​Špecialita mesta Split


Split je druhé najväčšie mesto v Chorvátsku a hospodárske a kultúrne centrum Dalmácie, ktoré sa nachádza na pobreží Jadranského mora. Split je známy aj ako srdce Dalmácie, čo nie je náhoda. Mesto si zaslúži osobitnú zmienku medzi chorvátskymi dovolenkovými letoviskami nielen pre svoje exotické pláže a jedinečné prírodné prostredie, ale aj pre bohatý kultúrny a nočný život, pestrý a pestrý program aktivít. Split je ideálnou dovolenkovou destináciou pre rodiny s malými deťmi, mladých aj starších.

Specialita-mesta-Split-(1).jpegMesto sa nachádza v Strednej Dalmácii pri ústí riek Jadro a Žrnovica, na polostrove ohraničenom zálivom Kaštela a Splitským kanálom. Split je administratívnym a hospodárskym centrom Strednej Dalmácie. Je považovaný za dopravný uzol a je spojený železničnou traťou s chorvátskym hlavným mestom Záhrebom.

Názov mesta pochádza z gréckeho podstatného mena aspalathos (tŕňový ker), ale môže mať ilýrsky pôvod a bol prispôsobený latinskému podstatnému menu palatium (palác), keďže rímsky cisár Dioklecián postavil palác v malej rybárskej dedinke medzi rokmi 293 a 305 a potom tu odišiel do dôchodku. Oficiálnym názvom mesta zostalo až do roku 1918 talianske Spalato, po ktorom bola zavedená dnes známa slovanská verzia Split.

Medzi hlavné atrakcie areálu patrí skutočné staré mesto v múroch bývalého Diokleciánovho paláca, Diokleciánov akvadukt, postavený v rovnakom čase ako palác a jeden z najpozoruhodnejších a najzachovalejších antických akvaduktov v krajine, tzv. Katedrála sv. Doima z 13. storočia, pôvodne Bola to Diokleciánovo mauzóleum, Papalićov palác z 15. storočia, najvýznamnejšia gotická pamiatka mesta, kde sa nachádza aj mestské múzeum, a palác Agubio.

Splitské stredomorské počasie je najpriaznivejšie na kúpanie a dovolenku na pláži od mája do septembra, toto obdobie je zároveň miestnou turistickou sezónou, keďže podnebie je teplé a slnečné a teplota morskej vody dosahuje príjemných 27-28 stupňov C.

Mesto Split je jednoznačne miestom, vrátane pláží, historických pamiatok, útulných peších uličiek, gastronómie a zábavy, ktoré by mal každý aspoň raz navštíviť, pretože tunajšie prostredie poskytuje nezabudnuteľné zážitky pre všetkých cestovateľov.

Pred objavovaním letovísk v Chorvátsku si vždy uzatvorte príslušné cestovné poistenie!