Vodopád Bigéri


Vodopád Bigar alebo Bigéri sa nachádza v rumunskej župe Krassó-Szörény, v kotline ohraničenej pohorím Almás a pohorím Anina, v údolí Ménes. Vodopád v prírodnej rezervácii Bigéri očarí svojich návštevníkov úžasným pohľadom na osem metrov vysokú kaskádu. Zvláštnosťou divoko nového prírodného útvaru je spôsob, akým krištáľovo čistá voda potoka Minis padá do hĺbky. Vodopád Bigéri je medzi turistami jednou z najobľúbenejších prírodných atrakcií v Rumunsku, oplatí sa ho preskúmať!

Vodopad-Bigeri-(1).jpegTento unikátny vodopád je napájaný podzemným tokom, kde voda steká po 8 metrov vysokom, zvoncovitom vápencovom tufe. Vodopád Bigar je charakteristický tým, že jeho voda netečie v jednom širokom prúde, ale je rozdelená do 45 malých paralelných prameňov, ktoré tvoria malebnú vodnú clonu. Vodopád je už medzinárodne známy, pretože vďaka svojej špeciálnej kaskáde a prírodnému prostrediu je považovaný za jeden z najunikátnejších vodopádov na Zemi. Je to naozaj veľké uznanie, keďže podľa The World Geography zaujíma popredné miesto v silnom poli, ktoré zahŕňa vodopády Asik-asik bez riek, horizontálne vodopády Austrálie alebo vodopády Eternal Flame Falls v štáte New York. K vodopádu Bigéri je ľahké sa dostať, pretože sa nachádza 66 kilometrov od Resicabánya a dá sa k nemu dostať po cestách 58 a 57B. Ak pôjdete touto cestou, v údolí Ménes nájdete hneď vedľa cesty aj niekoľko menších vodopádov. Alebo sa k nemu môžeme priblížiť po ceste číslo 67D, ktorá má tiež pripravené prekvapenia. Po odchode z Herkulesfürdő sa môžeme stretnúť aj s vodnou nádržou vybudovanou na rieke Cserna a užiť si cestu v skutočne divokom románovom lese stekajúcom po serpentinách. Dávajte si však dobrý pozor, pretože na 12. kilometri nájdete betónový most, kde treba pokračovať po turistickej značke červený kríž, kde po krátkej hodinovej prechádzke uvidíte v štrbine úchvatný kaskádovitý vodopád. kde sa stretávajú dve kolmé strmé skalné steny.

Bezpečnosť by mala byť počas vašej cesty na prvom mieste! Uzatvorte si cestovné poistenie, ktoré splní všetky vaše potreby, aby vaša dovolenka prebehla hladko!