Úžasné japonské bambusové lesy


Japonsko je skutočne špeciálna krajina, kde môžete objavovať čarovné prírodné útvary a miesta. Vlasťou bambusových stromov je jednoznačne Ázia. Jedným z miest, kde takéto stromy nájdete je lesopark Sagano. Ohromujúce Sagano sa nachádza v prefektúre Kjóto, neďaleko mesta Arashiyama. Les s rozlohou 16 km² je jednou z najkrajších pamiatok v Japonsku, kde je pastvou pre naše oči množstvo bambusu a pre naše uši, šumiaci vietor, ktorý ohýba vŕzgajúce stromy. Spolu to vytvára mystický efekt.

Uzasne-japonske-bambusove-lesy-(1).jpegJe známych viac ako 1000 druhov bambusov, ktoré môžu za správnych podmienok dorásť až do výšky 20 metrov. Ich priemerná výška je však medzi 3 a 10 metrami. Pri vchode do bambusového lesa nájdeme chrám, čo nie je prekvapujúce, keďže budhistické chrámy a šintoistické svätyne sa radi stavajú v blízkosti bambusu, známeho ako symbol sily, aby sa vyhli zlu. Bambusové odnože uchovávajú značné množstvo živín, čo má za následok rýchly rast stoniek nasledujúcu jar. Bambus jeden rok vyvinie stonky a nasledujúci rok podzemky. Najprv sa stonky javia ako malé púčiky v uzloch podzemku. Takto rastú niekoľko rokov a potom, keď sa začnú rýchlo rozvíjať, vylezú z pôdy. Zvyčajne sa objavujú vo forme krátkych hrubých kužeľov, ktoré sú obklopené obalmi púčikov. Púčiky prerazia aj tú najtvrdšiu pôdu, napriek tomu, že sú na začiatok veľmi krehké. Po vyklíčení zvyčajne dosiahnu konečnú veľkosť do 20 - 30 dní, s rýchlym rastom. Vďaka dutej štruktúre, nízkej hmotnosti a veľmi flexibilným, flexibilným stonkám možno rastliny využiť takmer vo všetkých oblastiach života. Dajú sa z neho vyrobiť ploty, stavebné lešenia, záhradný či dokonca izbový nábytok a dokonca aj šperky. Japonci v tom čase vyrábali z bambusu aj knihy a mašle. A vlákna, ktoré tvoria stonky, sa používajú podobným spôsobom ako ľan alebo konope. Mladý bambusový výhonok vychádzajúci zo zeme, bambusový výhonok, je jedlý pre väčšinu druhov a je jednou z obľúbených ingrediencií ázijskej kuchyne.

Bezpečnosť by mala byť počas vašej cesty na prvom mieste! Uzatvorte si cestovné poistenie, ktoré splní všetky vaše potreby, aby vaša dovolenka prebehla hladko!