Pre motoristov - Francúzsko


Je nezákonné používať za jazdy mobilný telefón, ale pozor, vrátane slúchadiel hands free. Pred použitím telefónu musíte dokonca najprv vypnúť motor svojho vozidla, a to aj keď je zaparkované.
  • Slúchadlá na počúvanie hudby, podcastov ani telefonovanie nesmú používať ani cyklisti a motocyklisti.
  • Deti musia byť prepravované v zodpovedajúcom detskom zádržnom systéme (autosedačke či podsedáku) do 10 rokov, výhradne na zadných sedadlách vozidla, pokiaľ sú prázdne. Dieťa do 10 rokov nesmie cestovať na prednom sedadle, pokiaľ sú zadné sedadlá voľné.
  • Maximálna rýchlosť je na bežných dvojprúdových cestách znížená z 90 km/h na 80 km/h

Nízkoemisné zóny (LEZ)

Vo Francúzsku je niekoľko úrovní ekologickej ochrany. Ide o trvalé ekologické zóny ZCR (tie budú v roku 2020 premenované na ZFE a rozšírené) a potom dočasné zóny ZPAd, vyhlasované v závislosti od aktuálneho stavu exhalácií v ovzduší. V podstate počítajte s obmedzeniami vo všetkých mestách nad 100 000 obyvateľov. Presný zoznam všetkých týchto aktuálnych environmentálnych zón nájdete na webe tu. Viac tiež tu v češtine. Odkaz na stiahnutie aplikácie do mobilu s mapou zón a aktuálnych informácií je tu.
Konkrétnu platnosť obmedzení v meste vždy vymedzuje dopravná značka zákazu vjazdu s textom „ZONE CIRCULATION RESTREINTE“.
 

Potrebujete europlaketu:

Pre vjazd do obmedzených zón potrebujete každopádne samolepku/známku/plaketu Crit'Air označujúcu stav vášho vozidla. Je to podľa dátumu výroby, normy EURO, typu paliva atď. Plaketu musíte mať vylepenú na aute, inak počítajte s pokutou 68 až 135 eur. Je 6 kategórií a farieb nálepiek, podľa typu od najčistejších 1 po najhoršie diesely 6. Pre jej získanie sa najprv musíte zaregistrovať do systému tu (kategóriu svojho vozidla zistíte v tejto simulácii – pozor, výsledok nie je skutočná plaketa!). Emisná plaketa stojí 5 eur.
Upozornenie: plaketu Crit'Air je možné získať len na webe. Trvá asi 30 dní, než príde domov. Na mieste ju získať nie je možné!
 

Rýchlostné limity

  • v zastavaných oblastiach 50 km/h
  • ostatné komunikácie mimo zastavanej oblasti 80 km/h (cesty typ D)
  • na diaľniciach 130 km/h

Reflexné vesty

Mať reflexnú vestu je povinné pre každého na palube dopravného prostriedku s dvoma alebo viac kolesami (teda motocykel, auto, karavan atď.). Pokuta sa môže pohybovať až do výšky 750 €. Farba musí byť oranžová, žltá alebo červená. Zelené vesty nie sú povolené, pretože ich nosí polícia.
Motocyklisti musia mať reflexné bundy pre prípad poruchy alebo núdzového stavu.
 

Trojuholník, lekárnička

Pre motorové vozidlá platí, že použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, ak sú nimi sedadlá vybavené. Výstražný trojuholník je povinný pre všetky vozidlá so 4 a viac kolesami. Trojuholník musí byť umiestnený najmenej 30 metrov od vozidla. Ak je vozidlo vybavené výstražnými svetlami, musia byť tieto svetlá takisto použité. Lekárnička nie je povinná.
 

Alkohol

Vodiči motorových vozidiel a motorkári musia mať ako povinnú výbavu 2 jednorazové alkohol testery, ale v súčasnosti sa ich absencia nepokutuje (na čas neurčitý). Povolená hranica obsahu alkoholu v krvi je 0,5 ‰ s výnimkou vodičov autobusov a autokarov, ktorí nesmú mať v krvi viac než 0,2 ‰ alkoholu.
 

Svietenie

Mať celodenne zapnuté stretávacie svetlá je povinné pre vodičov všetkých motocyklov a mopedov. Celodenné použitie svetiel pre automobily je vo Francúzsku len odporúčané.
 

Parkovanie

Nepretržitá žltá čiara znázorňuje zákaz zastavenia a státia. Lomená žltá čiara znázorňuje iba zákaz parkovania. Zastavenie a parkovanie je povolené na pravej strane vozovky iba na cestách s dvoma pruhmi. V jednosmerných uliciach je zastavenie a parkovanie povolené na oboch stranách, pokiaľ je ulica dostatočne široká.
Ďalšie predpisy
Jazdí sa vpravo. Min. hĺbka dezénu pri pneumatikách je 1,6 mm pri osobných vozidlách. Antiradary (radarové detektory), ktoré ukazujú na umiestnenie radarov, sú vo Francúzsku zakázané. Prilby motorkárov musia spĺňať európsku certifikáciu ECE 22.05. Vozidlá nesmú mať zatmavené bočné čelné sklá (spolujazdec a vodič).
 

Zimná výbava:

Zimné pneumatiky M + S sa odporúčajú na komunikáciách pokrytých ľadom alebo snehom, minimálna hĺbka dezénu je 3,5 mm.
Snehovými reťazami musia byť vybavené vozidlá používajúce komunikácie pokryté snehom, ktoré sú označené dopravnou značkou k tomu vyzývajúcou. Za nedodržanie tohto nariadenia hrozia pokuty. Vozidlá s reťazami nesmú prekročiť rýchlosť 50 km/h.
Použitie pneumatík s hrotmi je možné v zimnom období (od soboty predchádzajúcej 1. novembru do poslednej nedele v marci) pre vozidlá s celkovou povolenou hmotnosťou nepresahujúcou 3 500 kg a vozidlá určené na komerčnú prepravu cestujúcich, a to v celom Francúzsku. Rýchlosť vozidiel však nesmie prekročiť 90 km/h.
 

Dôležité telefónne čísla

Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 18/112
Polícia: 17/112
Záchranná služba: 15/112
 

Share this article: