Neprehliadnuteľný Gibraltársky prieliv


Gibraltársky prieliv je prieliv spájajúci Atlantický oceán so Stredozemným morom. Je 14 km široký a približne 300 m hlboký. Na severnej strane prielivu sa nachádza španielsky Gibraltár  a na južnej strane africké Maroko a Ceuta. Táto lokalita je jednou z najrušnejších medzinárodných námorných trás na svete. 

Mestský štát Gibraltár je britské zámorské územie, na pobreží ktorého sa nachádza Gibraltársky prieliv. Tento mestský štát je domovom pre viac ako 33 000 ľudí vrátane Angličanov, Španielov, Portugalcov, Talianov a Arabov. Jeho úradným jazykom je angličtina a majú aj svoju vlastnú menu, gibraltársku libru naviazanú na libru šterlingov. Od roku 1973 až do Brexitu patril Gibraltár cez Spojené kráľovstvo do Európskej únie. Britský vojenský a obchodný prístav sa nachádza na západnej strane mestského štátu. Ikonickým symbolom Gibraltáru je viac ako 400 metrov vysoká mohutná skala, ktorou je vápencové bralo. Prírodný útvar ponúka pôsobivý pohľad na malebnú roklinu. Na vrchol hory je pre turistov k dispozícii niekoľko lanoviek. Na vrchol je samozrejme možné vyjsť aj pešo alebo na bicykli. Z vyhliadok hore si môžete vychutnať jedinečný výhľad na more, okolité hory a v neposlednom rade na pobrežie neďalekej Afriky.

Miestne opice 

Nebuďte prekvapení, ak na vrchole stretnete opice, pretože na Gibraltárskych skalách žije približne 300 opíc. Opice sú neoddeliteľnou súčasťou krajiny. Odporúča sa však k nim pristupovať opatrne, pretože sa niekedy môžu správať agresívne. Nesmiete hrkať vrecami ani hojdať batoh, pretože opice očakávajú potravu, a teda by mohli na nás ľahko skočiť. Je dôležité vedieť, že je prísne zakázané kŕmiť opice, môže nám byť udelená vysoká pokuta. 
 

Existuje mnoho krásnych miest, ktoré čakajú na svoje objavenie! Prvá vec, ktorú by sme však mali pred cestou vždy urobiť, je správne cestovné poistenie, aby nás nečakalo žiadne nepríjemné prekvapenie! Hor sa na výlet!