​Najkrajšie prírodné útvary Anglicka


Anglicko je najväčšia a najľudnatejšia časť Britských ostrovov a Spojeného kráľovstva. Hraničí s Walesom a Škótskom, ktoré sú tiež súčasťou Spojeného kráľovstva, a z ostatných strán ho obklopuje more. Anglicko je svetovým lídrom v oblasti historického a kultúrneho dedičstva. V jeho legendárnych mestách môžete naraziť na pamiatky z minulosti. Je to tiež krajina malebných krás. Zelená krajina, úžasné skalné útvary a divoké pobrežie oslňujú návštevníkov.

Najkrajsie-prirodne-utvary-Anglicka-(1).jpegAnglicko má niekoľko úžasných prírodných zvláštností. V tomto článku sme pre vás zozbierali niekoľko miest, ktoré by ste mali navštíviť, keď budete v tejto krajine. Pozrime sa, aké to sú!

Prielom Cheddar

Slávna roklina Cheddar Gorge je veľkolepá vápencová roklina vyhĺbená rýchlo tečúcimi potokmi počas poslednej doby ľadovej. Medzi mnohé jaskyne v rokline patrí aj jaskyňa Gough, o ktorej je známe, že v nej žili prví ľudia v Anglicku na začiatku mezolitu, približne pred 9 000 rokmi. Bočná roklina vysoká 150 metrov doslova rozdeľuje krajinu na dve časti a vytvára úchvatný pohľad.

Brimhamské skaly

Skutočne jedinečný a tajomný skalný útvar nájdete v Brimhamských skalách v Anglicku, ktoré jednoznačne patria medzi najobľúbenejšie turistické atrakcie v grófstve North Yorkshire. Na prvý pohľad vyzerá ako kývajúci sa útvar, ale v skutočnosti je to rozhodne vyvážená jedna skala na druhej. Skaly sú tu už tisíce rokov, od poslednej doby ľadovej. Vedci odhadujú, že prírode trvalo 18 000 rokov, kým vytvorila tento úžasný útvar.

Jurské pobrežie - pobrežie Dorsetu a východného Devonu

Pobrežie s dĺžkou 155 km, ktoré je od roku 2001 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, je nádherným pohľadom. Jeho zaujímavosťou je, že prechádza rôznymi fázami histórie Zeme a odhaľuje pozostatky z obdobia triasu, jury a kriedy, čím sa vracia v čase o 180 miliónov rokov späť. Je domovom vzácnych druhov rastlín a živočíchov. O podrobnej histórii Jurského pobrežia sa môžete dozvedieť v jeho múzeách a návštevníckych centrách. Môžete sa tiež zúčastniť na organizovaných prehliadkach.

Svetovo jedinečné prírodné lokality čakajú na preskúmanie! Pred cestou sa však vždy uistite, že máte správne cestovné poistenie, aby vás nečakalo žiadne nepríjemné prekvapenie! Cestujte bezpečne!