Pre motoristov - Rakúsko


Neustále sa menia rýchlostné limity na diaľniciach, resp. pribúdajú výnimky. V Rakúsku je síce obyčajne na diaľnici maximálna rýchlosť 130 km/h, ale na diaľniciach teraz existujú špeciálne IG-L ekologické zóny (Immissionsschutzgesetz-Luft) so zníženou maximálnou rýchlosťou na 100, ale tiež napríklad len 80 km/h. Zdanlivo nezmyselné úseky s obmedzenou rýchlosťou môžu mať mnoho kilometrov. Pokiaľ prekročíte rýchlosť, okrem pokuty za rýchlosť vám ešte hrozí pokuta za znečisťovanie životného prostredia 2 000 €. Zóny sa postupne rozširujú. Pre rok 2019 sú nové úseky na diaľnici A12 a A13.
 • Vozidlá kategórie N1 (nákladné vozidlá, ale aj osobné automobily tak registrované, napríklad kvôli odpočtu DPH), ktoré vojdú do nízkoemisnej zóny (na 6 miestach v Rakúsku a pozor: zóny nie sú označené dopravnými značkami!), musia mať vylepenú plaketu Pickerl (a objednať si ju musíte vopred online). Pozri podrobnosti v sekcii nízkoemisné zóny.
 • Platí zákaz fajčenia v aute s deťmi mladšími 18 ako rokov. Pokuta 100 €.
 • Diaľničnú známku môžete kúpiť aj elektronicky tu (pozri sekcia mýto), zaobstarať si ju však musíte minimálne 18 dní pred použitím. Jej platnosť je odložená! Pokiaľ to teda neurobíte s dostatočným predstihom, takisto ešte musíte na mieste kúpiť tradičnú papierovú známku.
 • Pri lepení papierovej známky dávajte pozor, aby ju bolo dobre vidieť zvonku (nelepte ju príliš blízko okraja okna). Pokuta 120 €.
 • Reflexnú vestu musia mať vodiči všetkých vozidiel a musí byť dosiahnuteľná vnútri kabíny vozidla. Vodič si ju oblieka v prípade, že opúšťa vozidlo (nehoda, oprava a pod.) na diaľniciach, rýchlostných cestách a mimo obce a pri umiestňovaní výstražného trojuholníka po nehode. Pokiaľ spolujazdci v prípade nehody vystúpia z auta, musia mať taktiež vestu. Vzhľadom na to, že napríklad na diaľnici musia pri poruche všetci opustiť vozidlo a ísť za zvodidlá, je teda potrebné mať vesty pre všetkých členov posádky.
 • Farba reflexných viest musí byť oranžová, žltá alebo červená s reflexnými pruhmi. Zelené vesty nie sú povolené, pretože ich nosí polícia.
 • Palubné kamery (inštalované vnútri vozidla) sú v Rakúsku zakázané (ochrana súkromia), resp. záznam nesmie byť poskytnutý tretej strane. Použitie radarových detektorov je povolené len na základe licencie.
 • Lekárnička je povinná aj pre motorkárov.  
 • Rýchlostné limity
 • v zastavaných oblastiach 50 km/h (niektoré mestá majú však znížený limit, napríklad v celom Grazi sa jazdí maximálne 30 km/h).
 • ostatné komunikácie mimo zastavanej oblasti 100 km/h
 • na diaľniciach je síce všeobecne maximálna rýchlosť 130 km/h, v IG-L ekologických zónach však môže byť rýchlosť na diaľnici znížená napríklad len na 80 km/h.

Nízkoemisné zóny (LEZ)

 • Zatiaľ sú záväzné len pre vozidlá kategórie N (nákladné vozidlá). Sú však záväzné aj pre osobné automobily, ktoré sú zdaňované a registrované ako nákladné automobily N1 (podnikatelia z nich odpočítajú DPH). Jednotlivé zóny sú vyhlásené už v 6 z 9 spolkových krajín. Viac o aktuálnych rakúskych zónach nájdete tu. Nejde len o mestá, ale o celé regióny. Tu je na stiahnutie zadarmo aj mobilná aplikácia, ktorá zobrazuje aktuálne zóny LEZ po celej Európe (a to aj pre osobné automobily).
  Pokiaľ teda máte vozidlo N1, pre vjazd do zón potrebujete plaketu Pickerl. Tá existuje v šiestich rôznych farbách pre rôzne emisné triedy EURO. Informácie a e-shop pre kúpu rakúskej plakety Pickerl je tu. Stojí 40 € a platí po celý čas platnosti vozidla – aj keď zmeníte PZN, ale nesmiete zmeniť motor. Musíte si ju však objednať vopred. Doručenie trvá asi 7 – 10 dní, expresná objednávka je o 5 dní rýchlejšia.

Diaľničné poplatky platia aj na úsekoch ciest prechádzajúcich mestom.
 

Parkovanie

V mestách sú zavedené parkovacie zóny. Parkovacie lístky kúpite v trafikách. Za nesprávne parkovanie sú vysoké pokuty, papuče, prípadne môže byť vozidlo za poplatok cca 250 € (plus pokuta od polície) odtiahnuté. Viac o parkovaní v Rakúsku na parken.at
Vo Viedni platí špeciálny parkovací režim. Aktuálne informácie na parkeninwien.at a na wien.info/parking
 

Ďalšie predpisy

Denné svietenie je povinné po celý rok. Pre motorové vozidlá platí, že použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, ak sú nimi sedadlá vybavené (pokuta 35 až 72 €). Jazdí sa vpravo. Pre deti na bicykli je povinná prilba do 15 rokov v Dolnom Rakúsku a vo zvyšku štátu len do 12 rokov. Minimálna hĺbka dezénu pri pneumatikách je 1,6 mm pri osobných vozidlách, na zimných pneumatikách musí byť aspoň 4 mm (na diagonálnych pneumatikách 5 mm). Pri nákladných vozidlách 2 mm a 1 mm pri mopede. Telefonovanie za volantom je povolené len s hands free. Povolená hranica obsahu alkoholu v krvi je 0,5 ‰. Jej prekročenie sa trestá pokutou a odobratím vodičského preukazu. Výstražný trojuholník je povinný pre všetky vozidlá.

 
Detské sedačky

Deti nesmú byť prepravované športovými a nákladnými vozidlami. Dieťa do 14 rokov musí sedieť vždy na zadnom sedadle. Deti musia použiť zodpovedajúci detský zádržný systém (autosedačka alebo podsedák) do 14 rokov alebo 150 cm. Od výšky 135 cm môže byť použitý len podsedák. Deti mladšie ako 14 rokov, ale vyššie než 150 cm, môžu použiť bezpečnostné pásy pre dospelých.
Osoba nad 14 rokov, ale vysoká menej než 150 cm, nemusí byť v špeciálnom bezpečnostnom systéme, ale je to odporúčané. Na jednom sedadle môže byť prepravované iba jedno dieťa.
 

Doklady

Mimo bežných dokladov (vodičský preukaz, osvedčenie o technickom preukaze atď.) je potrebné v prípade, že vodič vozidla nie je jeho vlastníkom, mať pri sebe potvrdenie o požičaní vozidla. Dokument by mal byť v nemčine, popr. angličtine.
 

Pokuty

Ak dostanete pokutu, musí byť zaplatená na mieste (do 90 €) alebo vyžiadaná záloha. Ak nemáte dosť peňazí, môže vám byť zadržaný akýkoľvek cenný predmet a suma bude vymáhaná správnym konaním.
 

Zimná výbava

Pre osobné vozidlá platí, že ak sú zimné podmienky (sneh, ľad, námraza) v období od 1. novembra do 15. apríla, môže byť vozidlo použité iba vtedy, keď má zimné pneumatiky alebo nasadené snehové reťaze na kolesách hnacej nápravy. Snehové reťaze môžu byť však použité iba na vozovke, ktorej povrch je pokrytý súvislou vrstvou snehu alebo ľadu a pokiaľ ich použitím nedôjde k poškodeniu povrchu vozovky.
 

Dôležité telefónne čísla

Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 122
Polícia: 133
Záchranná služba: 144
Horská služba: 140
poruchová služba ÖAMTC: 120
poruchová služba ARBÖ: 123

 

Share this article: