Vodopády Ouzoud


Vodopády Ouzoud v Maroku predstavujú nádherný kontrast k suchým skalným masívom a nie náhodou ich každoročne navštívia tisíce turistov. Ak sa sem chystáte na dovolenku, určite stojí za návštevu, pretože nič podobné nikde inde neuvidíte!

Vodopady-Ouzoud-(1).jpegVodopády Ouzoud sa nachádzajú v srdci Maroka, neďaleko pohoria Vysoký Atlas. Názov v preklade znamená "mlyn na obilie", pretože rýchly prúd vody poháňal v minulosti mnohé mlyny a v oblasti sa stále nachádza niekoľko mlynov, ktoré sú stále vo výbornom stave. Nachádza sa v marockej provincii Azilal, asi 150 km od mesta Marrákeš. Považuje sa za jeden z najkrajších prírodných divov krajiny a súhlasia s tým nielen turisti, ale aj samotní miestni obyvatelia. Vodopád kaskádovito padá z výšky 110 metrov a prelamuje sa cez rad schodov, aby sa dostal k vode v kotline, kde sa návštevníci môžu člnmi dostať k vodnej clone. Na súši si pri príjemnej prechádzke pozriete najvyšší vodopád krajiny zo všetkých uhlov.

Mnohí ľudia dokonca považujú cestu k tomuto miestu za mimoriadne krásnu, keďže z nej je výhľad na celé pohorie Vysoký Atlas. Pre niektorých ľudí sú najzaujímavejšie opice, ktoré žijú v tejto oblasti a ktoré sú nám po ceste a potom pri vodopáde v pätách. Samozrejme, práve preto je dobré schovať si všetko jedlo a drobné, pohyblivé predmety, pretože opice sú nielen rýchle, ale majú aj šikovné ruky! Cesta loďou k vodopádu trvá pol hodiny, takže máte dostatok času obdivovať vodu pod sebou a pocítiť jej dravú silu. Našťastie sa popri ňom nachádza niekoľko kaviarní a reštaurácií, takže ak vás pohľad na vodopád nenasýti, môžete to urobiť tu.

Vodopád je zaujímavý tým, že jeho farba závisí od ročného obdobia: za sucha je číra, priesvitná biela a za dažďa má hnedastý odtieň. Oblasť je posiata zelenými údoliami, ovocnými stromami a miestnymi obyvateľmi ponúkajúcimi čerstvú ovocnú šťavu, starými, ale stále fungujúcimi mlynmi a výbornými turistickými chodníkmi, takže návšteva vodopádu Ouzoud môže byť celodennou aktivitou. Vedie odtiaľto aj priama cesta do mesta Beni Mellal, kde na vás čakajú ďalšie zážitky!

Najväčšie marocké vodopády sa oplatí preskúmať, ale nezabudnite si pred cestou uzatvoriť cestovné poistenie!