​Typy potápania


Potápanie pod vodou je veľmi obľúbenou aktivitou pri cestovaní do zahraničia, pretože objavovanie krás morského a oceánskeho života je čarovným zážitkom. Potápanie je čoraz populárnejší šport, ktorý je v súčasnosti ľahko dostupný pre každého. V tomto článku sme pre vás pripravili niekoľko dôležitých informácií o potápaní. Pojem potápanie môže zahŕňať mnoho rôznych aktivít, existuje športové potápanie, rekreačné potápanie, priemyselné potápanie. Potápanie zahŕňa potápanie pod vodou bez dýchacieho prístroja (voľné dýchanie), s autonómnym dýchacím prístrojom alebo s prívodom vzduchu z hladiny. Vo väčšine častí sveta sa na rekreačné potápanie vyžaduje štúdium a priemyselní potápači, ktorí vykonávajú túto činnosť, sú vyškolení v špeciálnych školách. Potápanie na otvorenej vode možno vykonávať aj bez kurzu, hoci sa odporúčajú určité základné znalosti.

Typy-potapania-(1).jpeg

Priemyselné potápanie

Priemyselnému potápaniu sa venujú profesionálni potápači, ktorí pracujú na stavbách, vrtných súpravách a priemyselných zariadeniach. Priemyselní potápači zvyčajne naberajú vzduch z hladiny a sú v neustálom kontakte s osobou, ktorá zodpovedá za ich prácu. Potápači pracujúci vo veľkých hĺbkach trávia až niekoľko týždňov v uzavretom priestore, v komore, ktorá zabezpečuje stály tlak, aj keď nepracujú. Pri mnohých prácach v hĺbkach dnes potápačov nahrádzajú špeciálne roboty.

Rekreačné potápanie

Pri potápaní SCUBA nosí rekreačný potápač neoprénový oblek, nádrž, regulátor tlaku, masku, dýchaciu trubicu, olovo, plutvu, potápačskú vestu, potápačský nôž a prístroje na meranie hĺbky a času (alebo potápačský počítač, ktorý ich nahrádza). Potápanie s prístrojom sa často označuje ako ľahké potápanie. Z fľaše naplnenej vzduchom alebo iným plynom potápač prijíma vzduch a plyn pod vodou prostredníctvom regulátora tlaku.

Rekreačné potápanie sa dá naučiť v kurzoch, ktoré zvyčajne trvajú 5 až 15 dní, pričom rôzne výcvikové systémy vyučujú kurzy podľa vlastných systémov. V základných potrebných znalostiach však nie sú veľké rozdiely. Najznámejšie výcvikové systémy v Maďarsku sú PADI, CMAS, SSI, UEF, NAUI. Po absolvovaní niekoľkých kurzov sa môžu rekreační potápači venovať profesionálnemu potápaniu ako sprievodcovia alebo inštruktori potápania. Medzi rekreačnými potápačmi rastie počet technických potápačov s pokročilejším výcvikom, ktorí sa potápajú do väčších hĺbok alebo jaskýň, používajú kombináciu nitroxu a trimixu, s určitým iným ako štandardným vybavením. Mnohí potápači pracujúci vo veľkých hĺbkach si tiež vyberajú technické potápačské vybavenie namiesto vybavenia, ktoré bežne používajú priemyselní potápači.

Potápanie športove

Potápanie ako šport má mnoho odvetví. V prípade bazénového plávania a potápania sa súťaže organizujú podobne ako tradičné plavecké súťaže, s tým rozdielom, že v týchto dvoch odvetviach sa súťaží so šnorchlom pri plávaní a s malou nádržou pri potápaní. Orientačné potápanie je potápanie na otvorenej vode, pri ktorom musia potápači absolvovať danú trať pod vodou v čo najkratšom čase a nájsť ďalšie kontrolné body podľa orientácie. Tieto preteky sa organizujú pod záštitou Svetovej asociácie potápačov (CMAS), napríklad majstrovstvá sveta a Európy. Maďarský potápačský zväz (MBSZ) ako maďarský člen CMAS organizuje súťaže v potápaní. Medzi podvodné športy patrí aj podvodný hokej, podvodné rugby a podvodná streľba. Existujú aj súťaže v tzv. apnoe odbore potápania na otvorenej vode, z ktorých najprestížnejšie sa organizujú pod záštitou svetovej organizácie AIDA. Pri bezlimitnom potápaní sa potápač ponára do cieľovej hĺbky pomocou "saní" po lane a po dosiahnutí danej hĺbky mu pri výstupe pomáha balón naplnený vzduchom. Hmotnosť "saní" nie je nijako obmedzená. Rýchlosť zostupu môže potápač tiež ovládať. Pri voľnom ponore sa potápač potápa ťahaním za lano, ale na ponor a výstup môže použiť len obe ruky. Kým prvé preteky sa konajú vo voľnej vode, v bazéne existujú statické a dynamické preteky. V statických pretekoch apnoe je cieľom plávať na jednom mieste čo najdlhšie pod vodou na jeden nádych, zatiaľ čo v dynamických pretekoch musí potápač plávať čo najdlhšie pod vodou na jeden nádych. AIDA drží svetové rekordy vo všetkých odvetviach apnoe, a to pre mužov aj ženy.

Zabezpečenie dobrého času na AIDA

Naše cestovné poistenie sa vzťahuje aj na potápanie v zahraničí. Dôležitá je však hĺbka, do ktorej sa budete potápať. Potápanie zaraďujeme do nasledujúcich športových kategórií:

potápanie do hĺbky 10 metrov, s inštruktorom alebo bez neho, za predpokladu, že poistená osoba má potrebné osvedčenie na vykonávanie tejto činnosti (tradičný šport - krytý základnou verziou cestovného poistenia); potápanie hlbšie ako 10 metrov, s inštruktorom alebo bez neho, za predpokladu, že poistená osoba má potrebné osvedčenie na vykonávanie tejto činnosti (nebezpečný šport - môže byť krytý doplnkovým poistením); potápanie so žralokmi (nebezpečný šport - môže byť krytý doplnkovým poistením).

Pre maximálnu bezpečnosť si pred potápaním v zahraničí uzatvorte športové poistenie!