Nebezpečné zranenia na dovolenke


Úrazy počas dovolenky sú nepríjemné. Musíte vyhľadať pomoc na neznámom mieste, často pri nezvyčajných úrazoch (spomeňte si, koľkokrát vás napríklad doma uštipla medúza) a v cudzom jazyku. Našťastie však nie sú bežné a s trochou úsilia sa im môžete počas dovolenky vyhnúť.

Obsah obrázku bezobratlý, akvárium, medúza, coelenterata

Popis byl vytvořen automaticky

Predchádzanie zraneniam

Najlepšie zranenie je to, ktoré sa nikdy nestane. Pred dovolenkou by ste mali urobiť niekoľko vecí, ktoré to zabezpečia. Patrí k nim napríklad najprv posúdenie nebezpečenstiev, ktoré nám hrozia. Napríklad pri mori sú najčastejším zdrojom nepríjemností medúzy alebo morskí ježkovia. Ak plánujeme vykonávať nejakú športovú aktivitu, môžeme si premyslieť, čo by sa mohlo pokaziť. Často stačí uvedomiť si riziko úrazu, aby sme sa mu vyhli.

Možno sa oplatí zistiť, kam sa obrátiť o pomoc, ak sa predsa len zraníte. Číslo 112 je bezplatné vo všetkých krajinách EÚ a každá krajina má svoje vlastné číslo tiesňového volania.

Najdôležitejšie však je robiť všetko opatrne. Nebežte po mokrých skalách, nechoďte na dlhé túry vo voľnej, otvorenej obuvi a nevykonávajte nebezpečné činnosti, ktoré nerobíte v každodennom živote.

Medúzy, morský ježko

Najčastejšie poranenia na pobreží spôsobujú medúzy a morskí ježkovia. Najlepším spôsobom, ako sa týmto zraneniam vyhnúť, je zachovávať opatrnosť. Aj keď sa však zraníte, netreba podliehať panike. Oba tvory spôsobujú mimoriadne nepríjemnú bolesť, ale v obľúbených lokalitách (Jadran, Stredozemné more) sú zriedkavo smrteľné. Oplatí sa vyhľadať lekársku pomoc, treba však dodržiavať niekoľko základných pravidiel.

Okamžite po bodnutí medúzou vyjdite z vody a postihnuté miesto dôkladne umyte morskou vodou, aby ste odstránili zvyšky chápadiel. Je dôležité, aby ste to nerobili sladkou vodou, pretože sa z nej môžu uvoľniť ďalšie toxíny. Dobrým nápadom môže byť aj to, aby ste sa namiesto prsta potierali relatívne ostrým predmetom (banková karta, plastový nôž). V mnohých prípadoch je na poranenia medúzami aj morskými ježkami prospešný aj ocot rozpustený vo vode.

Toxíny mnohých morských živočíchov sa neutralizujú horúcou vodou, takže (po vyčistení a dezinfekcii) môže pomôcť aj kúpeľ v horúcej vode alebo namočenie do vody s teplotou 40-45 stupňov Celzia. Vždy by ste však mali vyhľadať lekársku pomoc. Ostne morských ježkov sa ťažko odstraňujú netrénovanými rukami a na takéto situácie sú pripravení odborní strážcovia na plážach.

Cestovné poistenie

Najlepším spôsobom, ako znížiť riziko zranenia, je uzatvoriť vhodné cestovné poistenie. Zranenia, ktoré sú bežné na plážach, pri lezení, turistike alebo športe, sú veľmi nákladné na ošetrenie. Väčšina cestovných poistiek sa však na ne vzťahuje, a tak ste aspoň ušetrení finančnej záťaže. V porovnaní so zvyškom nákladov na dovolenku sa neoplatí šetriť absolútne minimum.