Pozor na podvodníkov! Klienti boli kontaktovaní ľudmi, ktorí sa falošne vydávajú za zamestnancov spoločnosti AXA. Ďalšie informácie, čo robiť v prípade podozrenia, nájdete tu.

Dobré tipy na nákup suvenírov


Bolo zvykom už odpradávna, že cestovatelia si zo svojich ciest nosili suveníry. Pútnici si zvykli so sebou priniesť kúsok zeme zo svätej krajiny, kam sa vydali na púť. Dnešná doba nie je žiadnou výnimkou a novodobí pútnici si radi zaobstarajú nejaký ten suvenír danej krajiny na pamiatku. Niekedy chcú menším suvenírom potešiť rodinu alebo známych. Turistické destinácie sú vynikajúco pripravené na tieto príležitosti a preto nie je ničím zvláštnym ak vás v danej krajine zahrnú kopou suvenírov, kde je neľahkou úlohou nájsť ten správny suvenír.

Každá krajina ba dokonca každé mesto ma svoje unikátne suveníry, napr. matrioška z Ruska alebo drevené papuče z Holandska. Turisti tak majú na výber medzi sériovo vyrobenými suvenírmi a ručne vyrobenými, kde o našom výbere väčšinou rozhodnú osobné preferencie.

Niektorí zas preferujú fotky na pamiatku alebo zbierajú rôzne predmety typické pre danú krajinu ako napr. mušle či kamienok.

Pri kúpe sa oplatí najprv sa porozhliadnuť vo viacerých obchodoch, kde turista môže porovnávať kvalitu a cenu suveníru. Kvôli tomu sa odporúča nakupovať suveníry aź pri konci dovolenky, kde už máme ako taký prehľad. Samozrejme najdrahšie nakúpime v centre nami vybranej destinácie, smerom ďalej od centra ceny klesajú.

Pri nákupe parfému alebo fľaške miestneho destilátu sa odporúča nakupovať v duty free zónach na letisku, kde môžeme výrazne ušetriť. Preprava takto zakúpeného tovaru je niekedy riskantná z dôvodu rozbitia v kufri. Predpisy týkajúce sa batožiny sa tiež neustále menia, ale tovar zakúpený v týchto zónach si vždy môžeme vziať do lietadla. 

Pri tovare vyššej nominálnej hodnoty by sme si vždy mali vypýtať faktúru aby sme predišli prípadným problémom.

Naopak niektoré krajiny priam vyžadujú zjednávanie na cene tovaru, čo môže byť pre našinca zaujímavou skúsenosťou.

Stávkou na istotu sú väčšinou lokálne ručne vyrobené predmety z prírodných materialov, kde rozhodne nebudeme sklamaní.

Na cestu sa vždy poriadne pripravte a nepremeškajte naše cestovné poistenie, ktoré ponúka maximálnu bezpečnosť.