Pre motoristov - Poľsko


V Poľsku je od konca roka po novom v zákone pravidlo zipsu (autá sa v zápche radia v striedavom poradí).
A takisto je vo vyhláške po novom uvoľnenie pruhu na diaľnici pre záchranné služby. Vodiči v pruhu najviac vľavo sa v zápche radia čo najviac vľavo, vodiči ostatných pruhov vpravo, takže vzniká voľný pruh pre sanitky a pod.

Pozor na:

 • Hasiaci prístroj je povinný pre všetky vozidlá bez ohľadu na krajinu registrácie vozidla.
 • Denné svietenie je povinné pre všetky vozidlá. Po celý rok.
 • V Poľsku je nulová tolerancia alkoholu v krvi (nepokutuje sa len nepatrných 0,2 promile, čo je na úrovni fyziologickej chyby).
 • Dajte si pozor, vodiči nie vždy dávajú blinker pri odbočovaní či predbiehaní. Pozor si dajte predovšetkým ako chodci na priechode.
 • Vozidlá, ktoré už idú po kruhovom objazde, majú prednosť pred prichádzajúcimi.
 • Diaľnice sú v poriadku, ale menšie okresné cesty sú v Poľsku často úzke a pri zotmení neprehľadné. Aj na malých cestičkách počítajte s kamiónmi alebo, naopak, s pomalými poľnohospodárskymi vozidlami. Vydržte a predbiehajte len na rovných prehľadných úsekoch. Na cestách sú v asfalte často vyjazdené koľaje, čo je nebezpečné zvlášť v daždi.
 • Reflexné vety sú povinné pre každého vo vozidle, pretože chodec, cyklista alebo člen posádky vozidla pohybujúci sa po komunikácii za zníženej viditeľnosti musí mať na sebe oblečenú reflexnú vestu.

Rýchlostné limity

 • v obytnej zóne 20 km/h
 • v obci 50 km/h, cez deň (od 5.00 do 23.00 h)
 • v obci 60 km/h, v noci (od 23.00 do 5.00 h)
 • na expresných cestách 100 – 120 km/h
 • na ostatných cestách 90 km/h
 • na diaľnici 140 km/h

Cestné dane a mýto

Diaľnice sú spoplatnené prostredníctvom mýta, ktoré sa vyberá priamo podľa prejdených úsekov v mýtnych bránach. Výhodou diaľnic v Poľsku je spoplatnenie len niektorých diaľničných úsekov. Mýto možno platiť v zlotých, eurách, dolároch a väčšinou aj kreditnou kartou. Viac informácií tu.
 

Detské sedačky

Deti musia byť prepravované v zodpovedajúcom detskom zádržnom systéme do 12 rokov alebo 150 cm. Deti do 150 cm nesmú byť prepravované na prednom sedadle ani v zádržnom systéme. Ak je vozidlo vybavené airbagmi vpredu, je zakázané umiestniť dieťa v špeciálnom zádržnom systéme na prednom sedadle spolujazdca čelom k airbagu.
 

Svetlá

Denné svietenie je povinné. V prípade zníženej viditeľnosti kvôli hmle, dažďu atď. musia vodiči použiť stretávacie svetlá a/alebo hmlovky a dať pred predbiehaním krátke zvukové výstražné znamenie. V noci je na kľukatých cestách povolené použitie predných hmlových svetiel.
Motocykle a vozidlá prepravujúce nebezpečný náklad musia mať zapnuté stretávacie svetlá po celý čas.
 

Výstražný trojuholník

Je povinný pre všetky vozidlá (okrem motocyklov a vozidiel, ktorých najvyššia rýchlosť neprekračuje 25 km/h). Trojuholník musí byť umiestnený na bežnej komunikácii 30 – 50 m za vozidlom, na mieste, kde je jasne viditeľný pre protiidúce vozidlá; na diaľnici musí byť umiestnený 100 m za vozidlom. Pokazené vozidlo, ktoré je ťahané iným vozidlom, musí byť vybavené výstražným trojuholníkom pripevneným na zadnej ľavej strane vozidla. V noci alebo pri zníženej viditeľnosti musia byť použité aj obrysové svetlá.
K trojuholníku môžu byť navyše použité aj blikajúce výstražné svetlá (alebo obrysové svetlá).
 

Zimná výbava

Zimné pneumatiky sa odporúčajú. Snehové reťaze môžu byť použité iba na cestách pokrytých snehom. Použitie pneumatík s hrotmi je zakázané.
Ďalšie predpisy
Lekárnička nie je povinná, ale odporúča sa. Povinnosť lekárničky majú vozidlá pre komerčnú dopravu cestujúcich (taxi, autobusy, autokary). Použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, ak sú nimi sedadlá vybavené. Motocyklisti alebo jazdci na mopede a ich spolujazdci musia mať prilbu po celý čas jazdy. Deti do veku 7 rokov môžu jazdiť na motocykle alebo mopede ako spolujazdci bez prilby, ak rýchlosť nepresahuje 40 km/h. Min. hĺbka dezénu pneumatík je 1,6 mm pri osobných vozidlách. Je zakázané mať alebo používať radarový detektor.
Parkovanie
Vodiči môžu parkovať kolesami svojho vozidla na chodníku, ak je celková hmotnosť vozidla nižšia než 3 500 kg a ak zostane dostatočný priestor chodcom (aspoň 1,5 m chodníka).
Parkovacie alebo obrysové svetlá musia byť počas parkovania v neosvetlených uliciach počas tmy zapnuté.
 

Dôležité telefónne čísla

Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 998
Polícia: 997
Záchranná služba: 999
Asistenčná služba pri poruche vozidla: 981

Share this article: