Najlepšie lyžiarske destinácie v sezóne 2022/2023


Opäť je tu ročné obdobie, kedy ľudia začnú navštevovať hory. Keďže vrecká väčšiny ľudí sú o niečo prázdnejšie ako zvyčajne, pozrieme sa na niektoré z najlacnejších a najúžasnejších lyžiarskych destinácií. Zabudnite na Alpy a objavte niečo nové!

Grécko

Naozaj? Áno! Grécko si zvyčajne predstavujeme ako letnú destináciu s teplými plážami, no aj táto krajina vie ponúknuť krásne hory. Keďže zima nie je obdobím, kedy do Grécka prichádza veľa turistov, letenky sú vo všeobecnosti oveľa lacnejšie a ceny sú prispôsobené pre domácich, nie pre zahraničných turistov. Lyžiarske stredisko Parnassos sa nachádza len kúsok od krásneho hlavného mesta - Atén. Ponúka lyžiarske svahy nachádzajúce sa na horách vo výške viac ako 2000 m. Rodina dvoch dospelých a jedného dieťaťa zaplatí cca. 200 eur za 4 dni lyžovania. 
 

Cyprus 

Niektorí z miestnych obyvateľov v Limassole hovoria, že je možné ísť ráno lyžovať do hôr, potom si hodinu odšoférovať na pláž a vziať si vodný skúter na more. Hovorí sa, že v minulosti miestni obyvatelia organizovali takéto preteky. Len málokto na svete by si pomyslel, že tento slnečný ostrov ležiaci len niekoľko stoviek kilometrov od Sýrie a Egypta môže ponúknuť hory na lyžovanie. V pohorí Troodos, kde najvyšší vrch dosahuje takmer 2000 m, sa nachádzajú tri lyžiarske vleky a jedna lanovka. Vleky sú pomenované po gréckych bohoch – Hére, Zeusovi, Hermesovi a Afrodite (narodená na Cypre). Denná permanentka stojí len 15 eur a ak sa vám podarí stať sa členom klubu, môžete lyžovať celú sezónu len za 130 eur. 


 

Poľsko

Poľská strana Vysokých Tatier je menšia ako slovenská, no keďže majú hôr menej, na to čo majú, si dávajú väčší pozor. Hlavným mestom Poľska je v zime Zakopane. Toto krásne mestečko ponúka útulné historické centrum, trhovisko a krásny výhľad na Tatry. Permanentka na 4 dni vás bude stáť niečo cez 100 eur a bude platiť pre väčšinu lyžiarskych stredísk v Poľsku a aj niekoľko stredísk na Slovensku. 
 

Severné Macedónsko 

Táto malá krajina na Balkáne ponúka krásne hory, chutné jedlo, kláštory, množstvo osmanskej histórie a samozrejme lyžiarske strediská. Popova Sapka je strediskom, ktoré má najlepšie recenzie na internete. Najvyšší vrch lyžiarskeho strediska dosahuje 2510 metrov nad morom, takže sa tu nebudú nudiť ani tí najskúsenejší lyžiari. Severné Macedónsko je ľahko dostupné nízkonákladovými leteckými spoločnosťami a denný lístok stojí len 16 eur. Keď budete v krajine, určite navštívte Ohridské jazero a historické centrum Skopje. 

Share this article: