Pre motoristov - Maďarsko


Platí tu nulová tolerancia alkoholu v krvi!

Pozor na:

  • Platí tu nulová tolerancia alkoholu v krvi.

  • Ak nezaplatíte pokutu ihneď na mieste, polícia má právo zabrániť vám v ďalšej jazde alebo vozidlo rovno zabaviť.

  • Výstražný trojuholník a lekárnička sú povinné aj pre vozidlá registrované v zahraničí.

  • Chodec, cyklista alebo člen osádky vozidla pohybujúci sa po komunikácii za zníženej viditeľnosti musí mať na sebe oblečenú reflexnú vestu (vesty sú teda povinné pre každého vo vozidle).

  • Je povinné mať v aute rezervnú pneumatiku alebo opravnú súpravu.

 
Nízkoemisné ekologické zóny

Sú zavedené v Budapešti. Momentálne je tam vyhlásených 17 ekologických mikrozón. Ide o kombináciu trvalých a dočasných zón v závislosti od aktuálneho počasia. Systém je veľmi zložitý v závislosti od typu pohonu vozidla, počtu osôb, akú normu EURO spĺňa vaše vozidlo atď. Viac informácií tu. Najjednoduchšie je stiahnuť si celoeurópsku aplikáciu do telefónu Green Zones App a vyhľadať si aktuálny stav.
 

Rýchlostné limity

  • v zastavaných oblastiach 50 km/h

  • ostatné komunikácie mimo zastavanej oblasti 90 – 110 km/h

  • na diaľniciach 130 km/h

Svetlá

Celodenné svietenie je povinné mimo mesta. V noci, v zastavaných oblastiach, je zakázané použitie diaľkových svetiel.
 

Detské sedačky

Deti musia byť prepravované v zodpovedajúcom detskom zádržnom systéme do 135 cm výšky. Deti od 3 rokov do 135 cm nesmú byť prepravované na prednom sedadle ani v zádržnom systéme. Deti nad 135 cm výšky môžu cestovať na zadnom sedadle auta iba s pomocou bezpečnostných pásov.
 

Ďalšie predpisy

Antiradarové zariadenia, ktoré narušujú policajné rádiové frekvencie, sú zakázané. Bezpečnostné pásy sú povinné pre vodičov a všetkých cestujúcich pri jazde na verejných komunikáciách. Bezpečnostné helmy sú povinné pre vodičov a cestujúcich na motocykloch. Min. hĺbka dezénu pneumatík je 1,6 mm.
 

Parkovanie

Parkovanie na chodníku je povolené, ak:
- je povolené dopravnými značkami alebo označením,
- šírka vozidla nezaberie viac než polovicu chodníka,
- najmenej 1,5 metra chodníku je ponechaných voľných pre peších.
Obmedzené parkovacie zóny
V Budapešti sú časovo obmedzené parkovacie zóny, kde si motoristi musia kúpiť lístok z parkovacieho automatu. Platbu možno urobiť hotovosťou (mincami), alebo možno platiť mobilným telefónom. Maximálny povolený čas je 2 až 3 hodiny. Na dlhší čas sú návštevníci povinní používať P + R parkovisko. Parkovanie je zadarmo v noci a v nedeľu. Viac informácií tu. V Budapešti nesmie nákladné vozidlo parkovať na hlavnej dopravnej triede. Po zotmení musí mať stojace motorové vozidlo zapnuté parkovacie svetlá, ak je nedostatok osvetlenia alebo stojí mimo parkoviska.
 

Zimná výbava

Snehové reťaze môžu byť použité iba na cestách pokrytých súvislou vrstvou snehu alebo ľadu. Vozidlá so snehovými reťazami nesmú prekročiť rýchlosť 50 km/h. Pneumatiky s hrotmi sa nesmú používať.
Dôležité telefónne čísla
Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 105
Polícia: 107
Záchranná služba: 104  ·        

Share this article: