Najvyššie pohoria Európy


Geografické rozloženie Európy je pomerne rôznorodé, prevažnú časť však tvoria roviny. Samozrejme sa nachádzajú na území Európy aj pohoria, ktoré síce nie sú také vysoké ako tie tibetské. Pre milovníkov turistiky alebo horolezectva sú viac ako postačujúce a určite si prídu na svoje. Niektoré pohoria dosahujú výšku až 4 tisíc kilometrov nad morom a pritom skrývajú nádhernú prírodu. 

Matterhorn (4478 m) patrí k najvyšším vrchom Álp, patrí medzi najobľúbenejšie destinácie lyžiarov a horolezcov. Jeho strmosť a vysoký výskyt skál z neho robili aj jeden z najobávanejších vrcholov Álp. To prirodzene vzbudzuje v človeku strach, ale rovnaký pocit ho zas ženie aby vrchol zdolal. Na Matterhorne sa nachádzajú aj dve lyžiarske strediská.

Mont Blanc (4810 m) zaujímavosťou je, že pokrýva 2 krajiny súčasne. Jedna polovica sa nachádza vo Francúzsku a tá druhá v Taliansku. V taliančine znie doslovný preklad ako “ Biela hora”. Vrchol sa podarilo prvýkrát zdolať v roku 1786, odvtedy sa tam vybudovalo školiace stredisko pre horolezcov. Cez horu prechádza 1,5 km dlhý tunel, ktorý spája obe krajiny. Najviac obľúbené destinácie sú Chamonix a Courmayer.

Elbrus (5642 m) je najvyšším bodom Európy, spory sa vedú o to či naozaj patrí do Európy, keďže je súčasťou ruského pohoria Kaukaz. Vedci sa priklonili na stranu Európy a zaraďujú ho do nej. Pôvod Elbrusu je zaujímavý tým, že je to asi 2000 rokov nečinný vulkán. Sopečná časť začína od 3000 metrov, pod ňou sa nachádzajú bežné horniny, ktoré tvoria aj ostatné pohoria. Vrchné časti pokrýva silná ľadovcová vrstva, ktorého topenie udržuje 22 riek pri živote. Určite ľahšie je vybrať sa na horu v letnom období, kde naopak v tom zimnom sa dobytie považuje za veľký úspech.

Aby sme sa vyhli množstvu nepríjemností, mali by sme sa na na tieto vrcholy hôr vybrať až po tom ako uzatvoríme kvalitné cestovné poistenie