Školské prázdniny v európskych krajinách 2022


iStock-1307644662.jpgPri plánovaní dovolenky sa často oplatí vyhnúť sa špičke. Čo sa týka leta, najfrekventovanejším obdobím sú školské letné prázdniny. Zatiaľ čo na Slovensku sme zvyknutí na pevný dvojmesačný model júl-august, v mnohých európskych krajinách sa najdlhšie školské voľno roka pohybuje v inom časovom rozmedzí. Nasledujúci prehľad vám pomôže rozhodnúť sa, kedy do danej krajiny (ne)ísť v súvislosti s letnými prázdninami.

Slovenské deti môžu väčšine svojich zahraničných rovesníkov závidieť – letné prázdniny a celkový súčet voľných týždňov (prázdniny a sviatky) sú vo väčšine Európy dlhšie ako u nás. Menej voľných týždňov ako Slovensko (13) majú v Európe len Česko so Severným Írskom (12) a Dánsko (11). Zato vo Francúzsku alebo Španielsku si školáci užijú 16 voľných týždňov, v Taliansku je to až 18 a v Bulharsku dokonca 19 týždňov.

Ale späť k letným prázdninám. V tých už patrí slovenské školstvo čo do dĺžky k európskemu priemeru s deviatimi týždňami voľna, pevne stanovenom na mesiace júl a august.

Ako sú na tom niektoré okolité krajiny v roku 2022? Letné prázdniny v Poľsku tento rok začínajú už 25. júna a trvajú do konca augusta. V Rakúsku naopak štartujú s príchodom júla, ale končia 12. septembra. Maďarské prázdniny trvajú od 16. júna do 1. septembra.

Pre zaujímavosť – vôbec najdlhšie letné prázdniny v rámci Európskej únie majú školáci v Litve, na Malte a v Rumunsku (tri mesiace). Zato v takom Dánsku alebo Lichtenštajnsku si deti užijú letného voľna len niečo málo cez mesiac.

Nech už sa podľa prázdninovej frekvencie vydáte kamkoľvek, nezabudnite myslieť na cestovné poistenie.