Bulharská mena


Menou Bulharska je leva. Na peňažných minciach je vyrazený štátny znak, na ktorom je okrem iného aj lev. Táto mena bola zavedená v roku 1881 po vyhlásení nezávislosti Bulharov od Osmanskej ríše. Spočiatku boli mince vyrobené zo zlata a striebra, ale to sa samozrejme neskôr zmenilo.

Ak cestujete do Bulharska a chcete si zameniť peniaze na mieste, je lepšie ísť do banky. Na ulici môžete byť ľahko oklamaní. Pri výmene je tiež dôležité prijímať len nepoškodené bankovky, ak sú čo i len trochu poškodené, ručíme za ne. Bulhari plánujú zaviesť euro, no zatiaľ nie je v tejto veci veľa konkrétností. Podľa niektorých zdrojov sa bulharské leva plánuje nahradiť eurom v roku 2023.

Aké sú ceny v Bulharsku?

Kvalitné ubytovanie zoženiete za relatívne nízku cenu. Cenovo dostupné je aj jedlo a pitie.  Mnoho turistov považuje krajinu za výbornú destináciu práve z tohto dôvodu, ale samozrejme aj pre jej krásne prírodné prostredie a obľúbené piesočnaté pláže. Dovolenkári, ktorí prichádzajú zo západnej Európy, často zisťujú, že Bulharsko je z hľadiska nákladov na dovolenku, ako je ubytovanie, strava, doprava a ďalšie služby a zábavné programy výrazne lacnejšie, než na aké boli zvyknutí vo svojej domovskej krajine. Bulharsko si vyberajú najmä tí, ktorí plánujú dovolenku za prijateľné ceny.

Cena miestnych produktov ako zelenina, ovocie, mäso, mlieko a nápoje (alkoholické aj nealkoholické) je minimálne tretinová v porovnaní s cenou, ktorú by ste za podobné položky zaplatili v Spojenom kráľovstve, Nemecku alebo Francúzsku. V obchodoch čaká na turistov široký výber suvenírov, oblečenia a doplnkov. 

Okrem výmeny meny je ďalšou najdôležitejšou vecou pred vycestovaním výber správneho cestovného poistenia!