Pozor na podvodníkov! Klienti boli kontaktovaní ľudmi, ktorí sa falošne vydávajú za zamestnancov spoločnosti AXA. Ďalšie informácie, čo robiť v prípade podozrenia, nájdete tu.
 

​​Najslávnejšia americká cesta: Route 66


11. novembra 1926 sa začala výstavba Route 66, ktorej cieľom bolo spojiť východnú a západnú stranu Spojených štátov. Trvalo len 11 rokov, kým sa dokončil takmer 4 000 km dlhý úsek medzi Chicagom a Los Angeles, ktorý sa neskôr stal azda najikonickejšou cestou na svete.

Najslavnejsia-americka-cesta-Route-66-(1).jpg

História cesty

Route 66 bola v podstate postavená s ohľadom na praktickosť a 30. roky 20. storočia ukázali, že to bolo správne. Vtedy sa začala obrovská "migrácia ľudí". V Kalifornii sa rozbiehalo poľnohospodárstvo, ktoré priťahovalo farmárov z Oklahomy, Kansasu a Texasu. Bolo to tiež obdobie, keď sa vďaka zvýšenej premávke začala rozvíjať cestná infraštruktúra.

Význam reštaurácií, autoservisov a miest rástol a zostal taký až do 60. rokov 20. storočia. V istom období bola vyhlásená aj za hlavnú cestu Los Angeles a práve vtedy zažívala svoj rozkvet, najmä vďaka zvýšenému počtu turistov. Po ceste sa dalo dostať k Veľkému kaňonu, Barringerovmu kráteru, Maľovanej púšti a indiánskym zaujímavostiam. Objavili sa aj prvé pojazdné reštaurácie rýchleho občerstvenia, čím sa vytvoril mikrosvet, ktorý neskôr ovplyvnil celú krajinu.

Úpadok

Počas Eisenhowerovho prezidentovania bol vybudovaný medzinárodný diaľničný systém, ktorý v podstate udusil menšie cesty vrátane Route 66. Mestá pozdĺž trasy sa vyľudnili a niektoré úseky sa stali úplne neprejazdnými.

Uskutočnilo sa niekoľko pokusov o pridanie ďalších úsekov, ale premávke to nepomohlo. V 70. rokoch 20. storočia sa bývalá Route 66 a I-40 spojili - ako je vidieť v úspešnom animovanom filme Verdas. V dôsledku toho sa doprava začala na križovatkách s cestou 66 hromadiť.

Cesta je teraz

V 90. rokoch 20. storočia si štáty vďaka bohatej minulosti cesty uvedomili jej význam, takmer ako pútnickej cesty, pretože ju navštívilo veľké množstvo turistov. V dôsledku toho bola stará cesta obnovená po celej svojej dĺžke, pričom na viacerých miestach bol namaľovaný ikonický znak 66. Znovu sa otvorili čerpacie stanice, motely a reštaurácie.

Dnes je cesta 66 prejazdná po celej svojej historickej dĺžke, od Chicaga až po Santa Monicu. Jedinou výnimkou je most Chain of Rocks Bridge cez rieku Mississippi, ktorý je taký neprejazdný, že sa dá prejsť len pešo a autom po novom moste vzdialenom niekoľko kilometrov.

Ak hľadáte skutočný, nefalšovaný americký road trip, toto miesto musíte navštíviť! Úsek dlhý 3 943 kilometrov trvá pri dennej trase 8 hodín približne 5 dní, pričom po ceste je čo vidieť a robiť. Nezabudnite si však pred cestou uzavrieť príslušné cestovné poistenie, pretože žiadna cesta sa nezaobíde bez možnosti neočakávaných udalostí!