​Najkrajšie vodopády v Rumunsku


Rumunsko je domovom mnohých úchvatných a jedinečných vodopádov, od svetoznámych atrakcií, ako sú Bigarské vodopády, až po menšie, ale úchvatné kaskády. Ak máte radi turistiku a dlhé prechádzky v prírode, nádherné rumunské vodopády sú určite najlepším cieľom v Karpatoch.

Najkrajsie-vodopady-v-Rumunsku-(1).jpeg

Vodopády Bigar

Tento malý vodopád v Caras-Severin získal celosvetovú slávu v roku 2013, keď ho časopis World Geography zaradil na prvé miesto vo svojom sprievodcovi 8 najunikátnejších vodopádov na svete. Vodopád sa nachádza v národnom parku Cheile Nerei-Beusnita spolu s niekoľkými podobnými. Hlavnou jedinečnosťou a atrakciou Bigaru je spôsob, akým sa vodný prameň jemne rozprestiera po machoch skál a potom pomaly steká do rieky Minis v podobe mnohých drobných žiliek.

Vodopád Cascada Cailor

Najvyšší rumunský vodopád Cascada Cailor dosahuje výšku 95 metrov a nachádza sa vo výške 1 300 metrov v Národnom parku Rodnei Mountains. Voda padá v niekoľkých stupňoch a vytvára jeden z najkrajších obrazov Karpát. Legenda hovorí, že kone, ktoré miestni obyvatelia kedysi priviedli na pastvu na vyššie položené náhorné plošiny, kedysi zahnali do kúta medvede a prinútili ich skočiť do hĺbky, čím vznikol vodopád - odtiaľ pochádza jeho názov. K vodopádu sa dá dostať lanovkou alebo po nenáročnom turistickom chodníku, ktorý sa začína v stredisku Borsa neďaleko stanice lanovky.

Vodopád Duruitoarea

Prvou zastávkou na ceste z Durau na najvyšší vrch hory Ceahlau je 25 metrov vysoký vodopád Duruitoarea, ktorý dostal meno podľa nezameniteľného silného zvuku, ktorý vydáva pri hojnom množstve vody. Tento vodopád je počuť dlho predtým, ako sa skutočne objaví na obzore. Je to skvelá zastávka na našej túre v lete, keď sa chcete schladiť, ale je to aj nádherný pohľad počas mrazivých zimných dní.

Vodopád Serbota

Kaskáda Șerbota je nádherný vodopád v oblasti pohoria Fogaras v rumunskom meste Sibiu. Hoci je menej známy ako napríklad populárny vodopád Balea a dá sa k nemu dostať len pešo, vodopád Szerota je azda najkrajší v týchto horách. Dvadsať metrov vysoký vodopád sa nachádza vo výške 1 400 metrov neďaleko penziónu Negoiu Hut, na nenáročnú túru z obce Horný Porumbac po turistickom chodníku označenom modrým trojuholníkom, takže je to ideálna turistická trasa aj pre rodiny s malými deťmi.

Vodopády Casoca

Tento vodopád je síce menší ako väčšina vodopádov v Rumunsku, s prepadom len 5 - 6 metrov, ale aj tak je Casoca jedným z najkrajších v krajine. Vodopád Casoca sa nachádza len niekoľko kilometrov od umelej priehrady Siruz, na panoramatickej ceste DN10 spájajúcej mestá Bodzava a Brašov, v blízkosti jedného z najdôležitejších horských opevnení z prvej svetovej vojny. Jeho historický aspekt sa tým však nekončí: napríklad malá jaskyňa na jeho ľavej strane je úkrytom slávneho zbojníka Gheorghilasa, veľkého podporovateľa Veľkého povstania v roku 1821. Dodnes tu miestni obyvatelia každoročne 1. júna oslavujú Gheorghilasove oslavy.

Vodopády Beusnita

Krátkou, ale strmou prechádzkou od priezračného modrého jazera Ochiul Beiului sa dostanete k vodopádu Beusnita. V skutočnosti nejde o jeden vodopád, ale o sériu po sebe idúcich kaskád menších vodopádov, ktoré sa tiahnu až k vrcholovej a najpôsobivejšej kaskáde, dosahujúcej výšku 5 metrov. Najlepšie výhľady sú na jar, keď je vody dostatok a efekt vody filtrujúcej sa cez mach a lišajníky je oslnivý.

Vodopády Vaioaga

Vodopád Vaioaga je prvý, ktorý uvidíte z Podu Bei, keď idete smerom k jazeru Ochiului Beiului a Beusnita. K vodopádu, ktorý sa nachádza len niekoľko metrov od hlavných peších trás, vás nasmeruje malá tabuľa - mimochodom, ľahko prehliadnuteľná. Vodopád Vaioaga turisti prekvapivo často prehliadajú pri objavovaní ostatných prírodných pokladov národného parku, ale je to skutočne nádherné miesto na oddych a vychutnávanie si pokoja v tejto oblasti. 

Vodopády Balea

Vodopád Balea sa nachádza v nadmorskej výške viac ako 1 200 metrov nad morom a so svojimi 60 metrami je najvyšším viacstupňovým vodopádom v Rumunsku. Je to jedna z najznámejších atrakcií pohoria Fogaras, najvyššieho pohoria Karpát. K vodopádu Balea sa dostanete pešo približne za hodinu od chaty Balea, ktorá je hlavnou zastávkou na najznámejšej rumunskej vysokohorskej ceste Transfogaras.

Vodopády Lolaia

Národný park Retezat má milovníkom prírody čo ponúknuť, takže tento vodopád vyzerá ako ďalší prírastok do zoznamu, ktorý zahŕňa nádherné ľadovcové jazerá, vysoké štíty a mimoriadne bohatú biodiverzitu. Lolaia sa nachádza v nadmorskej výške nad 1000 metrov, na ceste, ktorá vedie medzi obcou Ohaba a útulkom Pietrele v severnej časti národného parku. Je ľahko dostupná z iných atrakcií v oblasti a pri návšteve tohto národného parku ju nesmiete vynechať!

Vodopád Valul Miresei

Viac ako 30 metrov vysoký a na dva veľké stupne rozdelený vodopád Valul Miresei, známy aj ako vodopád Rachitelei, sa právom považuje za jeden z najkrajších vodopádov v Rumunsku. Je jedným z najznámejších v pohorí Apuseni a v zime sa stáva rajom pre ľadolezcov. Zaujímavosťou je, že podľa legendy stupňovitý útvar vznikol tak, že kedysi nevesta spadla zo strmých skál v oblasti, kde sa teraz nachádza vodopád, a zanechala na skalách svoj závoj, preto je vodopád podobný závoju a hojný vodopád, ktorý vznikol zo sĺz svadobčanov.  

Ak sa chystáte na výlet do prírody, vždy myslite na cestovné poistenie, aby vás v prípade nehody nič neprekvapilo!