Rieka Rio Tinto, Španielsko


Špeciálna oblasť rieky Rio Tinto sa nachádza v juhozápadnej časti Španielska, v Andalúzii. V oblasti sa ťažilo už od praveku. Územie bohaté na prírodné zdroje bolo dôkladne rozrušené a keďže má veľmi kyslé vody, vysoký obsah železa vo vyťažených častiach ľahko zafarbil rieku, ktorá je už dlho obľúbenou atrakciou krajiny. Niet sa čomu čudovať, veď červenú rieku len tak vo svete nenájdete!

Rieka-Rio-Tinto,-Spanielsko-(2).jpegRio Tinto doslova znamená červená rieka. Jeho pobrežie sa nachádza neďaleko Minas de Ríotinto v provincii Huelva. Celé pobrežie rieky je sfarbené do červena kvôli vysokému obsahu železa. Táto oblasť je taktiež bohatá na zvláštne skalné útvary pripomínajúce povrch Marsu, a preto zaujala vedcov z americkej vesmírnej agentúry NASA. Pôda oblasti pripomína pôdu Marsu, minerál jarosit (žltá ruda) vznikajúci v kyslom prostredí je obzvlášť bežný v blízkosti rieky, ako je to na Marse. Keďže ložiská jarositu na španielskom nálezisku často obsahujú stopy bakteriálnej aktivity, astrobiológovia považujú za dôležité študovať oblasť okolo Rio Tinto, pretože môžu čerpať nápady, ako hľadať známky života na Marse. Kyseliny, ktoré sa tu nachádzajú, spôsobili, že Rio Tinto je neobývateľné pre bežné formy života, ale jeho voda sa stala atraktívnejšou a priaznivejšou pre baktérie, ktoré požierajú zlúčeniny síry a vedú iný extrémny životný štýl, ktorý potom zintenzívňuje procesy okysľovania. Oxidované železo produkované týmito organizmami spôsobuje, že voda v rieke je červená. Chemické zvetrávanie hornín a aktivita baktérií žijúcich vo vode spolu spôsobujú, že rieka je kyslá, akoby to bol ocot. Ťažobná činnosť trvajúca niekoľko tisícročí pravdepodobne posilnila tento proces tým, že odkryla viac horniny s obsahom sírnej rudy a tým ju vystavila vplyvom prostredia.

Nádherné prírodné útvary sveta čakajú na objavenie! Bezpečnosť by mala byť počas vašej cesty na prvom mieste! Uzatvorte si cestovné poistenie, ktoré splní všetky vaše potreby, aby vaša dovolenka prebehla hladko!