Najznámejšie európske múzeá



Žiadny výlet do Európy ani mimo nej sa nezaobíde bez vnímania umenia a kultúry. Poznáte lepšie miesto na spoznávanie umenia a kultúry než múzeá? Na európskom kontinente je veľa vynikajúcich múzeí, ktoré sú zaujímavé nielen artefaktami a pamiatky, ale aj ich samotnou históriou!

Guggenheimovo múzeum Bilbao, Španielsko 

Guggenheimovo múzeum v Bilbau, ktoré navrhol legendárny architekt Frank Gehry, je jednou z najznámejších budov na svete. Múzeum po prvýkrát otvorilo svoje brány v roku 1997. Zaujímavosťou je, že keď sa múzeum otvorilo, malo väčší interiér ako Guggenheimovo múzeum v New Yorku a Benátkach dokopy.

Louvre, Francúzsko 

Nie je žiadnym prekvapením, že jedno z najobľúbenejších múzeí na svete je Louvre. Toto múzeum je tiež jedným z najväčších múzeí na svete s rozlohou viac ako 650 000 metrov štvorcových. Samotná lokalita je považovaná za dôležité miesto francúzskej histórie, a preto koncom 12. storočia II. Filip tu dal postaviť pevnosť. Po nejakom čase sa z budovy vyvinul obrovský palác, v ktorom sídlila kráľovská rodina, a potom sa v budove nachádzala výstava kráľovskej zbierky, vrátane obrovskej zbierky gréckych a rímskych sôch, ako aj najslávnejší predmet múzea, Mona. Lisa. Zbierka sa v priebehu rokov neustále rozrastala a dnes sa v Louvri nachádza takmer 380 000 predmetov od praveku až po súčasnosť. Ikonický moderný prvok klasickej budovy, deliaca sklenená pyramída, bola dokončená v roku 1989 a teraz slúži ako vstup do múzea.

Musee d'Orsay, Francúzsko

Musee d'Orsay pôvodne fungovalo ako železničná stanica. Dnes múzeum prezentuje mnohé francúzske diela od polovice 19. storočia až po časy pred 1. svetovou vojnou. Je to tretie najobľúbenejšie múzeum vo Francúzsku a desiate na svete, čo je úžasná pocta takmer zbúranej železničnej stanici.

Viedenské prírodovedné a umeleckohistorické múzeum, Rakúsko

Viedeň je plná krásnych budov a kvalitných múzeí, no azda máloktoré sú také významné ako Prírodovedné múzeum a Umeleckohistorické múzeum. Tieto dve budovy boli postavené na opačných koncoch obrovského námestia, obe boli otvorené pre verejnosť v roku 1889. Múzeá boli poverené cisárom, aby poskytli vhodný úkryt pre pôsobivú umeleckú zbierku habsburskej kráľovskej rodiny. Vnútri sú múzeá zdobené mramorom, zlatými platňami, maľbami a štukovou výzdobou. Hoci sú obe múzeá pôsobivé a umelecké diela Umeleckohistorického múzea sú na svetovej úrovni, Prírodovedné múzeum zostáva jedným z najdôležitejších múzeí v Európe, kde sa nachádza približne 30 miliónov artefaktov. Múzeum má toľko cenných a starých kúskov, že zamestnáva 60 vedcov na plný úväzok.

Britské múzeum, Anglicko

Vytvorenie Britského múzea možno z veľkej časti pripísať jednému mužovi: lekárovi a prírodovedcovi Sirovi Hansovi Sloanovi, ktorý počas svojho života zhromaždil pôsobivú zbierku približne 71 000 starožitností, artefaktov a umeleckých diel. Nechcel, aby bola jeho zbierka po jeho smrti zlikvidovaná, preto nechal ju daroval kráľovi a žiadal vytvorenie múzea. Múzeum bolo pôvodne otvorené v bývalom sídle bohatej rodiny, dnes je však v úplne novej budove. Nová budova bola oficiálne sprístupnená verejnosti v roku 1857, no v priebehu ďalšieho storočia bola ďalej rozširovaná. Hoci múzeum už nemá knihy ani prírodovedné predmety, zbierka sa neustále rozrastá a v súčasnosti obsahuje približne 13 miliónov diel dokumentujúcich históriu ľudskej kultúry od praveku po súčasnosť. V súčasnoti je to najnavštevovanejšie múzeum v Anglicku a tretie najnavštevovanejšie múzeum na svete.

Koľko múzeí, toľko úžasných zážitkov! Tento zážitok však môže byť značne narušený, ak sa počas našej cesty vyskytnú nečakané zvraty a neočakávané náklady, preto si vždy pred odchodom uzatvorte cestovné poistenie!