Pre motoristov - Nemecko


Detektory kamier sú zakázané. Pokiaľ sú súčasťou systému GPS, musí byť funkcia POI deaktivovaná.
Pokiaľ dôjdete k dopravnej zápche, musíte zastaviť tak, aby vznikol voľný pruh pre prejazd záchrannej služby. Ešte skôr, než vôbec nejaká ide. Pokuta 200 €.
Deti od 3 rokov do 150 cm nesmú byť prepravované na prednom sedadle ani v zádržnom systéme (autosedačke, podsedáku).
  • Vodiči nemajú povolené zdvihnúť, držať alebo používať svoj telefón, keď je motor vozidla zapnutý. Aj keď ide iba o ovládanie navigačného systému alebo o odblokovanie prichádzajúceho hovoru. Pokuta je najmenej 100 € a jeden bod v systéme.
  • Telefón nesmiete používať ani pri jazde na bicykli. Pokiaľ ste pristihnutí s telefónom v ruke počas nejakého dopravného priestupku, pokuty sú výrazne vyššie, vrátane zákazu šoférovania. Telefonovanie prostredníctvom slúchadiel handsfree je však povolené (takže súdy niekedy komplikovane dokazujú presný spôsob používania prístroja v konkrétnej chvíli).
  • Cyklisti majú na ceste zakázané jazdiť vedľa seba. Pokiaľ nejde o špeciálny oddelený cyklochodník.
  • Zvieratá by mali byť za jazdy nejako istené. Nie je to povinné, ale pokiaľ sa stane dopravná nehoda z dôvodu voľne pobiehajúceho psa v kabíne, nemusí vám poisťovňa uznať poistku.
  •  
  • Nízkoemisné zóny (LEZ)
  • V Nemecku sú ekologické zóny v súčasnosti zavedené v 61 mestách a regiónoch.  Označené sú značkou zákazu vjazdu s nápisom UMWELT ZONE. Pre vjazd potrebujete známku/plaketu Umwelt-Plakette (inak pokuta 100 €). Tá sa na rozdiel od mýtnej nálepky kupuje iba raz (kým sa nezmení EČV). Povinnosť sa vzťahuje na všetky typy vozidiel s výnimkou ľahkých vozidiel (mopedy, motocykle atď.). Tu je odkaz na e-shop pre kúpu plakety, cena je 32 €. Kupujte s predstihom!

 

Pre ktoré miesta obmedzenie platí?

Interaktívnu mapu nájdete v mobilnej aplikácii, na stiahnutie tu. Zvolíte typ svojho vozidla a podľa toho spoznáte zakázané zóny. Situácia je totiž vysoko neprehľadná, mení sa aj v čase (niektoré zóny sa vyhlasujú v závislosti od počasia a aktuálnej koncentrácie oxidu dusíka v ovzduší). V mnohých nemeckých mestách sú už napríklad zakázané dieselové zóny, ale každá má iné predpisy. Záleží od presného typu vášho vozidla, a typu plakety, aký máte. Jednotlivé regióny a ich konkrétne predpisy nájdete aj tu, aktuálnosť je však väčšia v aplikácii.

Detské sedačky

Deti od 3 rokov do 150 cm nesmú byť prepravované na prednom sedadle. Deti menšie než 150 cm a do 12 rokov musia byť prepravované v zodpovedajúcom detskom zádržnom systéme (autosedačke alebo podsedáku). Deti smú cestovať na zadných sedadlách bez zádržného systému, pokiaľ by všetky pásy už boli použité. Pokuta za nepoužitie detského zádržného systému je 40 €.
 

Bezpečnosť

Vozidlá musia mať na palube lekárničku (neplatí pre motocykle). Reflexná vesta je povinná len pre vodičov vozidiel registrovaných v Nemecku.
 

Parkovanie

Státie a parkovanie je povolené iba na pravej strane vozovky, s výnimkou jednosmerných ulíc. Karavan nesmie byť ponechaný na verejnom parkovisku dlhšie než 2 týždne.
 

Denné svietenie

Je povinné len pre motocykle a mopedy, tie musia mať vždy zapnuté stretávacie svetlá. Ostatné vozidlá musia mať zapnuté stretávacie svetlá, ak je zlá viditeľnosť. Je zakázané jazdiť iba s bočnými svetlami (pozičné svetlá).
Vozidlá musia mať zapnuté svetlá v tuneli, nehľadiac na možnú krátku vzdialenosť. Použitie hmloviek je povolené v hmle alebo pri snežení, keď viditeľnosť je menšia než 50 metrov.
Výstražné svetlá musia byť zapnuté v prípade, že vozidlo predstavuje nebezpečnú prekážku, alebo keď sa blíži k dopravnej zápche a tiež vodiči školských autobusov pri nástupe alebo výstupe detí.
 

Ďalšie predpisy

Jazdí sa vpravo. Pre motorové vozidlá platí, že použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, ak sú nimi sedadlá vybavené. Pokuta 30 €. Vodič mopedu, motocykla a jeho spolujazdec musí nosiť ochrannú prilbu. Min. hĺbka dezénu pneumatík je 1,6 mm pri letných pneumatikách osobných vozidlách, 4 mm pri zimných pneumatikách.  Výstražný trojuholník: pri vozidlách registrovaných v zahraničí v tomto platia pravidlá ich domovskej krajiny. Vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 t musia byť vybavené výstražným trojuholníkom a tiež navyše prenosným žltým blikajúcim svetlom. V prípade poruchy oboje musíte umiestniť asi 100 m za vozidlom (200 m na diaľnici). Pri vlečení pokazeného vozidla musia byť použité výstražné svetlá na oboch vozidlách.
 

Cestné dane a mýto

Diaľničné poplatky osobné autá neplatia.
 

Alkohol

V Nemecku je nulová tolerancia alkoholu pre začínajúcich vodičov, ktorí majú vodičský preukaz menej než 2 roky a pre mladých vodičov vo veku do 21 rokov. Všeobecne maximálny limit alkoholu v krvi pre vodičov osobných vozidiel je 0,5 ‰.
 

Zimná výbava

V zimnom období musí vybavenie auta zodpovedať poveternostným podmienkam. V ostrekovači musí byť nemrznúca zmes, na úsekoch ciest pokrytých snehom alebo ľadom môžu jazdiť len autá so zimnými pneumatikami (označenie M+S alebo snehovou vločkou) s hĺbkou vzorky min. 4 mm. Použitie snehových reťazí je povolené, ale maximálna povolená rýchlosť je 50 km/hod. Používanie pneumatík s hrotmi nie je povolené.
 

Dôležité telefónne čísla

Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 122
Polícia: 110/112
Záchranná služba: 112
 

Share this article: