Pre motoristov - Taliansko


  • GPS navigácie väčšinou nepoznajú zakázané nízkoemisné zóny ZTL (nižšie), takže buďte na pozore a v tomto nedôverujte navigácii, ale značkám.
  • Reflexná vesta je povinná pre každého, kto vystupuje z vozidla počas mimoriadnej udalosti. Talianska polícia nekontroluje, či je vesta v povinnej výbave, ale pokutuje, ak niekto vystúpi z vozidla mimo obývanej zóny bez nej. Takže potrebujete vestu pre všetkých.
  • Reflexná vesta je za zníženej viditeľnosti tiež povinná pre cyklistov a motorkárov, alebo pri jazde v tuneli. Teda aj cyklista v noci idúci mimo zastavanej oblasti (mesto) musí mať povinne reflexnú vestu.
  • Farba reflexných viest musí byť oranžová, žltá alebo červená s reflexnými pruhmi. Zelené vesty nie sú povolené, pretože ich nosí polícia.
  • Platí zákaz fajčenia v aute s deťmi mladšími 18 ako rokov alebo tehotnými. Pokuta 650 €.
  • Platí tiež zákaz sexu vo vozidle (môžete za to dostať 3 mesiace až 3 roky vo väzení).
  • Prísnejšie sa posudzuje upútanie domácich maznáčikov.
  • V Taliansku platí zákaz svetelnej húkačky na ostatných (vyblikávanie).
 

Nízkoemisné zóny (ZTL/zona a traffico limitato)

Systém emisných zón v Taliansku je vysoko neprehľadný. Ide o viac než stovku miest. Najlepší prehľad nájdete na webe tu. Miesta sú vyznačené značkami a pre vjazd musíte dopredu získať povolenie (napríklad od vášho hotela, ak je v zóne). Vjazdy do zón kontrolujú automatické kamery alebo policajti. Pokuta 80 až 130 €, ale môže prísť až napríklad za rok.
Interaktívne mapy ZTL oblastí v Taliansku nájdete na webe tu. Aj napríklad aplikácia Waze sa pokúša začleniť niektoré mestá, ale ide im to so ZTL zónami pomaly. Nespoliehajte sa na to.
 

 

Cestné dane a mýto

Väčšina diaľnic v Taliansku je v súčasnosti spoplatnená. Poplatky za prejazd sú vyberané v mýtnych bránach. Výška poplatku sa odvíja od skutočne prejdenej vzdialenosti a kategórie vozidla. V hotovosti možno platiť v eurách a je akceptovaná väčšina platobných kariet. Viac informácií tu.

Bezpečnosť

Výstražný trojuholník je povinný pre všetky vozidlá. Musí byť umiestnený najmenej 50 metrov za vozidlom (100 m na diaľnici). Lekárnička nie je povinná, hasiaci prístroj tiež nie.

Detské sedačky

Deti cestujúce vo vozidlách registrovaných v zahraničí musia byť zaistené v súlade s právnymi predpismi platnými v krajine pôvodu. Deti musia byť prepravované v zodpovedajúcom detskom zádržnom systéme do 150 cm výšky alebo 36 kg hmotnosti.
 

Bicykel na aute

Ten, kto preváža bicykle na držiaku za vozidlom (na guli), musí mať umiestnenú šrafovanú reflexnú dosku veľkosti 50 × 50 cm.
 

Ďalšie predpisy

Denné svietenie je povinné len pre mopedy a motocykle. Jazdí sa vpravo. Použitie bezpečnostných pásov v motorových vozidlách je povinné na zadných aj predných sedadlách, pokiaľ je vozidlo pásmi vybavené. Bezpečnostné prilby sú povinné pre vodiča aj spolucestujúcich na motocykli (a tiež na troj- alebo štvorkolke). Minimálna hĺbka vzorky pneumatiky pre osobné automobily je 1,6 mm. Radarové detektory (antiradary) sú v Taliansku zakázané. Je však možné využiť POI označenie radarov v navigáciách.
 

Alkohol

Povolený limit alkoholu v krvi vodiča je 0,5 ‰. Nulová tolerancia však pre začínajúcich vodičov do 21 rokov alebo s praxou kratšou než 3 roky a tiež pre profesionálnych vodičov.

Zimná výbava

V oblasti Val d'Aosta musia byť vozidlá vybavené zimnými pneumatikami alebo musia mať na palube snehové reťaze v celom zimnom období od 15. októbra do 15. apríla. V iných oblastiach je táto povinnosť označená dopravnými značkami a platí od 15. novembra do 15. apríla. Vozidlá vybavené reťazami nesmú prekročiť rýchlosť 50 km/h.
V niektorých alpských regiónoch je povinnosť voziť zimné reťaze a mať obuté zimné pneumatiky na všetkých štyroch kolesách. Táto povinnosť platí aj pre diaľnicu A22 v Južnom Tirolsku.
Vozidlá vybavené pneumatikami s hrotmi nesmú presiahnuť rýchlosť 120 km/h na diaľnici a 90 km/h na ostatných komunikáciách.

Dôležité telefónne čísla

Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 115
Polícia: 113
Automotoklub ACI (pomoc motoristom): 116
Záchranná služba: 118
 

 

Share this article: