätojánske ohne a rozoznejú ľudové piesne.
 
JÚL
Tour de France – kto by nepoznal najslávnejšie cyklistické preteky. Tie sa jazdia tretí týždeň v júli a záverečná etapa finišuje priamo na Champs-Elysées v Paríži.
 
SEPTEMBER – NOVEMBER
Vinobranie a slávnosti nového vína – víno k Francúzsku skrátka neodmysliteľne patrí, bol by preto hriech nenavštíviť aspoň jednu vinársku oblasť a nezažiť tunajšie vinobranie, napr.:
Vinárska slávnosť trubačov sa koná 1. sobotu v septembri v alsaskom Ribeauvillé a jej najväčším lákadlom je historický sprievod trubačov a alegorických vozov.
Slávnosti nového beaujolais sa tradične konajú 3. týždeň v novembri, keď sa mladé víno uvádza na trh. Oslavuje sa predovšetkým v Burgundsku.