Ako efektívne plánovať dovolenku v roku 2022


iStock-1318045190.jpgCestovanie v dobe pandémie prešlo veľkými zmenami. Hoci sa už život vrátil viac či menej do normálu, niektoré obmedzenia môžu byť ešte stále viditeľné. Obzvlášť pri cestovaní. Oplatí sa preto plánovať zahraničné cesty starostlivo a s ohľadom na všetky potenciálne komplikácie. Na čo sa pri plánovaní tohtoročnej dovolenky zamerať?

Aj keď patrí letná sezóna z pohľadu covidu k pokojnému obdobiu, cestovný ruch sa následkom pandémie v mnoho ohľadoch prispôsobil celoročne. Premenil sa spôsob fungovania niektorých oblastí turistickej infraštruktúry, rovnako ako cestovatelia začali plánovať svoje cesty inak a s väčšou opatrnosťou. Na nestabilite pridal situácii aj vojenský konflikt v Európe.

Pri plánovaní ciest skrátka musíme byť starostlivejší ako predtým. Ale nebojte sa, vo výsledku ide len o detaily, ktoré vám trávenie dovolenky spríjemnia.

V prvom rade myslite na platný covid pass, ktorý môže vyžadovať vaša cieľová destinácia. Očkovanie alebo test už sa stali letiskovým koloritom, takže tieto informácie si pred vycestovaním zisťujeme celkom automaticky. V lete však pozornosť k veciam spojeným s covidom klesá, preto je potrebné si pre istotu overiť pandemickú situáciu v každom období.

Svoje cesty si tiež starostlivo naplánujte. Akonáhle si vyberiete mesto, ktoré chcete navštíviť, myslite rovno aj na súvisiace záležitosti ako ubytovanie, doprava k nemu alebo otváracia doba kultúrnych pamiatok. Stačí jeden neladiaci detail a dovolenka sa vám môže nepríjemne skomplikovať.

Buďte vo svojich plánoch flexibilní. Aj kvôli vyššie zmienenému sa môže stať, že svoje zámery budete musieť nečakane zmeniť. S tým súvisí aj možnosť využitia last-minute leteniek – neváhajte po nich siahnuť, keď sa vám naskytne dobrá príležitosť a zároveň sa dá skĺbiť s prácou či štúdiom. Nikdy neviete, kedy si na danú destináciu nájdete znova čas!

Čím ďalej populárnejšia je aj „workcation“, teda dovolenka, počas ktorej pracujete na diaľku. Časť vášho času v cudzine síce musíte obetovať práci, zato si môžete pobyt v zahraničí predĺžiť o dosť viac, než keby ste sa len rekreovali.

Za každých okolností ale nezabúdajte na cestovné poistenie. S poisťovňou AXA ho teraz môžete mať so zľavou 20 %.