Sagrada Familia


Pri návšteve Barcelony by ste určite nemali vynechať ani návštevu masívnej rímskokatolíckej baziliky- Sagrady Familie. Jej výstavba sa začala v roku 1882, avšak nie je dokončená do dnešného dňa. Predtým ako túto nádhernú stavbu uvidíte či o nej prečítajte niekoľko zaujímavostí. 

Sagrada-Familia-(1).jpeg

Hlavným autorom myšlienky na výstavbu je kníhkupec Josep Maria Bocabella. Pri návšteve Vatikánu si obzrel množstvo kostolov, chrámov a bazilík. Po návrate domov prišiel s nápadom postaviť veľkolepú katedrálu aj v Barcelone. Kvôli tomu patrí spolu so spolu staviteľom Gaudím k jediným dvom ľuďom, ktorí sú pochovaní v tunajšej krypte.

Už spomínaný Gaudí nebol od začiatku architektom tohto projektu. Pôvodne ho mal pod patronátom iný architekt, avšak ten sa nepohodol s ľuďmi financujúcimi stavbu a tak prišiel na scénu Gaudí. 

Gaudí sa pri tvorení návrhov inšpiroval rôznymi detailmi z prírody. Dôsledne sledoval stavbu tiel rôznych živočíchov a štruktúru viacerých typov rastlín a drevín. Vďaka tomu dokázal odhadnúť, ako dokážu správne udržiavať rovnováhu a na tomto poznaní staval pri vytváraní ozdobných prvkov v bazilike.

Jednotlivé stĺpy majú predstavovať stromy v lese. Ďalšiu symboliku predstavujú vstupné piliere, ktoré prepájajú rôzne prírodné živly. Napríklad jeden z nich je ozdobený korytnačkou a druhý hrdličkou, aby tak predstavovali kontrast medzi podmorským svetom a prírodou.

V súčasnosti sa odhaduje ukončenie stavby na rok 2026. Architekti si napriek tomu nie sú istí, či sa im podarí tento dátum dodržať a je možné, že na jej dostavbu ešte budú potrebovať pár rokov navyše.

Po dokončení bude mať kostol dokopy 18 veží. Jedna symbolizuje Ježiša, druhá Pannu Máriu, ďalšie štyri sú venované evanjelistom a zvyšných dvanásť predstavuje apoštolov. V jednej veži sa nachádza výťah, ktorý vás vyvezie na vyhliadku na celé mesto.

Architekt chcel dodať stavbe aj praktický význam. Preto sa rozhodol zakomponovať do fasády farebné mozaiky, ktoré sú dobre viditeľné aj z mora. Počas dňa sa vďaka slnečným lúčom trblietajú a večer sa v nich zas odráža mesačný jas. Vďaka tomu slúži obyvateľom a návštevníkom mesta aj ako vodiaci bod.