Najväčšie púšte sveta


Túžba spoznávať svet nás neustále núti vyhľadávať nové dobrodružstvá a tie najvzrušujúce sa môžu skrývať aj na Africkom kontinente. Najzaujímavejšie miesta väčšinou vytvára sama príroda. A to je aj náš prípad. Spoznajte a objavte najväčšie púšte sveta.

Definícia púšte je oblasť s nedostatkom zrážok, kde ročné zrážky neprekročia 250 milimetrov. Sú to miesta kde možno už aj roky nekvapla ani kvapka vody. To má za následok vznik trvalo suchej pôdy. Púšte sa rozprestierajú na ohromných oblastiach.

Sahara, najväčšia púšť sveta, nachádzajúca sa na severnej časti Afriky, je jednoznačne najväčšia. Obdobie vzniku sa datuje asi 2,5 milióna rokov dozadu. Názov je odvodený od arabského slovo “púšť”. Územie, ktoré táto púšť zaberá je skoro 9 miliónov štvorcových kilometrov, čím zasahuje do viac ako 12 krajín Afriky (Alžírsko, Čad, Egypt, Eritrea, Líbya, Mali, Mauretánia, Maroko, Niger, Západná Sahara, Sudán a Tunisko). Aj keď je oblasť veľmi nehostinná pre život, aj napriek tomu na nej žije viac ako 2,5 milióna obyvateľov. Väčšina patrí Egyptu, Mauritánii, Maroku a Alžírsku.

Druhou najväčšou púšťou na Zemi je Líbyjská púšť, nachádzajúca sa na území Líbye, Sudánu a Egyptu. Rozlohou niekoľkých miliónov kilometrov štvorcových a svojím extrémnym počasím je to viac menej len piesočno-kamenná púšť, kde je jej severná časť pokrytá vápencom. Poloha púšte je zvláštna tým, že nadmorská výška stúpa smerom od mora.

Pohorie Uveinat, vysoké 1934 metrov, tvorí časť púšte. Na niektorých územiach púšte nepršalo už viac ako 10 rokov.

Gobi, tretia najväčšia púšť sveta s rozlohou niečo menej ako milión štvorcových kilometrov, nachádzajúca sa v Ázii oddeľuje Mongolsko od južnej časti Číny. Púšt vznikla dôsledkom zadržiavania zrážok pohorím Himaláje. Povrch tvoria zväčša nekonečné skalné polia, polopúšť a skryté slané jazerá. V oblasti môžeme stretnúť aj kopu divokých zvierat a rastlín.

Nech sa už rozhodneme pre ktorúkoľvek z púštných destinácii, nemali by sme zabúdať na uzatvorenie cestovného poistenia.