Egypt - krajina pyramíd a bohaté histórie

Cestovné poistenie do Egypta

Republika v severovýchodnej Afrike ležiaca na rieke Níl
Cestovný ruch je jedným z najdôležitejších pilierov tunajšej ekonomiky

 

Kedy vyraziť

Januára
Februára
Marca
Apríla
Máj
Júna
Júla
Augusta
Septembra
Októbra
Novembra
Decembra
Najlepšia doba pre návštevu. Kupujte letenky, štartujte fáro! V túto dobu je toto miesto najkrajšie a nepríjemnejšie.
Načasovanie nie je optimálna, ale aj tak si to môžete užiť.
Možno chcete ísť schválne mimo sezónu, my to robíme tiež tak. Ale je dobré vedieť, že to nemusí byť to pravé orechové.

Kam ísť

Pyramídy v Gíze
Pyramídy v Gíze
Nachádzajú sa cca 10 km od západného brehu Nílu. Najznámejšie ciele Gízy: Veľká pyramída (Chufuova pyramída) – je postavaná z 2 miliónov kamenných kvádrov. Jeden kváder váži 2,5 tony. Rachefova pyramída – o niečo menšia ako Veľká pyramída. Najvýznamnejšou pamiatkou je kráľov žulový sarkofág. Múzeum slnečnej bárky nájdete na južnej strane Veľkej pyramídy. Je v ňom loď prezývaná ako slnečná bárka, ktorá bola objavená v blízkosti pyramíd roku 1954 – ide o staroegyptskú pohrebnú loď. Sfinga – najväčšia a najmohutnejšia socha v Egypte. Najvyšší bod sfingy meria 20 m a dlhá je 73 m.
 
Alexandria
Alexandria
Druhé najväčšie mesto Egypta. Uvidíte tu Katakomby Kóm eš-Šukáfa, najväčšiu grécko–rímsku nekropolu v Egypte. Sú vytesané do hĺbky cca 35 metrov.
Grécko-rímske múzeum so 40 000 predmetmi z dávnej histórie Alexandrie. Predmety pochádzajú z rokov 331 pr. n. l. až 640 n. l. a obsahujú zbierku staroegyptského umenia, antického, ale aj kresťanského. Pompeiov stĺp je vysoký 27 metrov a je z červenej asuánskej žuly. Tento stĺp je súčasťou Serapea, čo je krásny chrám, ktorý bol založený 300 pr. n. l.
Karnak
Karnak 
Najvýznamnejší egyptský chrámový komplex, ktorý je zasvätený predovšetkým bohovi Amonovi. Leží len 2 km od Luxoru. Plocha areálu je 300 000 m2. Najzaujímavejšími časťami chrámového komplexu sú: Veľká stĺpová sála, Posvätné jazierko (slúžilo na rituálnu čistotu), Veľké nádvorie, Aleja baraních sfíng (baran je Amónovým posvätným zvieraťom).
Káhira

Najväčšie mesto Egypta. Z pamiatok tu nájdete: Egyptské múzeum so 120-tisíc rôznymi predmetmi vrátane pokladu z Tutanchamónovej hrobky, Koptské múzeum s impozantnou zbierkou koptského umenia, ako sú vyšívané hodvábne obleky, náboženské výjavy, koptskú kamennú kazateľňu a ďalšie, Múzeum islamského umenia so vzácnymi starovekými pamiatkami, Citadelu, ktorá bola 700 rokov sídlom egyptských panovníkov alebo Mešitu sultána Hasana, ktorá je jednou z najkrajších a najväčších káhirských mešít. Meria 150 metrov na dĺžku a 70 metrov na šírku.

Luxor
Nachádza sa 700 kilometrov od Káhiry. Na východe je mnoho chrámov, na západnom brehu si môžete prehliadnuť Údolie kráľov, Hatšepsutin chrám či Memnónove kolosy. Je tu aj múzeum mumifikácie.
Údolie kráľov
Pohrebisko faraónov Novej ríše. Bolo tu nájdených 62 hrobiek.
Hatšepsutin chrám

Je sčasti vybudovaný v skale a nachádza sa v Dér el-Bahrí. Hatšepsut bola kráľovná 18. dynastie, ktorá vládla okolo polovice 15. storočia pr. n. l.

Abú Simbel

Dva chrámy vytesané v skale. Väčší z nich je chrám kráľa Ramessa II. Menší chrám je Hathorin. Veľký chrám vás zaujme predovšetkým štyrmi sochami faraóna, ktoré sú veľké 20 metrov.

Čo ochutnať
Čo ochutnať
Mezze: tým sa začína stolovanie. Skladá sa z malých jedál, pikantných omáčok a nakladanej zeleniny.
Hummus: nátierka z vareného cícera, oleja a tahini pasty.
Fúl: pokrm z bôbov s citrónovou šťavou, bylinkami a olejom.
Éš: tunajší chlieb, mäkký a nadýchaný. Slúži ako hlavná príloha k omáčkam.
Košari: zmes cestovín, ryže, šošovice, paradajkovej omáčky a cibuľky.
Kofta: robí sa z koreneného mletého mäsa, ktoré sa pomaly griluje na ihlici.
Wara aanab: hroznové listy plnené ryžou a niekedy aj sekaným mäsom.
Pilav: ryža opražená na oleji s cibuľou, ktorá je zaliata vývarom. To celé sa dusí do mäkka. Existujú rôzne obmeny tohto jedla, a to pridávaním rôznych mias a zeleniny.
Kushari: cestovinový pokrm s orechmi, ryžou, hráškom, orestovanou cibuľou a paradajkovou omáčkou.
Kabáb halla: baraní guláš s rascou.
Kunáfa: koláč z jemných, do chrumkava upečených rezancov s medom a s orechmi.
Zdravie a špecifiká
Boats
Zdravie a špecifiká

Redukciu do zásuviek nebudete v hoteli potrebovať. Miestny systém je 220 V/50 Hz, zásuvky sú teda rovnaké ako u nás. V ostatných typoch ubytovania je redukcia nutná.
 
Jediným dňom v týždni, keď je v Egypte oficiálne voľno, teda dňom pracovného pokoja, je piatok.

Zdravie
Zdravotnícky systém v Egypte tvorí sieť štátnych a súkromných nemocníc. Cudzincom sa odporúčajú služby súkromných nemocníc, ktoré sú síce stále podstatne nákladnejšie, no starostlivosť a služby sú na oveľa vyššej úrovni ako v štátnych zariadeniach. Zaobchádzanie s pacientmi je na súkromných klinikách výrazne lepšie.
Odporúčame pred cestou uzavrieť komerčné cestovné zdravotné poistenie.
Neodporúčame konzumovať nebalenú vodu a ovocie, ktoré nie je opláchnuté v pitnej vode.
 

Bezpečnosť
Bezpečnosť

Pokiaľ sa budete pohybovať v turistických lokalitách, dbajte na zvýšenú pozornosť týkajúcu sa osobných vecí. Krádeže nie sú neobvyklé. V niektorých častiach Egypta je bezpečnostná situácia zložitejšia. Pre individuálne cestovanie sa radšej vopred dôkladne informujte o oblasti, kam chcete ísť.
Pri fotografovaní nefoťte vojenské a policajné objekty, železničné stanice, osoby v uniformách, vojenskú a policajnú techniku.
Používanie dronov a iných na diaľku riadených bezpilotných lietadiel je bez explicitného povolenia egyptských úradov protizákonné.

Rizikové oblasti

V Egypte existujú lokality, kam sa na vstup vyžaduje povolenie od Travel Permits Department of the Ministry of Interior. Patrí sem prihraničná oblasť s Líbyou a oblasti Sinaja mimo ciest. Na Sinaji sa doteraz nachádzajú neodkryté mínové polia z predchádzajúcich vojen, často označené len ostnatým drôtom. Neodporúča sa cestovať do oblasti stredného Egypta (Minia, Malawi, Sohag, Asijút, Kena), do severnej časti Sinajského polostrova (oblasť medzi mestami Rafáh, Al-Aríš, Šajch Zuvajd) a k západnej hranici s Líbyou, rovnako ako do oblasti veľkej Káhiry, kde hrozí reálne nebezpečenstvo ohrozenia života. 

Islam

Základnou odlišnosťou Egypta od európskych štátov je náboženstvo – islam. Moslimovia sú veľmi citliví na niektoré prejavy správania. K tomu patrí napríklad obliekanie (najmä dievčat a žien). Nevhodné sú sukne či nohavice nad kolená, holé ramená, hlboké výstrihy a pod. Ďalej je nevhodné pitie alkoholických nápojov na verejnosti a spoločenské prejavy, ako je vodenie žien za ruku, bozky na verejnosti atď.

Ceny
Boats
Ceny

Oficiálnou menou je egyptská libra (EGP). 1 EGP = 1,22 CZK
  
Bakšiš
Bakšiš je prepitné (často skôr úplatok) vychádzajúce z islamskej predstavy o tom, že bohatstvo je požehnaním od Alaha. A o to šťastie je potrebné sa deliť s ostatnými, ktorí takto požehnaní neboli. Pre Arabov sú, samozrejme, všetci zahraniční turisti boháči a očakávajú od nich teda bakšiš prakticky za všetko. Preto sa vyplatí mať vždy poruke nejaké drobné. Pokiaľ totiž bakšiš nedáte, určite sa to negatívne odrazí na kvalite poskytovaných služieb. V reštaurácii je obvyklý bakšiš 10 %
.

Ceny za vybrané potraviny
Egypt  
  ceny v eurách
1,5 l vody 0,22
1 l mlieka 0,66
chlieb 0,5 kg 0,43
zemiaky 1 kg 0,26
káva v reštaurácii 1,21
pivo v reštaurácii 1,21
Šport
Šport

Najpopulárnejším športom v Egypte je futbal, veľmi populárnymi športmi sú tiež squash a tenis.
 
Potápanie a šnorchlovanie v Červenom mori – veľa hotelov v tejto oblasti organizuje potápačské výpravy, prenajíma vybavenie a organizuje kurzy potápania PADI či potápačské safari.
 
Jazda na koni – stajne nájdete okrem iného tiež v letoviskách na Sinaji v Šarm aš-Šajchu, Dahabe a Nuweibe, kde sa turistom kone prenajímajú za hodinové sadzby.
 
Rybárčenie – športové rybárčenie je možné prevádzkovať na Násirovom jazere. Každý rok vo februári sa v Hurghade koná Medzinárodný rybársky turnaj.

Doprava autom
Boats
Doprava autom

Jazdí sa vľavo.
Jazda v Egypte je jeden veľký chaos. Väčšina vodičov sa neriadi žiadnymi dopravnými predpismi. Dopravné označenie je skôr výnimkou. V Egypte sa vyžaduje medzinárodný vodičský preukaz a fotokópia cestovného pasu.

Rýchlostné limity
v zastavaných oblastiach 30 km/h
ostatné komunikácie mimo zastavanej oblasti 60 km/h
na diaľniciach 100 km/h

Sviatky a slávnosti
Sviatky a slávnosti

Pravidelne každý piatok od rána sa na predmestí Káhiry pri obci Birkaš konajú ťavie trhy.
 
Na severe Sinajského polostrova pri meste el-Ariš sa každoročne v polovici apríla a koncom októbra konajú ťavie dostihy.
 
V Káhire sa už od roku 1977 pravidelne v novembri alebo v decembri koná medzinárodný filmový festival.

Najväčšie náboženské sviatky

7. január – Koptské Vianoce
Všetky ostatné sviatky majú premenlivý dátum konania:
sviatok všetkých pútnikov sa nazýva Qurban Bairam,
Mulid an-Nabi je sviatok oslavujúci Prorokove narodeniny,
v apríli sa oslavuje koptský Veľký piatok a Veľká noc,
Šam an Nessim (Národný deň jari) sa oslavuje prvý pondelok po koptskej Veľkej noci,
Ramadan Bairam je oslavou ukončenia pôstneho mesiaca ramadánu.
Medzi moslimské slávnosti patrí okrem Ramadánu napríklad tzv. Chaban – tichý, rozjímavý moslimský sviatok, ktorý sa oslavuje večer pred začiatkom Ramadánu.

Svetské (štátne) sviatky

1. január – Nový rok
8. marec – štátny sviatok
25. apríl – Deň oslobodenia Sinaja
1. máj – Sviatok práce
18. jún – Deň nezávislosti – odchod Britov a vypratanie zóny Suezského prieplavu
23. júl – Deň revolúcie – výročie revolúcie z roku 1952
6. október – Deň ozbrojených síl
24. október – Deň mesta Suez
23. december – Deň víťazstva – vstup do Port Saidu