Pre motoristov - Rumunsko


Rumunsko sprísnilo postihy vodičov za používanie telefónu za volantom. Hands free súpravy sú stále povolené, ale výslovne sa teraz zakazuje akékoľvek používanie, pokiaľ telefón uchopíte do ruky. A tiež všetky podobné prístroje umožňujúce záznam textu, fotografovanie, video atď. Zákon špecifikuje pokuty, odobratie 4 bodov a platnosť vrátane dopravných prostriedkov, na ktorá nie je potrebný VP, ako sú bicykle.

Pozor na:

  • Deti do 12 rokov veku nesmú cestovať na predných sedadlách automobilov. Deti musia byť prepravované na zadných sedadlách v zodpovedajúcom detskom zádržnom systéme do 12 rokov alebo 150 cm.

  • Celodenné svietenie pre automobily je povinné mimo obývaných oblastí. Motocykle musia svietiť 24 hodín denne na všetkých cestách.

  • V Rumunsku je povinnosť voziť hasiaci prístroj v dvojstopovom vozidle.

  • Lekárnička je povinná pre všetky súkromné vozidlá.

  • Reflexná vesta je povinná pre každého, kto vystupuje pri mimoriadnej udalosti z motorového vozidla. Prakticky musíte mať teda vesty pre všetkých vo vozidle.

  • Zariadenie pre detekciu radarov sú zakázané.

  • V Rumunsku je trestným činom viesť vozidlo na verejných komunikáciách s akoukoľvek hladinou alkoholu alebo toxických látok v krvi.

  • Platí tu zákon proti agresívnym vodičom. Vznikol ako reakcia na miestny štýl jazdy spôsobujúci veľa nehôd. Agresívna jazda znamená jazdu vysokou rýchlosťou v blízkosti iného automobilu pre zastrašenie iného vodiča. Opakované použitie húkačky a vyblikávanie pre uhnutie z jazdného pruhu. Platí do toho aj jazda na motocykli na zadnom kolese a driftovanie, ale tiež zámerne pomalá jazda v ľavom jazdnom pruhu so zámerom šikanovania ostatných vodičov. Pokutuje sa tiež vysoká úroveň hluku vozidla.

  • V noci (22.00 – 6.00) je zakázané používať akustickú húkačku.

Cestné dane a mýto

V Rumunsku je použitie cestnej a diaľničnej siete spoplatnené elektronickým systémom. Poplatok sa platí v pobočkách Štátneho cestného správneho úradu na hraničných priechodoch, na poštách, na čerpacích staniciach Petrom, MOL, Rompetrol a v predajniach Scalla, Speedy, Medina a Pasaj. Vodič musí uviesť podrobné údaje o vozidle, svoju totožnosť a miesto bydliska, počet dní strávených v Rumunsku a podľa týchto informácií sa mu vypočíta poplatok. Všetko sa zaznamená do databázy cestného informačného centra CESTRIN. Dopravná polícia môže prostredníctvom cestných kamier kontrolovať, či prechádzajúce vozidlá majú zaplatenú cestnú daň. V opačnom prípade hrozí pokuta.

Parkovanie

Čiary na krajniciach označujú parkovacie obmedzenia. V Rumunsku sa nepoužívajú žiadne parkovacie automaty. Každá obec má zamestnancov, ktorí na parkoviskách vydávajú parkovacie lístky. Parkovanie je zakázané na národných hlavných cestách.
Ďalšie predpisy
Výstražný trojuholník je povinný pre všetky vozidlá s viac než 2 kolesami. Pre motorové vozidlá platí, že použitie bezpečnostných pásov je povinné na všetkých sedadlách, ak sú nimi sedadlá vybavené. Bezpečnostné prilby sú povinné pre vodičov a cestujúcich na motocykloch s objemom nad 50 ccm. Min. hĺbka dezénu pneumatík je 1,5 mm pri osobných vozidlách.
 

Zimná výbava

V Rumunsku sú pneumatiky s hrotmi zakázané. Snehové reťaze sa odporúčajú pre cesty do hôr.

Dôležité telefónne čísla

Európske tiesňové volania: 112
Hasiči: 981/112
Polícia: 955/112
Záchranná služba: 961/112

 

Share this article: