Pozor na podvodníkov! Klienti boli kontaktovaní ľudmi, ktorí sa falošne vydávajú za zamestnancov spoločnosti AXA. Ďalšie informácie, čo robiť v prípade podozrenia, nájdete tu.
 

​Salar de Uyuni, bolívijská soľná púšť


Salar de Uyuni alebo bolívijská soľná púšť je najväčšie a najvyššie položené soľné pole na svete. Možno ju opísať aj ako soľný močiar alebo soľnú púšť, pretože je zvyčajne suchá, ale pravidelne ju pokrýva niekoľko centimetrov vody. Nachádza sa v Bolívii na juhozápade krajiny v kotline medzi pohoriami Ánd na ploche 10 582 km² (takmer 18 km2 ) v nadmorskej výške 3 656 m. Zaujímavosťou je, že ide o miesto, kde sa čiastočne natáčal film Star Wars VIII: Poslední Jediovia.

Salar-de-Uyuni,-bolivijska-solna-pust-(1).jpegPočasie v tejto oblasti je veľmi suché a veľmi veterné. Denné teploty môžu dosahovať až 40 °C a prízemné teploty až 60 °C, zatiaľ čo v noci môžu teploty klesnúť až na -10 °C. Pôda je pokrytá 11 vrstvami soli a na niektorých miestach je hrubá až 120 m a vyskytuje sa tu aj sadrovec. V Uyuni sa nahromadilo približne 64 miliárd ton soli, z ktorých sa každoročne vyťaží 25 000 ton. V tejto oblasti sa nachádza jedno z najväčších ložísk lítia na svete.

Najväčšie zrkadlo na svete

Návštevníkov tejto lokality v období od novembra do marca čaká magické divadlo. Počas obdobia dažďov okolité jazerá zaplavia soľné pláne a vytvoria vodné zrkadlo ohromujúcich rozmerov. Nekonečná soľná púšť Uyuni sa rozprestiera medzi horami Ánd. Plošina je súčasťou bolívijskej Altiplano ("náhornej plošiny"), na ktorej sa vo výške 3 656 metrov nachádza aj La Paz, najvyššie položené hlavné mesto sveta. Altiplano je posiate sladkými a slanými jazerami a okolité vysoké hory neumožňujú odtok vody, preto môže byť soľná pláň v období dažďov pokrytá sezónnym jazerom vysokým až 50 cm.

Nachádza sa tu tiež 43 % svetových zásob lítia (okrem iného hlavná zložka batérií) a približne 10 biliónov ton soli, z ktorých sa ročne ťaží 25 000 ton.

Úžasné prírodné útvary sveta čakajú na objavenie! Pred cestou si však v prvom rade uzatvorte správne cestovné poistenie, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam! Pripravte sa na cestovanie!