Zoologické záhrady majú dôležitú vzdelávaciu a výskumnú funkciu. Často prispievajú k poznaniu živočíšnych druhov a k ochrane ohrozených druhov. Samozrejme, majú aj silný faktor zábavy, keďže zvieratá sa v nich predvádzajú návštevníkom. Významnou je aj budapeštianska zoologická záhrada. Bola otvorená v roku 1866, má rozlohu takmer 20 hektárov a chová desaťtisíce exemplárov viac ako 800 druhov. Často to nie je ani deň práce, ale aj tak zatieňuje najväčšie svetové zoologické záhrady.
Peking
Zoologická záhrada v hlavnom meste Číny je najstaršou a najväčšou svojho druhu v krajine. Ročne ju navštívi viac ako päť miliónov návštevníkov. Jej dizajn pripomína klasickú čínsku záhradu s kvetmi a tradičným dizajnom. Rozprestiera sa na ploche 89 hektárov a je domovom 14 000 exemplárov takmer 1 000 druhov zvierat. Je známa vzácnymi zvieratami, ako sú panda veľká, panda červená a tiger juhočínsky.
San Diego
Azda najznámejšia zoologická záhrada na svete San Diego má rozlohu 40 hektárov, čo je dvakrát viac ako Budapešť. Hoci v počte druhov a exemplárov mierne zaostáva, vďaka svojim postupom šetrným k zvieratám sa stala mimoriadne známou. Veľký dôraz sa kladie na zachovanie, ochranu a vypúšťanie druhov. Zoo je známa tým, že má najväčšiu populáciu pandy mimo Číny.
Berlín
Neďaleko odtiaľto sa nachádza jedna z najväčších zoologických záhrad na svete. Hoci jej rozloha 35 hektárov je menšia ako v predchádzajúcich dvoch, patrí k najlepším na svete a z viac ako 1 300 druhov zvierat v nej žije takmer 20 000. Je to veľmi stará inštitúcia, ktorá o niečo viac ako desať rokov oslávi druhé sté výročie, keďže v nemeckom hlavnom meste je od roku 1844. Pre nás je mimoriadne významné, že podobne ako budapeštianska zoo má bránu zdobenú slonmi a že sa nachádza pri vstupe do zoo na Budapeštianskej ulici.
Predtým, ako sa vydáte na cestu, si však nezabudnite uzavrieť cestovné poistenie. Bez neho sa drobné nepríjemnosti a neočakávané udalosti môžu stať vážnym problémom a pokaziť zážitok.