Najkrajšie vodopády Rakúska


Rakúsko bolo vždy známe svojimi majestátnymi horami, zelenými údoliami a priezračnými jazerami, no o jeho vodopádoch je počuť už menej. Úchvatných vodopádov je tu ale viac než dosť, a to najmä vďaka tomu, že 32 % krajiny má výšku nad 500 metrov nad morom, čo sa prejavuje v podobe vysokých horských masívov. Práve tieto lokality sú domovom mnohých rakúskych vodopádov.

Krimmelský vodopád 

V Európe je veľa vodopádov, no na zozname tých, ktoré ohromujú svojou krásou nechýba Krimmelský vodopád. Pýši titulom tretí najvyšší vodopád. So svojou výškou 380 metrov je považovaný za jeden z najpôsobivejších a najúchvatnejších vodopádov na celom svete a zároveň spadá do piateho najvyššieho vodopádu na svete. Ohromujúca poloha vodopádu je na konci údolia vodopádu Krimml. Vodopád pochádza z Krimmler Ache, a preto je známy aj ako Krimmlerské vodopády. Krimmler vychádza z Achentalu a pomaly tečie cez ploché alpské pastviny. Kým sa dostane na koniec údolia, tečie dolu ako Krimmlské vodopády.

Vodopád Golling 

Vodopád Golling sa nachádza v hĺbke 75 metrov neďaleko gotického pútnického kostola sv. Mikuláša, ukrytý medzi vysokými zelenými borovicami. Obľúbený je najmä pre páry, keďže tento skrytý, krásny vodopád v príkrove borovicových lesov je obzvlášť romantický – nie náhodou je aj na zozname najromantickejších prírodných miest v krajine. Vodopád sa nachádza tri kilometre od centra obce, pričom jeho otváracia doba je od mája do októbra. Lesná cesta, ktorá vedie priamo k vodopádu, je celkom dobrodružná a väčšina ľudí sa vyberie touto cestou, aby sa ešte viac skontaktovala s prírodou. Ak nás však turistika nezaujíma a chceme si vodopád len pozrieť, môžeme zvoliť aj schody, ktoré vedú priamo k prameňu vodopádu.

Vodopád Grawa 

Vodopád Grawa sa nachádza na pravej strane údolia Stubaital, priamo oproti Grawa Alm. Tento vodopád je najširší v celých východných Alpách: je široký asi 85 metrov a padá z výšky 180 metrov. Vodopády Grawa sú vyplnené mohutnými ľadovcami z Ruetz a tieto ľadovce sa nazývajú Sulzenauferner. Zaujímavosťou vodopádu je, že vzhľadom na extrémne klimatické podmienky tu zvyčajne nie je typický ani výskyt hmyzu či vodných živočíchov.

Stuibenfall 

Vodopád Stuibenfall sa nachádza v údolí Otztal. Jeho silný prúd a značné množstvo vody nám ukazujú silu prírody. Ide o najvyšší vodopád v regióne Tirolsko, presnejšie 159 metrov vysoký, ktorý možno obdivovať z viacerých uhlov. Tí odvážnejší sa môžu vyšplhať v blízkosti vodopádu po lanovom mostíku via ferrata a spoznať krásu a silu vodopádu zblízka. Stuibenfall je obklopený sviežimi zelenými borovicovými lesmi a zaujímavosťou je, že sa tu nachádzajú aj kríky s bobuľovitými plodmi, ktoré sa zvyčajne vyskytujú iba v tropických oblastiach.

Vodopády Myra 

Vodopády Myra sa nachádzajú v Muggendorfe v Dolnom Rakúsku. Roklina, kadiaľ si vodopád razil cestu, je celkovo 600 metrov dlhá a 70 metrov vysoká. Aj tento vodopád je obklopený bujnou vegetáciou, no zároveň je obklopený aj skalnatými plochami. Keďže je okolo nej dosť skál, musíme si dávať veľký pozor, kam šliapeme, aby sme sa nepošmykli.

Walcher Fall 

Tento vodopád je rozdelený do piatich častí a jeho výška je približne 520 metrov. V oblasti brehu potoka Walcher Bach, ktorý steká z nadmorskej výšky 2300 metrov, začína začiatok vodopádu z Ferleitenu vo výške 1151 metrov. Väčšina turistov navštevuje tento vodopád od júna do augusta, keďže v tomto období je typický najsilnejší prietok a vtedy ho môžeme vidieť naozaj naplno.

Seebach Fall

Tento vodopád sa nachádza v Obersulzbachtal pri Salzau v rakúskom Tirolsku. Jeho výška je asi 480 metrov a cesta odtiaľto trvá asi hodinu a pol do Berndlalmu, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1400 m. Je považovaný za jeden z najobľúbenejších vodopádov v Rakúsku, ktorý neustále navštevujú turisti, keďže je svetoznámy ako jeden z najkrajších vodopádov v Európe.

Vodopád Wildensteiner 

Vodopád Wildensteiner sa nachádza v Korutánsku a o jeho veľkosti svedčí aj jeho zaradenie do zoznamu najvyšších európskych vodopádov. Tento vodopád sa nachádza neďaleko obce Gallizien, pod Hochobirom. V blízkosti je parkovisko, odkiaľ sa strmým lesným chodníkom dostanete k vodopádu za 20 minút. Keď prídeme k vodopádu, nečudujte sa, že narazíme do plota, postavili ho tam pre vašu vlastnú bezpečnosť, keďže v tejto oblasti sú časté pády skál, takže prekročiť plot môže byť životu nebezpečné. Je tiež považovaný za jeden z najnebezpečnejších vodopádov v Rakúsku, preto sa pred návštevou tohto miesta oplatí prijať opatrenia.

Wasserlochklamm Palfau 

Vodopád Wasserlochklamm Palfau sa nachádza v rakúskom regióne Palfau a je jedným z najpokojnejších a najpôsobivejších vodopádov. Vodopád s krištáľovo čistou vodou, ktorý tečie z vysokej hory hlboko do rieky Salaza, je nádherný pohľad. Táto oblasť je obľúbená medzi turistami a turistami z hľadiska turistiky a horského kempovania, takže ak chcete zaspať v mäkkom lone prírody s hviezdami žiariacimi nad vodopádom, je to pre nás najlepšia voľba!


Návšteva rakúskych horských velikánov a vodopádov je nielen fantastickým turistickým zážitkom, ale môže byť aj veľmi riskantná, preto si pred cestou nezabudnite uzavrieť cestovné poistenie!