Najkrajšie slovinské vodopády


Je len málo upokojujúcejších pocitov, ako keď stojíte na čerstvom lesnom vzduchu pri šumení nádherného vodopádu a na chvíľu splyniete s prírodou. Slovinsko ponúka turistom množstvo fantastických vodopádov a nie je náhoda, že jeho popularita neutícha. Ktoré vodopády však stoja za návštevu? Ukážeme vám ich!

Najkrajsie-slovinske-vodopady-(2).jpeg

Vodopád Kozjak

Potok Kozjak a jeho nádherné vodopády sú chránenou oblasťou a patria k najkrajším v Slovinsku. Je to skvelé miesto na prechádzku počas horúceho letného dňa, pretože strmé steny ho udržiavajú v chlade. Neďaleko mesta Kobarid, nad smaragdovo zelenou riekou Soča, sa nachádza roklina potoka Kozjak, v ktorej sa majestátne týči 15 metrov vysoký vodopád Kozjak. Tento obľúbený prírodný skvost je tajomným, ale krásnym pohľadom, ktorý je pred okolitým svetom ukrytý vysokými tmavými stenami a pokrytý vápencovými usadeninami, podobne ako krasové jaskyne. K vodopádu vedie malebná túra, ktorú na niektorých miestach dopĺňajú malé drevené mostíky, a končí sa terasou, z ktorej sa naskytá očarujúci výhľad na skalný amfiteáter, ktorého farby sú kontrastom zelených jazier a bielych vodných trysiek. 

Vodopád Peričnik

Vodopád Peričnik je s výškou 52 metrov jedným z najväčších vodopádov v Slovinsku. Jeho vznik je výsledkom niekdajšej ľadovcovej činnosti. Možno ho navštíviť pešo alebo na bicykli po vyznačenej trase z Mojstrany do doliny Vrata. V skutočnosti sú tu dva vodopády: horný a dolný Peričnik. K obom sa dostanete približne za 10 - 15 minút od horskej chaty Koča pri Peričniku, ktorá ponúka unaveným turistom miestne občerstvenie. Môžete sa prejsť za aj pod vodopádom a obdivovať tento prírodný skvost z inej perspektívy, ale buďte veľmi opatrní, pretože táto cesta môže byť mokrá a šmykľavá!  V zime sa vodopád mení na stovky ľadovcov v zelených a modrých odtieňoch, ktoré vytvárajú úchvatný pohľad.

Vodopády Martuljek

Neďaleko Kranjskej Gory sa nachádzajú dva majestátne vodopády pod vrchom Špik, jedným z najatraktívnejších pohorí v Slovinsku. Obzvlášť veľkolepý je horný vodopád Martuljek s krištáľovo čistou vodou, ktorá kaskádovito steká v troch úrovniach zo zvislej steny vysokej takmer 110 metrov. Cesta vedúca priamo k nemu je pomerne jednoduchá, ale cesta okolo vodopádu sa odporúča len dobre vybaveným horolezcom. Dolný vodopád Martuljek zostupuje z 50 metrov vysokej steny a padá do 400 metrov dlhej a veľmi úzkej vápencovej rokliny Martuljek. Oba vodopády sa napĺňajú koncom jari v dôsledku neskorého topenia snehu, vďaka čomu sú najobľúbenejšími turistami a najkrajšími predzvesťami jari v oblasti.

Potok Fratarica, údolie sto vodopádov

Údolie rieky Koritnica je známe aj ako Údolie stovky vodopádov, pretože potok Fratarica, ktorý sa vlieva do Koritnice v lokalite Log Pod Mangartom, vytvoril množstvo nádherných vodopádov nespočetných tvarov a veľkostí. Vodopády v rokline Fratarica sú obľúbené medzi nadšencami kaňoningu a raftingu. Vodopády v hornej časti rokliny nie sú ľahko prístupné a trasa môže byť miestami dosť náročná, ale podívaná na vodopády stojí za každú minútu!

Vodopády Boka

Vodopád Boka, vysoký 144 metrov a široký 18 metrov, je jedným z najväčších a najmajestátnejších vodopádov v Slovinsku a Európe. Pohľad na zvislé skalné steny s vodopádom uprostred je úplne ohromujúci. Voda, ktorá sa hromadí vo vysokých horách pohoria Kanin, vyviera z takzvaného "skalného piliera" a kaskádovito klesá 106 metrov a hneď potom sa ponára ďalších 30 metrov. Na jar a na jeseň, keď sa topí sneh alebo keď je viac zrážok, sa vodopád Boka stáva mimoriadne hlučným a fotogenickým, pretože je na svojom vrchole, a preto je najobľúbenejší u turistov. 

Vodopády Rinka

Vodopád Rinka je najvyšší súvislý a neprerušovaný vodopád Slovinska, 90 metrov vysoký vodopád, ktorý bol pre svoju veľkosť a krásu vyhlásený za prírodnú pamiatku. Vodopád je prístupný návštevníkom po celý rok a je jednou z najvýraznejších atrakcií Národného parku Logarská dolina. V zime je mimoriadne obľúbený u nadšených turistov, ale aj u ľadolezcov. Z parkoviska na konci cesty vedie do kopca asi 10 minút chôdze dobre udržiavaný, mierne sa zvažujúci chodník a krásna malá kaviareň na skalnom útese vedľa vodopádu ponúka najlepší výhľad na kaskádovitú vodu, takže sa oplatí oddýchnuť si po dlhej túre.

Vodopády Šumik

Vodopády Šumik a okolitý Národný park Pohorje a prales sú azda najobľúbenejším turistickým cieľom v Slovinsku. Nachádzajú sa tu dva vodopády Šumik: Veľký Šumik a Malý Šumik, ktoré sa nachádzajú v chránenej lesnej oblasti, v ktorej dominujú listnaté stromy, ako napríklad buk a rôzne druhy borovíc, vďaka čomu má les po väčšinu roka krásnu zelenú farbu. Prechádzka k vodopádom zaručene zapôsobí na odvážnych turistov, ktorí si za svoj cieľ vyberú toto nedotknuté prírodné prostredie. K vodopádom Šumik sa dostanete po krátkom zostupe medzi strmými svahmi pozdĺž potoka Lobnica, ale prechádzka k vodopádom je pomerne náročná, takže ak sa sem chystáte na túru, buďte na to pripravení!

Túra k vodopádom v krásnej slovinskej prírode je nielen zaručeným načerpaním energie, ale, bohužiaľ, môže viesť aj k možným nehodám, preto si pred cestou nezabudnite uzatvoriť cestovné poistenie!