Najväčšie štadióny na svete


A štadióny patria medzi najpôsobivejšie športové zariadenia. Väčšina ľudí si tieto stavby spája s futbalom, ale nie sú jediným športom, ktorému sú domovom. V skutočnosti je najväčší zo štadiónov určených len na futbal až tretí najväčší.

Obsah obrázku Letecké snímkování, Pohled z ptačí perspektivy, ve vzduchu, budova

Popis byl vytvořen automaticky

Štadión Rungrado, Severná Kórea

Toto monštrum, ktoré sa nachádza na veľkom ostrove na rieke Tedong, ktorá pretína Pchjongjang, bolo otvorené 1. mája 1989. Šesťdesiat metrov vysoká železobetónová strešná konštrukcia, postavená v priebehu troch rokov, pôsobí impozantným dojmom. Jej 16 oblúkov je vymodelovaných podľa okvetných lístkov magnólie. Osemposchodový štadión má celkovú úžitkovú plochu viac ako 200 000 metrov štvorcových. Okrem futbalových zápasov sa na štadióne pravidelne konajú atletické a gymnastické podujatia, športové festivaly, prehliadky a štátne slávnosti. Oficiálna kapacita štadióna je 150 000 ľudí, ale panuje zhoda, že ide o politickú megalomániu, pričom skutočná kapacita je "len" 114 000 ľudí.

Kriketový štadión v Melbourne, Austrália

Štadión, ktorý je v prevádzke od roku 1854, je určený predovšetkým pre kriketových divákov, ako naznačuje jeho názov. Štadión bol postavený pre národný kriketový tím, ktorý sa musel presťahovať zo svojho predchádzajúceho domova, pretože jeho štadión stál v ceste pri výstavbe prvej železničnej trate v krajine. Jeho oficiálna návštevnosť je 24 viac ako 100 000 divákov. Do 70. rokov 20. storočia štadión pravidelne navštevovalo viac ako 120 000 fanúšikov, pričom rekordná návštevnosť bola 130 000 divákov. Okrem kriketu sa na ňom pravidelne konajú aj zápasy austrálskej futbalovej ligy. Svoj domov tu majú 4 z 18 tímov tejto série.

Camp Nou, Španielsko

Domov FC Barcelona, štadión s najväčšou kapacitou v Európe. S 99 354 miestami na sedenie zostáva tesne pod hranicou 100 000, ale v priebehu rokov bol niekoľkokrát vylepšený a v súčasnosti sa plánuje zvýšenie kapacity na približne 110 000 miest. Objekt bol postavený špeciálne pre klub v roku 1957. Svoj súčasný názov dostal až v roku 2000, keď členovia hlasovaním rozhodli o zmene názvu (Estadi del Futbol Club Barcelona). V maďarčine bol názov "Nové ihrisko" predchádzajúcou prezývkou budovy.

Sledovať tento šport v televízii je skvelý zážitok, ale ak máte možnosť, oplatí sa navštíviť takýto obrovský objekt naživo a sledovať dianie naživo spolu s desiatkami tisíc fanúšikov. Pred odchodom si však nezabudnite uzavrieť cestovné poistenie – na dovolenke ho musíte mať!