Pre motoristov - Slovinsko


V roku 2019 vzrástli trojnásobne pokuty za telefonovanie za volantom (cez slúchadlá hands free zatiaľ ešte telefonovať môžete).
Sprísnili sa pokuty za jazdu na červenú sedemnásobne (24 000 Kč) a za prekročenie rýchlosti mimo obce o 50 km/h hrozí až 6 dní väzenia a pokuta vyše 50 000 Kč.
  • Používanie antiradarov je zakázané. Zákaz však platí aj na upozornenie na radary v navigácii!
  • Pre každého vo vozidle musíte mať reflexnú vestu. Farba musí byť oranžová, žltá alebo červená. Zelené vesty nie sú povolené, pretože ich nosí polícia. Sankcia je až 40 €.
  • Vozidlá s prívesom musia mať 2 výstražné trojuholníky. Všeobecne všetky motorové vozidlá (okrem motocyklov) vrátane tých registrovaných v zahraničí musia mať výstražný trojuholník.
  • Môžete byť pokutovaní za prejazd križovatkou „na oranžovú“. 200 €.

 

Nízkoemisné zóny (LEZ)

Európske ekologické zóny s obmedzením dopravy zatiaľ nie sú v Slovinsku zavedené. Nepotrebujete vylepovať europlakety ani auto registrovať v databáze.
 

Cestné dane a mýto

Na diaľniciach sa platí mýto formou kúpy diaľničnej známky. Viac informácií tu. Vodičom vozidiel bez diaľničnej známky môže byť uložená pokuta vo výške 300 až 800 €.
 

Pokuty

Ak dostanete pokutu a zaplatíte ju na mieste alebo do 8 kalendárnych dní, vyjde vás to iba na 50 % pokutovanej sumy. Naopak, ak odmietnete zaplatiť, môžu vám byť ako záloha zabavené osobné doklady (VP alebo technický preukaz, pas a pod.) a budú navrátené až na súdnom konaní.


Parkovanie

Biele zóny: v centrách miest je parkovanie povolené na miestach označených bielymi pruhmi na maximálne 2 hodiny medzi 7.00 a 19.00 hodinou. Parkovacie lístky kúpite v parkovacích automatoch.
Modré zóny: parkovanie na miestach označených modrou čiarou je povolené maximálne na 30 minút, ale parkovacie lístky sú zadarmo.
 

Rýchlostné limity

V zastavaných oblastiach 50 km/h, ostatné komunikácie mimo zastavanej oblasti 90 km/h, na diaľniciach 130 km/h.
 

Lokálne dopravné informácie

Traffic Information Centre (Prometno-informacijski center)
DARS (Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji)
AMZS (Auto-moto zveza Slovenije)
 

Zimná výbava

V období od 15. novembra do 15. marca a mimo týchto dní aj počas zimných klimatických podmienok (napr. pri snežení, poľadovici atď.) musia byť osobné automobily a vozidlá do 3,5 t vybavené zimnými pneumatikami alebo snehovými reťazami. Použitie pneumatík s hrotmi je zakázané pre všetky vozidlá. Pokiaľ sú použité reťaze, nesmú vozidlá prekročiť 50 km/h.

Ďalšie predpisy

Lekárnička je povinná iba pre Slovincov, ale odporúča sa mať vo vozidle lekárničku aj zahraničným automobilom. Jazdí sa vpravo. Pre motorové vozidlá platí, že použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, ak sú nimi sedadlá vybavené. Motorkári, cestujúci na motocykli a vodiči mopedov musia nosiť prilbu po celý čas jazdy. Deti do 15 rokov musia na bicykli nosiť prilbu. Výstražné svetlá musia byť použité vždy, keď má vozidlo poruchu a stojí na vozovke. Len autobusy a nákladné automobily musia mať povinne vo vozidle hasiaci prístroj. Min. hĺbka dezénu pneumatík osobných vozidiel je 1,6 mm pri letných a 3 mm pri zimných pneumatikách. Na motocykli či mopede nie je povolené prepravovať deti do 12 rokov. Sankcia je 120 €.
 

Alkohol

Vodič osobného automobilu alebo motocykla môže mať max. 0,5‰ alkoholu.
Začínajúci vodič (so skúsenosťou menej než 2 roky) alebo mladší než 21 rokov nesmie piť žiadny alkohol. Rovnako ako profesionálny vodič – taktiež nulová tolerancia alkoholu.
 

Splnomocnenie vlastníka

Pokiaľ sa budete pohybovať po území Slovinska s požičaných vozidlom či vozidlom na lízing, musíte mať podpísané splnomocnenie vlastníka vozidla na používanie vozidla v danom období. Pre zrozumiteľnosť by tento dokument mal byť v slovinčine alebo angličtine a obsahovať údaje o majiteľovi vozidla, vodičovi, vozidle a období trvania požičania.
 

Dôležité telefónne čísla

Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 112
Polícia: 113/112
Záchranná služba: 112

 

Share this article: