<-->> >
 

Úzkosť pred cestovaním


 

Mnohí z nás už pravdepodobne počuli o cestovnej úzkosti alebo na vlastnej koži zažili morskú chorobu, úzkosť pri cestovaní lietadlom či klaustrofóbiu v aute. Pre každého, kto má tieto problémy, môže byť cestovanie mimoriadne nepríjemným zážitkom. Našťastie však existuje riešenie, tento stav je ľahko zvládnuteľný, stačí použiť niekoľko trikov, aby bol úspešný!

Uzkost-pred-cestovanim-(1).jpegCestovná úzkosť nie je nič iné ako reakcia mozgu na strach, ktorý sa prejavuje fyzicky ako somatický príznak. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že to je "všetko", ale je to tak. Nepochybne, jeden takýto pocit nevoľnosti môže zmeniť celú cestu na peklo, ale dá sa ho aj zbaviť, čo vôbec nie je nákladné.

Prečo vzniká cestovná nevoľnosť? Centrum rovnováhy, ktoré vníma zmeny situácie, sa nachádza v uchu. K nevoľnosti z pohybu dochádza vtedy, keď sa telo nehýbe, ale dochádza k zmene polohy. Vtedy sa môžu dostaviť závraty, nevoľnosť, malátnosť a úzkosť a panika. Čo s tým však môžeme robiť?

Po ceste zostaňte chvíľu v pokoji, kým si vaše telo nezvykne na novú situáciu. Udržujte krk a hlavu v stabilnej polohe. Dlhé pozeranie sa nadol, napríklad pri telefonovaní alebo čítaní knihy, môže zhoršiť váš pocit. Môže pomôcť, ak sa umiestnite do blízkosti okna, pretože sa môžete pozerať von, čo vás rozptýli a zároveň udrží v pokoji.

Prírodný tip: zázvor znižuje nevoľnosť a má upokojujúci, protizápalový účinok, preto sa odporúča žuť ho pred cestovaním!

Okrem toho všetkého určite pomôže pomalé a hlboké dýchanie do brucha (pri nádychu sa dvíha brucho, nie hrudník), počúvanie upokojujúcej, príjemnej hudby, rozhovor s osobou vedľa vás, cmúľanie sladkosti alebo žuvanie žuvačky a vlastne čokoľvek, čo vás môže rozptýliť. Ak sa na cestu vydáme v pohodlnom oblečení, aj relaxácia bude jednoduchšia.

Pravidelné cvičenie relaxačných techník, ako je autogénny tréning a dychové cvičenia, môže priniesť významné výsledky. Môžu vám pomôcť naučiť sa ovládať a upokojiť.

Uzatvorením ideálneho cestovného poistenia sa výrazne zvýši aj váš pocit pohodlia!