Viktóriine vodopády


Viktóriine vodopády, jedny z najväčších vodopádov na svete, sa nachádzajú v južnej Afrike na rieke Zambezi, približne 8 km od mesta Livingstone na hraniciach medzi Zambiou a Zimbabwe. Sú široké 1,8 km a patria bezpochyby k najúžasnejším vodopádom na svete. Iste ich poznáte z mnohých fotografií, ale čo môže byť krajšie, než navštíviť tak úchvatné prírodné dielo osobne a presvedčiť sa na vlastné oči?

Viktoriine-vodopady-(1).jpeg

Svetové dedičstvo UNESCO

Viktóriine vodopády sú od roku 1989 zapísané na zozname prírodného dedičstva UNESCO. Veľkolepé prúdy vody sa rútia z útesu vysokého 120 m do úzkeho hlbokého kaňonu a „hrmia“ nad krajinou. V domorodom africkom jazyku sú tieto vodopády vzhľadom k ohlušujúcemu šumu "Hromový dym". Sú súčasťou národného parku, ktorý sa v domorodom jazyku volá rovnako ako vodopády. 

V okolí vodopádov sa môžu turisti ubytovať v hosteloch, či luxusných bungalovoch. Dobrodruhovia ocenia možnosť plaviť sa po rieke Zambezi na kanoe a raftoch, prejsť sa na bicykli, alebo na koňoch. Najväčší odvážlivci si iste radi skočia bungee jumpinga či zahliadnu vodopády z paluby helikoptéry. 

Vstupné k Viktóriiným vodopádom zo zambijskej strany stojí 10 USD, zo zimbabwskej strany stojí 20 USD. Verte však, že to stojí za to. Tunajšie čarovné hmly a pestré dúhy musia v každom človeku vzbudiť úžas a úctu.