​​Najkrajšie prírodné útvary Gruzínska


Gruzínsko, ktoré sa nachádza na pobreží Čierneho mora vo východnej Európe, nepatrí k najobľúbenejším dovolenkovým destináciám, ale môže ponúknuť množstvo rozprávkových pamiatok. V poslednom čase sa táto jedinečná hornatá krajina čoraz viac dostáva na turistickú mapu. Bohaté a starobylé korene gruzínskej kultúry siahajú tri tisícročia dozadu. Výroba vína v Gruzínsku siaha až do prehistorických čias a stále je dôležitou súčasťou hospodárstva krajiny. Jej územie je geograficky a klimaticky rozmanité, s horským aj subtropickým podnebím. Jeho bohatú flóru a faunu reprezentujú niektoré z najunikátnejších druhov, z ktorých mnohé sa vyskytujú len tu.

Najkrajsie-prirodne-utvary-Gruzinska-(1).jpgReťaze divokého Kaukazu, malebné jazerá a rieky, bujné lesy a vlny Čierneho mora vzbudzujú rešpekt. V tomto článku sme pre vás zozbierali niektoré z miest, ktoré sa oplatí navštíviť v Gruzínsku!

Jazero Rica

Jazero Rica sa nachádza na Kaukaze, na južnej strane Veľkého Kaukazu, v Abcházsku alebo na severozápade Gruzínska, obklopené zmiešanými horskými lesmi a subalpínskymi lúkami. Jeho vody sú studené a mimoriadne čisté. Nadmorská výška okolitých hôr sa pohybuje od 2200 do 3500 m. Jazero je obklopené listnatými lesmi, vždyzelenými krovinatými hájmi a množstvom severských borovíc, z ktorých niektoré dosahujú výšku viac ako 70 m.

Kaňon Martvili

Jednou z pozoruhodných gruzínskych prírodných zaujímavostí je kaňon Martvili. Kaňon dlhý 2 400 m je vytvorený krasovou riekou Abaša, ktorá vyviera z náhornej plošiny Askhi. Tento malý potok s chladnou a krištáľovo čistou vodou sa zarezáva do hlbokého kaňonu v skalách a vytvára malebnú roklinu. Kaňon je obklopený stáročnými lesmi a vysokými skalami. Hustá, bujná zelená vegetácia tu vytvára dojem dažďového pralesa. Na dne rokliny rieka klesá do hĺbky 40 metrov. Pohľad na kaňon Martvili je skutočne úchvatný. 

Jazerá Abudelauri

Na planine Abudelauri sa nachádzajú tri jazerá rôznych farieb: zelené, modré a biele. Abudelaurské jazerá sa nachádzajú v regióne Mtskheta-Mtianeti v nadmorskej výške 2 812 metrov. Nádherná krajina je ideálna na turistiku, panoramatické výhľady odtiaľto sú nenapodobiteľné!

Svetové prírodné unikáty čakajú na objavenie! Prvé, čo by ste však mali pred cestou vždy urobiť, je uzatvoriť si príslušné cestovné poistenie, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam! Cestujte bezpečne!