Švajčiarsko - krajina hôr a prírodných divov

Cestovné poistenie do Švajčiarska

Švajčiarsko je vytvorené z 26 autonómnych členských štátov, tzv. kantónov.
Vo Švajčiarsku sa hovorí 4 úradnými jazykmi, a to: nemecky, taliansky, francúzsky a rétorománsky.
 

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

Ľadovec Aletschgletscher
Ľadovec Aletschgletscher
Najväčší európsky ľadovec s rozlohou asi 84 km2 a dĺžkou 25 km. V najširšom mieste meria až 2 km. Najlepšie si ho je možné prezrieť z vrcholu Eggishorn. Ľadovec nájdete aj na zozname svetového dedičstva UNESCO.



 
Bellinzona
Bellinzona
Mesto Bellinzona v centre kantónu Ticina sa označuje ako „najtalianskejšie“ mesto vo Švajčiarsku. Je lemované mocnými hradbami, ktoré spájajú 3 najzachovalejšie stredoveké hrady vo Švajčiarsku, ktoré sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Luganské jazero a mesto Lugano
Luganské jazero a mesto Lugano        
Najväčšie mesto pri jazere a tretie najbohatšie bankové centrum vo Švajčiarsku je živé a rušné mesto s arkádovými uličkami.


 
Vodopád Rheinfall

Najmohutnejší vodopád v Európe (meria asi 150 m) vám skutočne vezme dych. Nájdete ho neďaleko Neuhaussenu pri zámku Schloss Laufen. Cez tento zámok je možné sa dostať až do bezprostrednej blízkosti vodopádov. Každoročne v deň osláv ustanovenia Švajčiarskej konfederácie ožiari Rýnske vodopády veľkolepý ohňostroj.

Čo ochutnať
Čo ochutnať
Fondue zo syra – zmes švajčiarskych syrov a bieleho vína sa roztaví v špeciálnej nádobe a udržuje sa v roztavenej forme vďaka ohňu, ktorý pod ňou horí. Do tejto zmesi sa potom namáčajú kúsky chleba alebo bagety napichnuté na dlhých vidličkách.
Raclette – syr, ktorý sa taví v špeciálnom grile a roztečená časť sa zoškrabáva na tanier a servíruje sa s varenými zemiakmi a nakladanou zeleninou.
Švajčiarsku čokoládu – vo všetkých jej podobách
Švajčiarske syry: hlavne ementál s jemnou orieškovou chuťou a gruyère
Zdravie a špecifiká
Boats
Zdravie a špecifiká

Otváracie hodiny bánk, obchodov, pôšt atď. nie sú štandardizované a líšia sa podľa umiestnenia v kantóne. Odporúčame si preto vždy zistiť pracovné hodiny vopred.
 
Mačky a psy sa môžu privážať do Švajčiarska bez povolenia, ale musia byť očipované alebo tetované.  Zvieratá musia byť sprevádzané EU Pet Pasom. Musia byť očkované proti besnote aspoň 21 dní pred prekročením hraníc a zároveň očkovanie nesmie byť staršie ako jeden rok.
Po predložení Európskeho preukazu zdravotného poistenia máte nárok na poskytnutie nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti obdobne ako v členských štátoch EÚ. Počítajte s tým, že väčšinou musíte za ošetrenie zaplatiť na mieste a až po návrate domov sumu vymáhať od zdravotnej poisťovne v SR. Odporúčame uzavretie vhodného cestovného zdravotného poistenia.
 
Vo Švajčiarsku sa každoročne objavuje značný počet prípadov lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy. Pokiaľ máte v pláne lyžovanie alebo horolezecké výkony, odporúčame uzavrieť tomu zodpovedajúce cestovné a zdravotné poistenie.

Bezpečnosť
Bezpečnosť

Kriminalita vo Švajčiarsku patrí k najnižším na svete. K drobným krádežiam môže s väčšou pravdepodobnosťou dochádzať na železničných staniciach, letiskách a vo verejnej doprave. Porušovanie právneho poriadku sa postihuje veľmi prísne.

Pri pohybe v horách nepreceňujte vlastné schopnosti a vopred sa informujte o náročnosti trasy, na ktorú sa chystáte.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiálnou menou Švajčiarska je švajčiarsky frank (CHF), ktorý sa ďalej delí na 100 centimov. 
Hotovosť sa môže meniť len v banke alebo v oficiálnych zmenárňach.
Všeobecne sa Švajčiarsko považuje za drahú krajinu.

Jugendherberge (tzv. „ubytovanie pre mladých“) je najlacnejším typom ubytovania vo Švajčiarsku. Obľúbený a cenovo prijateľný druh krátkodobého ubytovania je v poľnohospodárskych usadlostiach (Bauernhof).
Izba pre dvoch v dvoj- až trojhviezdičkovom hoteli stojí 150 – 350 CHF a jedlo dňa okolo 40 – 70 CHF.
 
PREPITNÉ
Prepitné bolo vo Švajčiarsku oficiálne zrušené. Poplatok za služby je zahrnutý vo všetkých službách poskytovaných v reštauráciách, kaviarňach a baroch podľa zákona. Prepitné preto obvykle nie je nutné. Samozrejme, pokiaľ ste s obsluhou spokojní, môžete niečo pridať. Nosičom v hoteloch sa dáva 1 – 2 CHF. V taxi je väčšinou napísané, že prepitné je zahrnuté v cene. Pokiaľ nápis chýba, pripočítajte k cene 10 – 15 %. 

Ceny za vybrané potraviny
  ceny v eurách
1,5 l vody 1,05
1 l mlieka 1,30
chlieb 0,5 kg 2,27
zemiaky 1 kg 2,26
káva v reštaurácii 3,97
pivo v reštaurácii 6,06
Šport
Šport

Lyžovanie a zimné športy
Úrovňou technického zázemia pre lyžiarov (tunely, vláčiky, lanovky) je Švajčiarsko známe. Sú tu svetovo najslávnejšie lyžiarske strediská ako Davos, St. Moritz či Zermatt. Spolu je tu 5 400 km zjazdoviek. Pripravte sa však na vyššie ceny. Od decembra do konca apríla si zalyžujete vo všetkých lyžiarskych strediskách, na 5 ľadovcoch aj celoročne.
 
Golf
Švajčiarsko je ideálnou golfovou destináciou. Aj napriek malej rozlohe krajiny tu nájdete 41 golfových ihrísk, ktoré majú 18 jamôk a 16 ihrísk s 9 jamkami.
 
Lietanie
Vo Švajčiarsku je mnoho regionálnych aeroklubov, v ktorých môžete prevádzkovať paragliding alebo lietať na klzákoch. Lietanie s ultraľahkými lietadlami je zakázané v celej krajine.
 
Turistika a horolezectvo
Hornaté Švajčiarsko so skvostami ako Eigar alebo Matterhorn, doplnené jazerami (napr. najnižšie položené miesto vo Švajčiarsku Lago Maggiore) a malebnými dedinkami s často pôvodnými domami a kostolmi je na pešie túry úplne ideálne. Nachodiť tu môžete 60-tisíc km po turistických trasách.

Doprava autom
Boats
Doprava autom

Jazdí sa vpravo ako u nás.
Deti do 12 rokov veku alebo do 150 cm výšky sa smú v motorových vozidlách prepravovať pripútané len v detských sedačkách. Pre vodičov motocyklov je predpísaná prilba.
Polícia môže zabaviť vozidlo v prípadoch zrejmej bezohľadnej jazdy.

Rýchlostné limity
v zastavaných oblastiach 50 km/h
ostatné komunikácie mimo zastavaných oblastí 80 km/h
na diaľniciach 120 km/h
 
Cestné dane a mýta
Diaľnice a rýchlostné komunikácie sú spoplatnené, rovnako ako dva tunely. Diaľničnú známku je možné kúpiť len ročnú. Ceny diaľničných známok a spoplatnených úsekov nájdete tu.
 
Jazda na horských cestách
V prípadoch, keď je náročné vzájomné minutie protiidúcich vozidiel, musí dať vozidlo idúce smerom dolu prednosť protiidúcemu vozidlu.
 
V určitých hodinách je na niektorých horských cestách povolená len jednosmerná premávka. Informácie o týchto časoch sú uvedené na každom konci daných komunikácií.

Sviatky a slávnosti
Sviatky a slávnosti

február – marec: Fasnacht
Fašiangy – tie najlepšie prebiehajú v Bazileji, Schwyzi a Lötschentale.
koniec júna: Jódlovací festival
Koná sa v Mürrene.
1. augusta: Štátny sviatok Švajčiarska

Oslavy spojené s vatrami a ohňostrojmi.
september: Medzinárodný filmový festival
Na populárnom filmovom festivale v Locarne sa filmy premietajú na otvorenej scéne v Piazza Grande (počas dňa bežia neustále miestne kiná). Akcia každoročne priláka okolo 150-tisíc návštevníkov.