Pozor na podvodníkov! Klienti boli kontaktovaní ľudmi, ktorí sa falošne vydávajú za zamestnancov spoločnosti AXA. Ďalšie informácie, čo robiť v prípade podozrenia, nájdete tu.
 

Istanbulské zaujímavosti


Najľudnatejšie mesto Turecka je výnimočné v mnohých ohľadoch. Toto obrovské mesto, rozprestierajúce sa na Bosporskom prielive, ktorý rozdeľuje Európu a Áziu, ponúka zážitky na celý život pre každého.

Istanbulske-zaujimavosti-(1).jpg

Európa sa stretáva s Áziou

Mesto spájajúce oba kontinenty bolo do roku 1923 hlavným mestom Turecka. Aj dnes je najľudnatejším mestom krajiny s rozmanitou kultúrou a neuveriteľne bohatým historickým dedičstvom, ktoré zaručene očarí každého. Väčšina atrakcií mesta sa nachádza na európskej strane, ale oplatí sa prejsť po jednom z mostov do Ázie alebo sa vybrať na výlet loďou a vidieť toto nádherné mesto v jednom kuse.

Mešity

V Istanbule sa nachádza niekoľko jedinečných mešít. Všetky je možné navštíviť len v dlhých nohaviciach alebo sukniach, ženy so zakrytou hlavou alebo s ramenom. Vstup je vo väčšine prípadov voľný, ale v určitých časoch obmedzený kvôli náboženským obradom.
Asi najznámejšia je mešita Hagia Sofia, ktorá je mešitou od roku 1453. V rokoch 1935 až 2020 bola múzeom, ale odvtedy sa opäť stala aktívnym náboženským miestom. Vedľa nej stoja za návštevu aj Modrá mešita a Sulejmanova mešita, obe s pôsobivou atmosférou.

Veľký bazár

Obrovský trh pozostávajúci zo 67 krytých ulíc je absolútne neprehliadnuteľnou atrakciou. Nachádza sa tu viac ako 4 000 obchodov, samostatná policajná stanica, reštaurácie a dokonca aj banka. Zaručene si tu kúpite všetko, čo chcete, ale starožitnosti si z krajiny nemôžete odniesť, takže sa neoplatí utrácať peniaze. Vyjednávanie je súčasťou kultúry. V tomto obrovskom zariadení môžete stráviť celý deň.

Paláce

O mnohých atrakciách by sa dalo hovoriť celé dni, ale za zmienku stoja paláce Osmanskej ríše. V blízkosti Hagie Sofie sa nachádza Potopený palác, nádrž postavená v 6. storočí. Palác Topkapi, postavený v 15. storočí, bol sídlom sultánov. Samotný hárem pozostáva z 300 miestností, v ktorých žili rodinní príslušníci panovníkov a ich manželky. Prechádzka po ňom trvá niekoľko hodín, takže sa oplatí venovať mu aspoň pol dňa. Za návštevu stojí aj palác Dolmabahce, postavený v 19. storočí namiesto zastaraného paláca Topkapi, ktorý bol tiež sídlom sultánov. Je to oveľa modernejšia budova ako ostatné, ale rovnako pôsobivá. Nie je len turistickou atrakciou, turecká vláda tu často ubytováva svojich vysokopostavených hostí.

Ale skôr než sa vrhneme do neuveriteľnej kavalkády a rozmanitosti, ktorou je Istanbul, aby sme ho preskúmali, nezabudnite si uzatvoriť príslušné cestovné poistenie!