​Vodopády Yajce


Bosna a Hercegovina je veľmi podceňovanou časťou balkánskeho regiónu, ktorá však ponúka veľa krás. Jednou z nich je mesto Jajce, v ktorom sa nachádzajú nádherné vodopády s rovnakým názvom.

Vodopady-Yajce-(1).jpegTáto časť sveta je čoraz viac známa svojimi nádhernými vodopádmi, najmä vodopádmi Plitvice a Krka v Chorvátsku. Zdá sa však, že vodopády v Jajciach boli doteraz úplne ignorované napriek ich nádhernej mestskej kulise. Možno práve juhoslovanská vojna v 90. rokoch 20. storočia vytvorila odstup od tohto regiónu, hoci vojna je už len spomienkou a krajina má množstvo nádherných hôr, minaretov a horsko-údolných scenérií, ktoré sa oplatí navštíviť a vychutnať si srdečnú pohostinnosť miestnych obyvateľov! 

Stačia dve minúty chôdze od mestskej brány a ocitnete sa na brehu rieky Pliva, tesne nad vodopádom. Rieka Pliva pramení vo výške 483 metrov nad morom v pohorí Jastrebnjak a je dlhá 33 kilometrov. Predtým, ako sa v Jajciach vlieva do rieky Vrbas, sa však pod ňou rúti fantastický 22-metrový vodopád v centre mesta. Po prekročení rieky vedie lesná cesta až k úpätiu bystrín, kde môžete často očakávať hmlu.

Je ľahko dostupný a vôbec nie je skrytý - nachádza sa pár minút chôdze od autobusovej stanice, takže ho môžete navštíviť aj počas krátkeho pobytu. Okolité prírodné krásy sú podmanivé, kamkoľvek sa pozriete. Myslí si to aj Tivadar Kostka Csontváry, ktorý sa inšpiroval zázrakom mesta a vodopádu a namaľoval o ňom nádherný obraz. Práve vďaka tejto maľbe sa tento prírodný skvost stal známym medzi Maďarmi. Samozrejme, v centre mesta si môžete kúpiť aj pohľadnice s touto maľbou, ktoré môžu byť pekným suvenírom.

Okrem vodopádu sa oplatí navštíviť aj Plavecké jazerá, ktoré ponúkajú zvláštny, ale krásny pohľad. Na tejto malej ploche obklopenej bujnou vegetáciou sa nachádza množstvo malých vodných mlynov, ktoré sú na pohľad takmer nevtieravé. Tieto mlyny pochádzajú zo 16. storočia, takže stoja na jazerách ako milé kúsky histórie. Nachádza sa tu aj niekoľko reštaurácií, v ktorých si môžete vychutnať vynikajúce miestne jedlá a nápoje, zatiaľ čo budete oddychovať po prehliadke.

Poďte preskúmať toto nádherné mesto a prírodné zázraky Bosny a Hercegoviny a nezabudnite si pred cestou rezervovať cestovné poistenie, aby ste si mohli vychutnať atmosféru Jajce!